Author photoAdrian Gubčo 22.08.2018 08:30

Námestie Slobody sa postupne mení

V rámci relatívne rozsiahlej obnovy verejných priestranstiev (na bratislavské pomery), ku ktorej v meste aktuálne dochádza, patrí revitalizácia Námestia Slobody k najvýznamnejším. Rozsiahly priestor toho parkovo upraveného námestia začína získavať modernejšou podobu.

V tomto čase prebieha na námestí výmena povrchov a inštalovanie nových trávnikov, ktoré čakajú na zakorenenie. Zrealizované sú už betónové chodníky vedúce k centrálnemu priestoru okolo fontány Lipový kvet, tento však ešte ostáva opraviť, rovnako ako veľké schodisko vedúce k niekdajšiemu pamätníku K. Gottwalda. Dokončený by už mal byť vodovod slúžiaci pre závlahu nového trávnika, čoskoro by sa mala spustiť realizácia workoutového ihriska. V príprave je vytvorenie nových záhonov a projektuje sa oprava fontány. Tieto práce by mali byť hotové ešte pred skončením leta.

Investori, ktorými sú Bratislava - hlavné mesto SR spoločne s občianskym združením Dobré m(i)esto, spadajúceho do portfólia aktivít developera HB Reavis, plánujú v zmysle výsledkov architektonickej súťaže, v ktorej sa najlepšie umiestnili kancelárie 2021 a LABAK, ešte ďalšie zásahy: na námestí by malo pribudnúť niekoľko pavilónov či stánkov s dodatočnou vybavenosťou, aby mohol priestor vyniknúť ako verejný priestor vhodný pre celú škálu aktivít. To by však malo byť pravdepodobne predmetom až ďalšej fázy obnovy, ktorá nemá presne špecifikovaný dátum ukončenia.

Celkové investície do obnovy Námestia Slobody predstavujú približne 620-tisíc eur. Tento projekt je výsledkom jedinej architektonickej súťaže, ktorú mesto Bratislava za posledné štyri roky organizovalo. V prípade úplného dokončenia v zmysle víťazného a dopracovaného návrhu sa však môže kedysi veľmi zanedbané miesto a do veľkej miery čierna diera tejto časti centrálnej Bratislavy premeniť na mimoriadne významný a aktívne využívaný verejný priestor, ktorý dodá novú energiu celej širokej lokalite.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Centrálny priestor Námestia Slobody, dlažba v okolí fontány zatiaľ nebola vymenená.
  • Nové trávniky aktuálne čakajú na zakorenenie.
  • Ako vidno, opraviť ešte ostáva časť povrchov, múrikov okolo trávnatých plôch aj vymeniť či opraviť mobiliár.
  • Na Námestí Slobody by sa mala nachádzať najväčšia plocha trávnatého koberca v Bratislave s výmerou 5-tisíc metrov štvorcových.
  • Prístup k zastávke MHD Úrad vlády SR.
  • Zdroj: 2021 + LABAK

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube