Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.11.2019 09:50

Na Patrónke vznikne bytový dom Studnička

Oblasť vstupu do Bratislavského lesoparku v štvrti Patrónka patrí k čoraz lukratívnejším častiam mesta. Nedávne a pripravované investície z nej urobia jedno z administratívnych centier Bratislavy, na čo reagujú aj developeri rezidenčných projektov. Jeden z nich teraz pripravuje projekt bytového domu Studnička.

Article Big

Zdroj: GutGut

Spoločnosť Studnička Development, blízka developerovi projektu Ahoj Park v Novom Meste, predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) zámer výstavby nového rezidenčného objektu, nazvaného podľa silného bodu záujmu obyvateľov mesta – Železnej studničky. Vzniknúť by však mal izolovane od hlavnej cesty do rekreačného areálu aj Lamačskej cesty, v blízkosti Centra vedecko-technických informácií.

Na pozemku medzi budovou CVTI, areálom patriacim inému developerovi a potokom Vydrica sa dnes nachádza trojica objektov, ktoré budú asanované. Namiesto nich sa v dvoch variantoch navrhuje vznik bytového domu s malou polyfunkciou, zložený zo štyroch sekcií, líšiacich sa podlažnosťou. Jednotlivé varianty sú v zásade rovnaké s jednou výnimkou – jedna zo sekcií vo Var. č. 2 je o jedno podlažie vyššia, t.j. má osem podlaží. To je zároveň aj maximálna podlažnosť celého projektu.

Tvar domu reaguje na charakter pozemku a vytvára prednú – „občiansku“ – fasádu, do ktorej je orientovaná aj drobná občianska vybavenosť, a zadnú, rekreačnú, orientovanú k Vydrici, ktorá by (snáď) mala byť zrevitalizovaná. Lúka smerom k potoku bude pretvorená na pobytový a rekreačný priestor pre rezidentov. Dom je vyzdvihnutý o pol podlažia, v ktorom sa nachádza podzemná garáž, tá však bude mať až dve podlažia.

V projekte celkovo vznikne 104 bytov, z toho bude 78 do veľkosti 60 metrov štvorcových, teda prevažne dvojizbových, príp. jednoizbových, a 26 s veľkosťou nad 60 metrov štvorcových, čo budú predovšetkým trojizbové byty. Predvídať štandard je ešte predčasné, vysoko pravdepodobne však nepôjde o najprémiovejšie bývanie, hoci úroveň bude decentná.

Čo sa týka obchodnej vybavenosti, naplánované sú dve jednotky, z toho jedna bude orientovaná priamo do novej účelovej komunikácie, druhá bude na vyvýšenej platforme a bude mať výhľad do rekreačnej zelenej časti pozemku, ako aj na menšie povrchové parkovisko. Parkovacích miest bude inak 139, z toho 124 v garáži. Účelová komunikácia bude napojená na ulicu K železnej studienke.

Architektúra domu je príjemná, čistá a racionálna. Výrazu dominujú nepravidelne rozložené okná s francúzskymi balkónmi, ktorých osadenie odráža dispozičnú situáciu. Akcentom sú vystupujúce balkóny, ktoré však majú komorné rozmery. Developer si za architektov vybral kanceláriu GutGut, ktorá patrí k našim najrenomovanejším kanceláriám, lokalitu tak tento príjemný zámer určite dobre doplní.

Za optimálny variant je považovaný Var. č. 1, ktorý je o niečo menší, menej tak zaťaží územie. Realizácia je predbežne naplánovaná na 1Q 2021 až 1Q 2023, developer plánuje do projektu investovať približne sedem miliónov eur.

 

Situácia projektu. Zdroj: Studnička Development / EIA

 

Bytový dom Studnička je dobrým projektom, ktorý predchádza ďalším zámerom, ktoré sa v oblasti v blízkej dobe nepochybne odhalia. Rastúca atraktivita územia, kde má čoskoro vzniknúť centrála a vývojový kampus spoločnosti ESET, ako aj pokračovať kvalitatívny rozvoj rekreácie v Bratislavskom lesoparku, robí z bývania v dotyku s týmito bodmi veľmi zaujímavú investičnú príležitosť.

Koniec-koncov, už susedný pozemok, vlastnený spoločnosťou Projekt Železná studienka s.r.o., je spojený s menami aktívnymi v developmente, preto je viac než jasné, že v blízkej dobe bude predstavený ďalší investičný zámer. Podľa nepotvrdených informácií by na projekte mala pracovať jedna z popredných slovenských kancelárií, ktorá v Bratislave projektuje už dvojicu výškových budov.

K tomu sa pridávajú investície pozdĺž Cesty na Červený most, kde zanikol starší nevzhľadný objekt a bol nahradený administratívnou budovou Red bridge, ktorej investor chce v rozvoji pokračovať. V neposlednom rade ostáva nezastavaný aj veľký pozemok medzi Lamačskou cestou a ulicou K Železnej studienke, na ľavom brehu Vydrice, kde skôr či neskôr určite nejaký projekt vznikne.

Nakoniec, zásadným bodom pri zvyšovaní úrovne územia bude zlepšenie jeho dopravnej dostupnosti vo forme lepšej verejnej dopravy. V tomto smere vyvoláva najväčšie očakávania uvažovaná výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Patrónka, čo by v najskoršom možnom termíne mohlo byť realitou v roku 2023. V tom čase sa chystá modernizácia železničnej trate Bratislava – Hlavná stanica – Marchegg, popri ktorej by sa tento TIOP mohol rovno vybudovať. Ak by sa to podarilo, bolo by centrum mesta, ale aj západné predmestia, od lokality vzdialené len niekoľko málo minút.

Dôležité pri týchto zámeroch, s ohľadom na mimoriadnu kvalitu prostredia v dotyku s rekreačnou oblasťou, bude udržanie vysokej úrovne architektúry nových projektov (vrátane TIOPu), ktoré môžu vytvoriť z Patrónky jednu z najpríjemnejších štvrtí na bývanie v metropole. Zámer od Studnička Development v tomto ohľade nastavuje dobrú latku, ktorú by bolo ideálne ešte prekonať.

Zdá sa tak, že s dokončením kancelárskych komplexov Westend sa rozvoj územia nekončí a z Patrónky bude ešte nejakú dobu miesto s vysokou koncentráciou stavebnej aktivity. Jej výsledkom bude vznik atraktívnej a prestížnej štvrte v dotyku s prírodným prostredím a inovačným centrom Bratislavy a Slovenska.

Galéria

  • Zdroj: GutGut
  • Pohľad. Zdroj: Studnička Development / EIA
  • Situácia projektu. Zdroj: Studnička Development / EIA

Súvisiace články

Novinky z Patrónky

16.06.2020 16:45:42 Adrian Gubčo

Okolie dopravného uzla Patrónka patrí k zaťaženým, no investične príťažlivým lokalitám. Kombinácia dopravnej dostupnosti, blízkosti atraktívneho prírodného prostredia a prítomnosti voľných alebo nevyužitých pozemkov a budov pre výstavbu má za následok, že sa tu nedávno zrealizovalo niekoľko kancelárskych komplexov, ktoré budú čoskoro doplnené nielen kanceláriami, ale aj rezidenčnými súbormi.

Čítať viac

ESET predstavuje prvé detaily o svojom kampuse

18.09.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Že sa spoločnosť ESET pripravuje na výstavbu svojho nového sídla na Patrónke, je známe už dlho. Až doteraz však neboli známe žiadne detaily o príprave projektu, ktorý môže prispieť k zmene Bratislavy na centrum inovácií a výskumu v oblasti IT. Prvé informácie predstavila spoločnosť počas dnešného tlačového mítingu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube