Author photoAdrian Gubčo 24.10.2019 13:50

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

O správoplatnení územného rozhodnutia informoval dnes developer, hoci samotné rozhodnutie bolo vydané už v marci tohto roka. Ďalším krokom tak bude vydanie stavebného povolenia, čo je otázka niekoľkých mesiacov. Samotnej výstavbe bude predchádzať spustenie predaja bytov, ktoré má prísť „čoskoro“.

Development má vzniknúť v pomerne netradičnej polohe – len niekoľko stoviek metrov od terminálu Letiska M.R. Štefánika na jednej strane a diaľnice D1 na strane druhej. Z hľadiska bývania ide o odľahlú lokalitu, kde inak dominujú rozličné dopravné, skladové, výrobné a komerčné objekty. Je zrejmé, že nepôjde o miesto pre umiestnenie nadštandardného projektu, a takto developer svoj zámer aj komunikuje.

Na mieste niekdajších ovocných sadov tak bude vybudovaný obytný súbor, pozostávajúci z jedenástich šesť- až osempodlažných doskových domov v riadkovej zástavbe. Projekt bude rozdelený na etapy, v prvej vznikne 550 bytov, v druhej by malo pribudnúť ďalších 474. Celkový počet 1.024 bytov presahuje len niekoľko najväčších developmentov v Bratislave.

V prípade Ovocných Sadov má ísť podľa developera o veľmi dostupné bývanie pre mladých, ale aj rodiny s deťmi a seniorov. „Ovocné sady majú vďaka dostupnej cene ambíciu prilákať najmä mladé páry a rodiny s deťmi. Nová štvrť im pomôže získať prvé vlastné bývanie. Mladí ľudia určite ocenia aj možnosti aktívneho života v blízkom okolí,“ povedal Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate.

Projekt má byť atraktívny nielen cenami, ale aj „funkčnou a efektívnou“ architektúrou od kancelárie GFI, dispozíciami, parkom s okrasnými ovocnými stromami, detským ihriskom, komunitným grilom a materskou školou priamo v jednej z bytoviek. „Na vybudovaní materskej školy sme sa dohodli s vedením mestskej časti, aby sme tak prispeli k riešeniu nedostatku miest v materských školách v Ružinove,“ dodáva P. Pelikán.

Developer odkazuje aj na prítomnosť blízkych komerčných športových a relaxačných centier Aircraft alebo JumpAréna, rekreačného územia Zlaté piesky alebo nákupných centier IKEA a Avion. Lokalita je priamo napojená na susednú diaľnicu a nedávno bola zrekonštruovaná zastávka verejnej dopravy.

Termíny výstavby špecifikované zatiaľ neboli, keďže závisia od vydania potrebných povolení. V najoptimistickejšom scenári predpokladám dokončenie prvej etapy do konca roka 2022.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Ovocné Sady majú ďaleko od mestotvornosti, dobrého urbanizmu, polyfunkčnosti alebo architektonickej príťažlivosti. Ide o maximalizáciu efektívnosti výstavby a stlačenia atraktivity projektu na nutné minimum. Druhou stranou mince však je, že vysoko pravdepodobne pôjde o, v kontexte bratislavského realitného trhu, jeden z najdostupnejších projektov vôbec.

Dá sa preto predpokladať, že pre developera pôjde o úspešný produkt, keďže ceny bývania sú aktuálne najvyššie v histórii a nových projektov orientovaných na zákazníkov s menším objemom prostriedkov je málo. Aj napriek všetkým nevýhodám, ktoré tento projekt má, tak očakávam, že klientelu si nájde.

Situáciu a kvalitu takejto výstavby by mohlo zmeniť veľa vecí, pričom jednou z nich je nepochybne výstavba mestských nájomných bytov. Aktuálne vyhlásená súťaž na bytový dom na Terchovskej ulici, taktiež v štvrti Trnávka, by mohla ukázať, že aj pri menších nákladoch – ktoré nesmú presiahnuť 1.350 eur na meter štvorcový – sa dá vytvárať dobrá architektúra a priaznivé prostredie pre život. Aj to je jeden zo zmyslov architektonických súťaží, organizovaných verejným sektorom.

Dôležité však je zdôrazniť, že týchto bytov musí byť veľa, a ani 2-tisíc uvažovaných nových bytov (čo je ešte optimistické, ako sa to čoskoro ukáže pri zámeroch v exponovanejších lokalitách) do roku 2030 situáciu veľmi nezlepší. Budú potrebné masívnejšie zmeny, na ktorých treba pracovať aj s aktérmi zo súkromného sektoru.

Kým však tieto zmeny – napríklad nový Územný plán, nový Stavebný zákon, rýchlejšie povoľovanie či zmena metodiky výpočtu parkovacích miest – neprídu, bude dostupné bývanie závislé takmer výlučne od projektov developerov. Dôsledkom toho môže byť štýl výstavby Ovocných sadov, teda obyčajného  sídliska v trochu modernejšom kabáte. A to rozhodne nie je želateľný smer výstavby v Bratislave.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube