Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.05.2021 15:43

Zámer polyfunkčného areálu na Lamačskej ceste ožíva

Okolie Patrónky patrí z investičného hľadiska k lukratívnym lokalitám. Významný dopravný uzol na seba viaže početné developmenty, ktoré tu budú pribúdať aj v najbližších rokoch. Popri tom „vyčnieva“ rozsiahly nezastavaný priestor medzi zastávkou verejnej dopravy, bytovým domom Titus a Centrom vedecko-technických informácií SR. Už onedlho by sa to však mohlo zmeniť s oživením zámeru výstavby polyfunkčného areálu.

Article Big

Zdroj: Google Maps

Zámer výstavby na tomto pozemku pochádza už z roku 2014, kedy developer Bratislava West Gate, s.r.o., predstavil projekt vzniku dvoch bytových domov a supermarketu. Využiť chcel dlhodobo prázdnu plochu, kde bývanie umiestňoval smerom k ulici K Železnej studienke, a smerom k rušnej ceste navrhoval supermarket. Dopravný prístup mal byť zabezpečený predovšetkým od Lamačskej cesty, vrátane zásobovania. Prístup z druhej strany mal byť využívaný len v menšej miere.

Prvý z bytových domov, Blok A, bude umiestnený v severozápadnej časti pozemku, v dotyku s potokom Vydrica. Budova má mať 11 nadzemných podlaží, pričom najvyššie bude ustúpené. Umiestnených tu má byť 46 bytov, z toho 44 jednoizbových, jeden dvojizbový a jeden štvorizbový, ako aj 12 jednoizbových apartmánov. Nachádzať sa tu majú aj štyri ambulancie, a to na ploche takmer osemsto metrov štvorcových na treťom podlaží. Pre potreby bloku B bude slúžiť 69 parkovacích miest v jednom podzemnom a dvoch nadzemných podlažiach.  

Atrium

Blok B bude umiestnený medzi blokom A a ulicou K Železnej studničke, bude mať 6 nadzemných podlaží, z toho dve najvyššie budú ustúpené, a nepravidelný obdĺžnikový pôdorys. Obsahovať bude 28 jednoizbových bytov a 12 apartmánov. Tvarovo bude nadväzovať na susedný obytný komplex, čím vytvorí aj vizuálne zakončenie jeho dvora. V garáži, umiestnenej na prvom nadzemnom a v dvoch podzemných podlažiach tohto bloku má vzniknúť 83 miest, čo s ohľadom na nižší počet rezidencií znamená, že tieto miesta budú slúžiť aj susednému domu.

Supermarket bude klasický box, takže bude mať len jedno podlažie. Objekt bude otočený k Lamačskej ceste a zastávke Patrónka. Celkový rozsah bude niečo vyše 15-tisíc metrov štvorcových. Pred objektom vznikne 52 povrchových parkovacích miest. V minulosti sa hovorilo o tom, že by mal obchod patriť reťazcu Billa.

Zámer sa v minulosti stretol s odporom časti lokálnej verejnosti, ktorá namietala výšku Bloku A, dopravné napojenie od Lamačskej cesty či neúmerné zvýšenie hlučnosti. Hlavné mesto však v tej dobre vydalo pre projekt kladné záväzné stanovisko, ktoré bolo potvrdené aj ďalším vedením Magistrátu. Developer bol na základe požiadaviek mesta nútený znížiť Blok B, keďže pôvodne mal mať osem nadzemných podlaží. Obyvateľom sa však odvolať nepodarilo – projekt má územné rozhodnutie.

To má však k dispozícii očividne už niekoľko rokov, napriek tomu sa na projekte nepohlo na prvý pohľad nič. Až ku koncu minulého roka podal investor, podľa zistení portálu TrendReality s cyperským majiteľom, žiadosť o vydanie stavebného povolenia. Teoreticky je možné, že ho dostane ešte tento rok, čo by mohlo znamenať aj štart výstavby. Polyfunkčný areál Lamačská cesta, resp. jeho prvá etapa, by tak mohol byť dokončený už do konca roka 2023.

 

Známa podoba projektu. Zdroj: Bratislava West Gate, s.r.o.

 

Čo sa týka výzoru projektu, v tejto chvíli je známych len zopár nekvalitných vizualizácií a pohľadov. Za architektúrou stojí architekt Norbert Dvorčák, ktorý dnes pôsobí na Metropolitnom inštitúte Bratislavy, kam prešiel z Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy a predtým zo súkromnej praxe. Jeho meno nie je spojené so známymi či ocenenými bratislavskými realizáciami, autorsky sa však spolupodieľal na obytnom komplexe Nový Martin v rovnomennom meste. Preto vyvoláva projekt celkom obavy.

Tie sú spôsobené aj umiestnením supermarketu predmestského typu v priamom dotyku s jednou z najfrekventovanejších zastávok mestskej hromadnej a integrovanej dopravy v Bratislave. Svojim konceptom sem takáto predajňa jednoducho nepatrí a ak chcel investor vhodne reagovať na požiadavky Územného plánu, mal si na to vybrať iný spôsob. Zástavba ako taká je v poriadku, jej forma už ale nie. Patrónka si zasluhuje kvalitnú architektúru aj vhodné začlenenie jednotlivých stavieb do prostredia, ktoré sa môže zmeniť na významné inovačné a administratívne centrum.

Banner Metropolis

V blízkosti zámeru totiž boli v nedávnej dobe dokončené kancelárske komplexy zo série Westend od developera JTRE, ktoré územiu dodali určitú identitu – ako miesto, kde sú koncentrované viaceré významné firmy a korporácie. Menšie a kvalitné administratívne projekty vznikli alebo sa pripravujú aj popri Ceste na Červený most. Slovenská akadémia vied uvažuje nad modernizáciou svojho kampusu a Bratislavský samosprávny kraj plánuje do lokality vniesť kreativitu a kultúru vďaka revitalizácii zvyškov bývalej továrne na patróny. Naostatok, nachádza sa tu niekoľko nových dokončených, rozostavaných alebo plánovaných rezidenčných projektov.

Najvýznamnejšou zmenou však má byť vznik nového sídla spoločnosti ESET, ktorá si na návrh kancelársko-vývojového centra prizvala jednu zo špičkových svetových architektonických kancelárií, BIG – Bjarke Ingels Group. Dánske (hoci dnes už možno povedať aj globálne) štúdio zvíťazilo v konkurencii iných významných svetových tímov a bude tu navrhovať areál budúcnosti, ktorý bude prepojený so zeleným prostredím Malých Karpát. Kampus by mohol byť dokončený do konca tohto desaťročia.

Zmieňované zelené prostredie – a dotyk s jedným z najpopulárnejších rekreačných území v Bratislave, Železnou studničkou – je obrovským benefitom pre akýkoľvek rezidenčný development. Pre developera to znamená, že môže zainvestovať aj do vyššieho štandardu architektúry, keďže určite nájde klientov, ktorí sú ochotní za ňu zaplatiť. Nemusí však ísť vyslovene o „luxusný“ či „prémiový“ projekt, úplne stačí, aby išlo o bežný štandard v súlade s tým, čo v Bratislave produkujú zavedení developeri. Patrónku by to obohatilo.

Takto totiž hrozí vznik lacno pôsobiacich domov s retailovou krabicou na vzácnej adrese. Nesprávne je riešené parkovanie, osadenie budov na pozemku, funkčné členenie – teda viaceré kľúčové parametre. Celkom zvláštna je aj výrazná preferencia jednoizbových bytov a apartmánov, čo asociuje, ako by z projektu mali vzniknúť ubytovacie kapacity či nájomné bývanie pre potreby blízkych administratívnych centier a firiem. Pri vhodnom riešení je to azda čiastočne predstaviteľné v časti projektu, nie však pri celom.

Zámeru by tak prospel výraznejší redizajn či úpravy. Nanešťastie, v momente, ako bude mať k dispozícii stavebné povolenie, to nie je veľmi reálne. Aj keby nakoniec investor projekt odpredal, disponovať vypovoľovaným zámerom je v dnešnej Bratislave príliš lukratívne. Popri mnohých dobrých či akceptovateľných projektoch tak Patrónka vysoko pravdepodobne získa aj slabší, ktorý miestne prostredie výrazne naruší.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Kampus ESETu navrhne svetová architektonická špička

18.09.2020 10:12:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť ESET po dlhom procese ohlásila meno štúdia, ktoré bude partnerom pri navrhovaní nového sídla a kampusu tejto najznámejšej slovenskej korporácie. Víťazom súťaže na výber architekta sa stala kancelária patriaca medzi absolútnu svetovú architektonickú špičku – dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), za ktorým stojí hviezda súčasnej architektúry, Bjarke Ingels.

Čítať viac

Novinky z Patrónky

16.06.2020 16:45:42 Adrian Gubčo

Okolie dopravného uzla Patrónka patrí k zaťaženým, no investične príťažlivým lokalitám. Kombinácia dopravnej dostupnosti, blízkosti atraktívneho prírodného prostredia a prítomnosti voľných alebo nevyužitých pozemkov a budov pre výstavbu má za následok, že sa tu nedávno zrealizovalo niekoľko kancelárskych komplexov, ktoré budú čoskoro doplnené nielen kanceláriami, ale aj rezidenčnými súbormi.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube