zoradiť: podľa dátumu
Mestská časť Ružinov spravuje veľký počet verejných priestorov. Mnohé z nich sa nachádzajú v staršej zástavbe alebo na modernistických sídliskách a ich dnešný stav nie je ideálny. Pred niekoľkými dňami bola oznámená revitalizácia jedného z vnútroblokov. Do pohybu sa však dáva aj obnova ďalšieho verejného priestoru.
Vnútrobloky tvoria dôležitú súčasť mestského prostredia. Dvory, chránené z jednotlivých strán zástavbou, sú ideálnym miestom pre socializáciu a tvorbu komunít, tvorených obyvateľmi priľahlých domov. Stav mnohých z nich je však zlý a neposkytuje také dobré možnosti pre rozvoj sociálnych vzťahov. Mestská časť Ružinov chce preto opraviť aspoň jeden z nich, spojený so slávnym filmom.
V Bratislave sa v priebehu tohto roka zrekonštruovalo alebo sa rekonštruuje niekoľko ulíc. Niektoré projekty vychádzajú z dlhodobých plánov Magistrátu, iné sa realizujú vďaka úverom, ďalšie ako dôsledok prác na technickej infraštruktúre. Napriek snahám o štandardizáciu postupov pri opravách sa nevyznačujú jednotnou úrovňou.
Hlavné mesto pred niekoľkými dňami definitívne dokončilo úpravy križovatiek na Mýtnej s Vazovovou a na Mudroňovej. Ide o súčasť aktivít Magistrátu v oblasti zvyšovania bezpečnosti verejného priestoru v blízkosti škôl v súvislosti s projektom Mesto pre deti. Dvomi priestranstvami sa úpravy končiť nemajú – práve naopak, bezpečné okolie škôl sa má stať pravidlom.
V týchto dňoch sa k záveru blíži veľká prestavba križovatky ulíc Mýtna a Vazovova v Starom Meste. Donedávna bola charakteristická obrovskou plochou vozovky, ktorá bola využívaná na parkovanie automobilov. Po novom došlo k rozšíreniu priestoru pre chodcov a zeleň. Relatívne jednoduchá premena ukazuje, koľko verejného priestoru môžu skrývať križovatky v celom meste.
Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstavil už v roku 2022 víziu premeny východnej časti Dulovho námestia. Architektonická štúdia zo série projektov Živé miesta priniesla návrh atraktívnejšieho verejného priestoru. Otázkou zostáva termín realizácie. Rovnako je diskutabilný osud časti námestia pred hotelom Apollo, ktorá je okupovaná parkujúcimi autami.
Systematická likvidácia jednej zo vzácnych bratislavských pamiatok začala už v 50. rokoch minulého storočia a do 21. storočia sa z nej zachovalo len niekoľko prvkov. Bratislavskú Kalváriu sa však napokon podarilo zachrániť. Dnes podľa odbornej verejnosti patrí medzi najlepšie obnovené verejné priestory hlavného mesta. Kalvária zažila príbeh, aký by si zaslúžili mnohé pamiatky v celej krajine.
Cesta k mestu s vyššou kvalitou života vedie cez bezpečnejšie a príjemnejšie verejné priestory, kde je utlmená premávka automobilov. Z tohto princípu vychádza Hlavné mesto, ktoré sa podujalo na zlepšenie podmienok pre chodcov, predovšetkým detí. Preto rozbehlo v susedstve dvojice staromestských škôl stavebné zásahy, ktoré zvýšia úroveň priestranstiev.
ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ V Bratislave je mnoho výrazne zanedbaných ulíc. Jednou z nich je aj Trenčianska, najmä v úseku medzi Miletičovou a Bajkalskou. Kým jej západná časť patrí k najkrajším v metropole, východná je výrazne poškodená. V najbližších mesiacoch sa to ale začne meniť, pričom modernizácia má priniesť dramatické zlepšenie.
Program Živé miesta vznikol ako súbor relatívne malých a nenáročných projektov úprav verejných priestorov. V skutočnosti však už priniesol veľkú zmenu vnímania mnohých častí mesta a vdýchol nový život mnohým zanedbaným lokalitám. K obnove sa blíži aj križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. Zanedbaná a funkčne nevyužitá plocha má priniesť miesto pre oddych i stretávanie sa.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac