Author photoAdrian Gubčo 29.05.2019 09:15

Obnova Námestia Slobody sa utlmuje

Rekonštrukcia jedného z najväčších a najreprezentatívnejších bratislavských námestí, Námestia Slobody, mala byť jedným z ťažiskových projektov bývalého vedenia Hlavného mesta. Pôvodné plány hovorili o postupnej revitalizácii, pričom už tento rok mala byť napríklad obnovená fontána Lipový kvet a ďalšie plochy. Aktuálne sa však zdá, že na upravené námestie si ešte počkáme.

V súčasnosti sa dokončujú ešte dávnejšie spustené práce, ku ktorým patrí výmena povrchu v okolí centrálnej plochy, kde sa kedysi nachádzala socha Klementa Gottwalda, a príprava pre realizáciu detského ihriska. Odstránený bol stavebný plot z okolia fontány, pripravený na skoré spustenie prác. Vzhľadom na to, že ich realizácia sa tak skoro nepredpokladá, mesto plot nateraz odstránilo.

Dôvodom sú, prirodzene, financie. Pôvodný rozpočet rekonštrukcie námestia bol 620-tisíc eur, z toho významnú časť hradil developer HB Reavis prostredníctvom svojho občianskeho združenia Dobré m(i)esto. Na úplnú rekonštrukciu to však ani zďaleka nestačí – len nákady sa sfunkčnenie fontány, ktorá je najväčšou na Slovensku, sa blížia k miliónu eur, celé námestie bude treba opraviť ešte za oveľa vyššiu sumu.

Hlavné mesto na tento rok nevyčlenilo na rekonštrukciu Námestia Slobody žiadne peniaze. Obnova fontány by mala podľa všetkého prebehnúť až v roku 2020, kedy je na rekonštrukciu fontán alokovaných 1,5 milióna namiesto polmilióna dnes. Konkrétna položka týkajúca sa tohto verejného priestoru nie je v schválenom rozpočte vôbec.

Bude teda závisieť od vôle súčasného vedenia Hlavného mesta, kedy sa Námestie Slobody dočká finálnej podoby. Tá je výsledkom v podstate jedinej reálnej architektonickej súťaže, organizovanej mestom za posledné štyri roky. Víťazom sa stali kancelárie 2021 a LABAK. Riaditeľ 2021 Peter Lényi momentálne pôsobí ako riaditeľ odboru verejných priestranstiev na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.

Po dokončení obnovy by malo sa malo stať Námestie Slobody spoločenským a inkluzívnym miestom, ktoré bude mať formu „mestskej obývačky“. Pribudnú možnosti pre športovanie, trávenie času s deťmi, kultúru, gastronómiu aj usporadúvanie podujatí a politických zhromaždení. Základná koncepcia námestia ostáva zachovaná, rovnako ako niektoré jedinečné dizajnové prvky (lavičky alebo koše). Zlepšiť sa má aj kvalita a využiteľnosť zelene, časť zelených plôch bude mať formu pobytových trávnikov.

Dnes je ťažké vôbec predpokladať termín dokončenia obnovy. V najoptimistickejšom scenári by to mohlo byť okolo roku 2021. Keďže Hlavné mesto aktuálne pripravuje veľký počet revitalizácii verejných priestranstiev v Bratislave, je otázne, kedy sa v poradí priorít na prvé miesta dostane práve Námestie Slobody.

Každopádne, pre metropolu by to bol výrazný krok vpred. Námestie Slobody je súčasťou významného pešieho koridoru smerujúceho z Hlavnej stanice do historického centra mesta a srdcom vládnej a univerzitnej štvrte. Špičková úroveň takéhoto verejného priestoru by nemala byť len mestským, ale aj národným záujmom.

 

Fotografie z 26.5.2019. Viac vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad z FA STU
  • Plocha, kde vznikne detské ihrisko
  • Fontána si na rekonštrukciu ešte počká
  • Nový povrch schodiska
  • Zdroj: 2021 + LABAK

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube