YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.03.2019 09:10

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Projekt developera J&T Real Estate vyrastie na pozemkoch severne od Ivanskej cesty, ktoré kedysi patrili bratislavským Verejnoprospešným službám. Spoločnosť sa k pozemkom dostala v rámci zámeny za areál na Kráľovej hore medzi Karlovou Vsou a Devínom, kde pohrozila zástavbou populárneho miesta pre vychádzky.

Vďaka tlaku aktivistov a slabosti vtedajšieho vedenia mesta sa developer dostal k oveľa väčšej ploche, hoci územie, ktoré sa nachádza v katastrálnom území Trnávky, štvrte v rámci mestskej časti Ružinov, nepatrí k ideálnym miestam pre obytnú štvrť. Lokalita je dopravne pomerne odľahlá, od najbližšej vybavenosti je odrezaná silnou bariérou v podobe diaľnice D1 a v tesnej blízkosti sa nachádza areál letiska. Napriek tomu tu developer pripravuje svoj čo do počtu bytov najväčší projekt.

Nové sídlisko bude mať klasickú štruktúru našich sídlisk z normalizačného obdobia – bude pozostávať z riadkovej zástavby jedenástich doskových domov (A-K) so siedmimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami, usporiadanými do štyroch radov a so západo-východnou orientáciou. V rámci sídliska vznikne akýsi centrálny priestor medzi domami E a F, ktorý bude parkovo upravený. So severu bude projekt vymedzovať protihluková stena.

V projekte tak vznikne až 1030 ubytovacích jednotiek – z toho 928 bytov a 102 apartmánov v objekte K. Vzhľadom na lokalitu prirodzene nepôjde o luxusné bývanie, práve naopak - developer v rámci zatiaľ len minimalizovanej webstránky sám uvádza, že cieli na „mladých“, čím má na mysli mladšie rodiny bez prístupu k väčším finančným prostriedkom. Bývanie v Ovocných Sadoch má patriť k najdostupnejším v Bratislave.

Azda aj preto sa priamo v projekte nachádza len minimum vybavenosti či benefitov – vlastne okrem škôlky a niekoľkých športovísk či komunitného grilu je to len pár obchodných priestorov v domoch A-C, plus uvažované fitnescentrum na najvyššom podlaží apartmánového domu K. Na tak veľký obytný súbor je to dosť málo, developer sa spolieha najmä na vybavenosť v okolí. Ovocné Sady sa na druhej strane aspoň nebudú vyznačovať nedostatkom parkovania, bude tu 1285 parkovacích miest, hoci väčšina z nich na povrchu.

Projekt sa nebude vyznačovať kvalitným architektonickým prevedením, pôjde o veľmi utilitárnu architektúru, bez akýchkoľvek výraznejších akcentov. Samozrejme, pre klientov, ktorí tú budú kupovať byty (mimo investorov), bude obrazne aj doslova vzácne každé euro, takže zvyšovať cenu jednotiek náročným architektonickým výrazom by bolo nezmyslom, napriek tomu aj jednoduchá architektúra môže pôsobiť dobre. Zo zverejnených vizualizácii nemám pocit, že by sa to podarilo aj v tomto prípade. Architektom je kancelária GFI.

Vzhľadom na postupujúce povoľovanie, kedy chýba už len stavebné povolenie, ako aj na priaznivo naklonené vedenie mestskej časti, považujem za vysoko pravdepodobné, že sa výstavba spustí ešte v priebehu tohto roka – podľa záverečného stanoviska Ministerstva životného prostredia v októbri – s dokončením v lete 2021. Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti budú v okolí ohlásené aj ďalšie zámery, hoci by malo ísť v prevažnej miere o administratívne či hotelové budovy.

 

Okolie Ovocných Sadov zrejme bude čakať v blízkej budúcnosti ešte veľká výstavba. Zdroj: GFI

 

Ovocné Sady, napriek mimoriadnym chybám a nízkemu urbanistickému aj architektonickému štandardu, budú zrejme predstavovať jeden z mála projektov cenovo prístupných pre širšiu skupinu obyvateľstva. Už v tejto chvíli je nepochybné, že z komerčného hľadiska pôjde o veľký úspech a neprekvapilo by ma, keby mal developer už poradovník záujemcov o bývanie.

Fakt, že je v Bratislave záujem aj o takéto bývanie, je daný kombináciou absencie cenovo dostupného bývania, ako aj existencie určitého štandardu takýchto bytov. Sotva však možno očakávať, že tieto problémy vyriešia developeri. Tam, kde zlyháva trh, ho musí zastúpiť verejný sektor a krízu v dostupnosti bývania riešiť výstavbou nájomných bytov, ktoré budú prístupné pre všetky sociálne skupiny (vrátane bohatých, podotýkam).

Na všetky tieto nájomné domy sa musia organizovať architektonické súťaže, aby sa zvýšila konkurencia a klienti si mohli vyberať, či pôjdu do lepšieho nájomného bytu alebo slabšieho (zatiaľ) komerčného. Nájomné bývanie by zároveň malo mať v dosahu dostatok občianskej vybavenosti a dobré dopravné napojenie, vrátane eliminácie prehnaného parkovania.

Dobrou správou je, že mesto sa podľa vyjadrení jeho predstaviteľov skutočne chystá na výstavbu nájomných bytov a plánuje aj organizovať architektonické súťaže. Samozrejme, od slov je k činom zatiaľ ďaleko, ide ale o pozitívny signál. Veľkým rizikom však je to, čo sa opakovane stalo v minulosti, kedy viacero plánov narazilo na nesúhlas susedov, oháňajúcich sa viac či menej rozumnými argumentmi (napríklad prílevom sociálne znevýhodnených skupín, stratou zelene, parkovania a pdoobne).

Situácia v oblasti dostupnosti bývania je však naozaj vážna a riešenie problémov sa nemôže zastaviť na nespokojnosti lokálnych komunít, väčšinou vychádzajúcej z nevedomosti alebo z konzervativizmu. Preto je nevyhnutnou podmienkou práca s týmito ľuďmi ešte predtým, než sa začne samotná realizácia. Mesto musí participačné aktivity organizovať vo vlastnom záujme.

Až keď sa toto stane zaužívanou praxou, nastanú zmeny, ktoré ovplyvnia trh a na ktoré zareagujú aj developeri – začnú teda vznikať kvalitné obytné súbory, no zároveň cenovo dostupné, namiesto projektov, kde je zrejmé maximálne škrtenie až na hranu možného. Do tej doby treba akceptovať, že Ovocné Sady a podobné projekty ostanú pre mnohých ľudí jedinou šancou, ako sa dostať k vlastnému bývaniu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: GFI

Súvisiace články

Nové sídlisko sa čoskoro zaľudní: Ovocné Sady čakajú na prvých obyvateľov

06.03.2023 11:41:44 Andrej Sárközi

Bratislava čoskoro získa jeden z najväčších rezidenčných projektov, ktoré je zároveň aj novým menším sídliskom. Ovocné Sady od developera J&T Real Estate vznikajú v blízkosti bratislavského letiska a v tejto chvíli už majú do veľkej miery finálne kontúry. Po prvej etape sa k dokončeniu blíži aj druhá. 

Čítať viac

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

13.10.2022 18:47:55 Adrian Gubčo

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Čítať viac

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

14.11.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Čítať viac

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

24.10.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

07.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube