Author photoSimona Schreinerová 31.07.2023 15:42

Pomešťovanie Petržalky začína. Prvý z projektov v Centrálnej rozvojovej osi rastie, pribudnú nové

V Centrálnej rozvojovej osi v Petržalke začína rásť dlho odkladaný projekt, ktorý musel prekonať pôvodné nesúhlasné stanovisko mesta aj petíciu miestnych obyvateľov. Jeho developer, VI Group, sa nakoniec dostal k výstavbe bytovky v blízkosti jedného z najobľúbenejších rekreačných miest v Petržalke. Ide o začiatok rozsiahlejších zmien.

Zdroj: VI Group

Zdroj: VI Group

Polyfunkčný dom Topoľčianska patrí k projektom, ktoré spúšťajú urbanizáciu Centrálnej rozvojovej osi (resp. Petržalského rozvojového koridoru). Deje sa tak aj napriek tomu, že v minulosti narazil na nesúhlas mesta aj obyvateľov z okolia. Polyfunkčný bytový dom sa nachádza v blízkosti rekreačnej oblasti Draždiak s dobrou dostupnosťou do centra. 

Development sa začal pripravovať už v roku 2014, ale až na päť rokov ho zastavila príprava dokumentácie novej električkovej trate v susedstve a urbanistickej štúdie Centrálnej rozvojovej osi. Priaznivé nebolo ani prvé záväzné stanovisko vydané v roku 2015, ktoré bolo kvôli nedostatkom nesúhlasné. Druhý pokus v roku 2018 už bol úspešný. Zámer tak disponoval súhlasným stanoviskom, bol teda v súlade s Územným plánom. 

Keďže proti výstavbe bola spísaná petícia, ktorú podpísalo takmer 1,5-tisíc občanov, musel Magistrát platnosť svojho stanoviska ešte potvrdiť. Podľa iniciátorov petície malo prísť realizáciou projektu k neprimeranému zahusteniu, zhoršeniu kvality života a k ničeniu zelene. Hlavné mesto ale tieto nepodložené argumenty odmietlo. V roku 2019 sa začalo územné konanie, ukončené bolo na začiatku roka 2022. V priebehu minulého roka prebehlo aj stavebné konanie. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Objekt je navrhovaný s ôsmimi nadzemnými a dvomi podzemnými podlažiami. Podzemie je určené na parkovanie. Celkovo 79 bytov bude umiestnených na druhom až ôsmom nadzemnom podlaží, na prvom bude desať obchodných priestorov. Predaj bytov je už aktuálne spustený, väčšinou ide o dvojizbové byty, ale dostupných je aj niekoľko štvorizbových.  

Topoľčianska by mala patriť k moderným objektom, aspoň pokiaľ ide o technológie. V každom byte budú rekuperačné jednotky a tepelno-izolačné trojsklá. Objekt bude mať extenzívnu vegetačnú strechu, ktorá znižuje náklady na vykurovanie a obmedzuje hluk i prašnosť. Projekt počíta aj s vodozádržnými opatreniami.

Developer VI Group by mal na vlastné náklady rozšíriť časť komunikácie na Topoľčianskej ulici. Z pôvodne jednosmernej komunikácie by sa mala stať obojsmerná, pozdĺž nej má pribudnúť stromová alej. Okrem toho sa zaviazal doplniť pešie prepojenia, zrekonštruovať existujúce parkovacie miesta a vybudovať nové pre pôvodných obyvateľov. Viacero z týchto opatrení vyplynulo z požiadaviek Magistrátu v rámci záväzného stanoviska. 

Vo výsledku tak vznikne v podstate priemerná budova bez väčšej architektonickej kvality - hoci developeri sú zároveň aj architektmi. Topoľčianska pôsobí veľmi (až priveľmi) racionálne, čo je škoda. Do budúcna sa totiž bude obracať do hlavnej petržalskej mestskej osi, kde by mali byť nároky na architektúru vyššie. 

Predpokladané ukončenie výstavby developer odhadol na druhý kvartál 2025. Polyfunkčný dom vyplní prázdne miesto vo väzbe na budúcu centrálnu časť Petržalky. Do istej miery predznamenáva vývoj širokého nezastavaného pásu, ktorý sa zo severu na juh tiahne naprieč celým sídliskom. Ten postupne doplnia nové projekty, hoci azda vo vyššej kvalite. Developerom bude aj samotné mesto

Celková transformácia bude prebiehať ešte dlho - minimálne do 40-tych rokov tohto storočia. Na jej konci bude Petržalka pôsobiť mestskejším dojmom. Bude mať svoje centrum, obklopené polyfunkčnou zástavbou, aktívnu a živú chrbticu aj verejné priestranstvá zhromažďovacieho charakteru. Napriek tomu, že nie všetky realizácie budú architektonickými zázrakmi, vo výsledku bude z najväčšieho sídliska skutočná mestská štvrť a lepšie mesto pre život. 

 

Fotografie z 19.7.2023. Sledujte výstavbu Poylfunkčného domu Topoľčianska vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube