YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.11.2018 09:00

Národný futbalový štadión pred dokončením

Výstavba Národného futbalového štadióna ide do finále. Na stavbe športovej časti areálu sa už dokončuje hľadisko, položil sa trávnik na hracej ploche a realizujú sa exteriérové plochy v okolí štadióna. Investor NFŠ, a.s., robí všetko pre to, aby sa ešte v priebehu tohto roka stihol na štadióne odohrať prvý zápas.

Nové sídlo slovenskej futbalovej reprezentácie aj tímu ŠK Slovan Bratislava sa už stalo výraznou dominantou lokality Tehelné pole, aj keď viac rozsahom celého developmentu, vrátane komerčných častí projektu, ako kvalitou architektúry. Kľúčový pohľad od juhovýchodu, smerom k hlavnému nástupnému priestoru do NFŠ, už má viacmenej konečnú podobu, pričom sa testuje nasvietenie a podľa všetkého pripravuje označenie štadióna.

Vysoké tempo má súvisieť s uvažovaným odohraním prvého zápasu ešte v priebehu tohto roka, konkrétne 8.12., kedy by sa tu mal hrať ligový zápas s MŠK Žilina. Táto informácia však ešte nie je definitívna a podľa viacerých zdrojov, súčasný stav výstavby umožňuje zápas odohrať len v provizórnych podmienkach. Chýba napríklad ešte svetelná tabuľa či striedačky. Zmyslom hrania ešte v tomto roku by mala byť snaha o certifikáciu štadióna zo strany UEFA.

 

 

Menej dokončené sú zmieňované komerčné časti projektu, rezidenčná a kancelárska veža. Bytová časť projektu, označená ako Byty Tehelné Pole, len teraz dosiahla plnú výšku 24 nadzemných podlaží a začali sa realizovať fasády, kým výstavba kancelárskeho objektu Tower 5 sa mierne spomalila. Obe tieto časti komplexu majú byť dokončené v priebehu roka 2019.

Okrem štadióna s kapacitou 22.500 divákov tak vznikne aj 334 bytov v Bytoch Tehelné Pole, 19,6-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov v Tower 5, kde má okrem skupiny Grafobal Group sídliť aj Slovenský futbalový zväz, a približne 14,5-tisíc metrov štvorcových retailových priestorov v novom nákupnom centre, ktoré vznikne medzi Bajkalskou ulicou a športovou časťou projektu. Na tieto kapacity má pripadnúť zhruba tisícka parkovacích miest.

 

 

Celkové náklady sú odhadované minimálne na 60 miliónov eur, pričom športovú časť má odkúpiť štát. Ide tak aj o verejný projekt. Nanešťastie, masívna investícia zo strany štátu sa neodzrkadlila na zodpovednom prístupe v nakladaní s verejnými financiami v podobe architektonickej súťaže. Celý projekt bol na základe priateľských vzťahov developera priamo zadaný kancelárii Expoline.

Bratislava a Slovensko sa tak dočkali Národného futbalového štadióna. Hoci mnohým fanúšikom stačí, že vôbec existuje nejaký štadión, vyspelá európska spoločnosť si musí klásť vyššie nároky na projekt daného rozsahu, a tie sa musia odzrkadliť aj vo finálnom riešení. Štadión, ktorý má byť sídlom reprezentácie, dnes nespĺňa požiadavky na umiestnenie, zabezpečenie verejnej dopravy, kapacitu, architektúru ani funkčné zloženie.

Výsledkom je, že NFŠ je absolútne premárnenou šancou a z pohľadu štátu či verejnosti maximálne zlou investíciou. Budúcnosť pripraví hodnotenie, a existuje vysoký predpoklad, že bude vysoko negatívne.

 

Fotografie z 18.11.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • NFŠ od hlavného nástupného priestoru
 • Celkový pohľad s ďalšími časťami komplexu, Bytmi Tehelné Pole a Tower 5
 • Budúci vstup do NFŠ, realizujú sa povrchy a pravdepodobne označenie štadióna
 • Pohľad od Ulice Viktora Tegelhoffa, investor ju údajne plánuje zrekonštruovať
 • Vstup od ulice Viktora Tegelhoffa
 • Hlavná tribúna zozadu
 • Tower 5 od hlavného vstupu do NFŠ
 • Tower 5
 • Tower 5 od Kalinčiakovej
 • Byty Tehelné Pole
 • Byty Tehelné Pole
 • Byty Tehelné Pole
 • Byty Tehelné Pole. Realizuje sa fasáda
 • Pohľad na Byty Tehelné Pole od Ulice Viktora Tegelhoffa
 • Pohľad na komplex NFŠ z parku Jama
 • Zdroj: NFŠ, a.s.

Súvisiace články

Byty Tehelné Pole sú konečne dokončené, Tower 5 bude čoskoro nasledovať

06.04.2020 12:34:00 Adrian Gubčo

Mohutný komplex Národného futbalového štadióna, zahŕňajúci okrem samotného štadióna aj rezidenčnú a kancelársku časť, sa konečne chýli k definitívnemu dokončeniu. Byty Tehelné Pole už získavajú svojich obyvateľov, v kancelárskej Tower 5 prebiehajú práce už len v interiéri.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Development v okolí NFŠ ide do finále

06.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave sa blíži k dokončeniu. Hoci hlavná časť výstavby areálu Národného futbalového štadióna – samotný športový stánok – bola viacmenej dokončená a daná do prevádzky už pred niekoľkými mesiacmi, nemožno zabudnúť ani na kancelársku vežu a rezidenčný komplex, ktorý k NFŠ patria. Tie sú teraz vo finálnej fáze výstavby.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je už v prevádzke: Hodnotenie nového štadióna

05.03.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V nedeľu, 3.3.2019, bola súťažným zápasom Fortuna Ligy oficiálne odštartovaná prevádzka futbalového štadióna Tehelné Pole, nazývaného aj Národný futbalový štadión. Ide o dosiaľ najväčší, najmodernejší a najdrahší štadión svojho druhu na Slovensku, zároveň však patrí aj k najkontroverznejším. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vyzerá zvnútra a či je skutočne „pýchou Bratislavy“, ako ho niektorí nazývajú.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

13.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Čítať viac

Construction update: Byty Tehelné Pole & Tower 5, 29.8.2018.

12.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom update Národného futbalového štadióna sa dnes pozrieme aj na postup výstavby komerčných častí tohto masívneho developmentu – rezidenčného súboru Byty Tehelné Pole a administratívnej veže Tower 5. Obe budovy začínajú už výrazne zasahovať do panorámy okolia i celej Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

04.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión z výšky

24.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna a súvisiacich častí projektu - bytového komplexu Byty Tehelné pole a administratívnej budovy Tower 5 napreduje. Na štadióne je už osadená podstatná časť sedadiel, dokončuje sa strecha a postupne aj obloženie štadióna. Bytová veža si začína vydobýjať miesto v panoráme Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadón, 01.04.2018

05.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v lokalite Tehelné Pole značne pokročila, podstatná časť športovej časti areálu je už dokončená. Investor NFŠ, a.s., spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, verí, že štadión by mal byť plne dokončený do konca tohto roka.

Čítať viac

Podstata nekvality Národného futbalového štadióna

29.11.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Na margo "kauzy" sedenia bez výhľadu na "Národnom futbalovom štadióne", možno len ťažko nájsť výrok, ktorý by lepšie zhodnotil situáciu.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

17.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión napreduje

12.10.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje, na hlavnej tribúne sa už objavila prvá časť strešnej konštrukcie. Na stavenisku aktuálne pracuje viac žeriavov ako na akomkoľvek inom projekte v Bratislave. Napriek tomu, stavba má meškanie tri mesiace.

Čítať viac

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

09.08.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube