YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.10.2019 13:50

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

O správoplatnení územného rozhodnutia informoval dnes developer, hoci samotné rozhodnutie bolo vydané už v marci tohto roka. Ďalším krokom tak bude vydanie stavebného povolenia, čo je otázka niekoľkých mesiacov. Samotnej výstavbe bude predchádzať spustenie predaja bytov, ktoré má prísť „čoskoro“.

Development má vzniknúť v pomerne netradičnej polohe – len niekoľko stoviek metrov od terminálu Letiska M.R. Štefánika na jednej strane a diaľnice D1 na strane druhej. Z hľadiska bývania ide o odľahlú lokalitu, kde inak dominujú rozličné dopravné, skladové, výrobné a komerčné objekty. Je zrejmé, že nepôjde o miesto pre umiestnenie nadštandardného projektu, a takto developer svoj zámer aj komunikuje.

Na mieste niekdajších ovocných sadov tak bude vybudovaný obytný súbor, pozostávajúci z jedenástich šesť- až osempodlažných doskových domov v riadkovej zástavbe. Projekt bude rozdelený na etapy, v prvej vznikne 550 bytov, v druhej by malo pribudnúť ďalších 474. Celkový počet 1.024 bytov presahuje len niekoľko najväčších developmentov v Bratislave.

V prípade Ovocných Sadov má ísť podľa developera o veľmi dostupné bývanie pre mladých, ale aj rodiny s deťmi a seniorov. „Ovocné sady majú vďaka dostupnej cene ambíciu prilákať najmä mladé páry a rodiny s deťmi. Nová štvrť im pomôže získať prvé vlastné bývanie. Mladí ľudia určite ocenia aj možnosti aktívneho života v blízkom okolí,“ povedal Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate.

Projekt má byť atraktívny nielen cenami, ale aj „funkčnou a efektívnou“ architektúrou od kancelárie GFI, dispozíciami, parkom s okrasnými ovocnými stromami, detským ihriskom, komunitným grilom a materskou školou priamo v jednej z bytoviek. „Na vybudovaní materskej školy sme sa dohodli s vedením mestskej časti, aby sme tak prispeli k riešeniu nedostatku miest v materských školách v Ružinove,“ dodáva P. Pelikán.

Developer odkazuje aj na prítomnosť blízkych komerčných športových a relaxačných centier Aircraft alebo JumpAréna, rekreačného územia Zlaté piesky alebo nákupných centier IKEA a Avion. Lokalita je priamo napojená na susednú diaľnicu a nedávno bola zrekonštruovaná zastávka verejnej dopravy.

Termíny výstavby špecifikované zatiaľ neboli, keďže závisia od vydania potrebných povolení. V najoptimistickejšom scenári predpokladám dokončenie prvej etapy do konca roka 2022.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Ovocné Sady majú ďaleko od mestotvornosti, dobrého urbanizmu, polyfunkčnosti alebo architektonickej príťažlivosti. Ide o maximalizáciu efektívnosti výstavby a stlačenia atraktivity projektu na nutné minimum. Druhou stranou mince však je, že vysoko pravdepodobne pôjde o, v kontexte bratislavského realitného trhu, jeden z najdostupnejších projektov vôbec.

Dá sa preto predpokladať, že pre developera pôjde o úspešný produkt, keďže ceny bývania sú aktuálne najvyššie v histórii a nových projektov orientovaných na zákazníkov s menším objemom prostriedkov je málo. Aj napriek všetkým nevýhodám, ktoré tento projekt má, tak očakávam, že klientelu si nájde.

Situáciu a kvalitu takejto výstavby by mohlo zmeniť veľa vecí, pričom jednou z nich je nepochybne výstavba mestských nájomných bytov. Aktuálne vyhlásená súťaž na bytový dom na Terchovskej ulici, taktiež v štvrti Trnávka, by mohla ukázať, že aj pri menších nákladoch – ktoré nesmú presiahnuť 1.350 eur na meter štvorcový – sa dá vytvárať dobrá architektúra a priaznivé prostredie pre život. Aj to je jeden zo zmyslov architektonických súťaží, organizovaných verejným sektorom.

Dôležité však je zdôrazniť, že týchto bytov musí byť veľa, a ani 2-tisíc uvažovaných nových bytov (čo je ešte optimistické, ako sa to čoskoro ukáže pri zámeroch v exponovanejších lokalitách) do roku 2030 situáciu veľmi nezlepší. Budú potrebné masívnejšie zmeny, na ktorých treba pracovať aj s aktérmi zo súkromného sektoru.

Kým však tieto zmeny – napríklad nový Územný plán, nový Stavebný zákon, rýchlejšie povoľovanie či zmena metodiky výpočtu parkovacích miest – neprídu, bude dostupné bývanie závislé takmer výlučne od projektov developerov. Dôsledkom toho môže byť štýl výstavby Ovocných sadov, teda obyčajného  sídliska v trochu modernejšom kabáte. A to rozhodne nie je želateľný smer výstavby v Bratislave.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

14.11.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Čítať viac

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

14.03.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

07.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube