Author photoAdrian Gubčo 14.07.2017 10:30

V Prievoze pribudne Konopná Residence

Na pripomienkovaní EIA sa objavil komorný rezidenčný komplex, ktorý nahradí starý objekt v atraktívnej ružinovskej štvrti Prievoz. Projekt predložila dvojica spoločnosť Konopná residence, s.r.o. za ktorou stojí dvojica developerov, YIT Slovakia a Immocap Group.

Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Na pozemku sa nachádza staršia administratívna budova, ktorá je podľa predkladateľov zámeru už v nevyhovujúcom stave. Namiesto neho navrhujú trojicu stavebných objektov, ktoré budú spojené polozapustenou garážou, nad ktorými vyrastú dve 6-podlažné budovy, ďalej členené do dvoch sekcií, a jedna 7-podlažná budova členená do troch sekcií.

Prepájacie časti medzi sekciami sú o podlažie nižšie a majú pobytové terasy, kým vyššie časti majú šikmé strechy, ktoré majú lepšie reagovať na okolité prostredie. Priestory medzi jednotlivými domami na mierne vyvýšenom plató budú využité ako zelené dvory, zo západnej strany, od Konopnej ulice, by malo vzniknúť aj menšie námestíčko, do ktorého budú obrátené obchodné jednotky.

Projekt ako taký má obsahovať 140 obytných jednotiek (z toho 90 apartmánov a 50 bytov - dôsledok chorej predstavy detailne predpisovať územiu jeho funkciu), od jednoizbových po štvorizbové, čím sa má dosiahnuť mix rozličných skupín, ktoré by mohla Rezidencia Konopná zaujať. Počet garážových miest predstavuje 171 v podzemnom podlaží a 18 na povrchu.

Za architektúrou stojí štúdio A1 Architecture známeho architekta Branislava Kaliského (autor Eurovey, Blumentalu či Zochovej X), ktorého rukopis je dobre viditeľný. Začiatok realizácie developeri odhadujú v roku 2018, dokončenie projektu v roku 2020. 

Projekt v podobe, ako je predložený, predstavuje veľmi vyvážený a dôstojný návrh, ako zurbanizovať toto územie. Hoci sa v okolí nachádza mnoho rodinných domov oveľa menšej mierky, treba priznať, že zároveň je projekt navrhovaný aj v tesnej blízkosti panelákov podobnej výšky, ako aj v priestore, ktorý má potenciál vytvoriť akési centrum Prievozu vo väzbe na miestny kostol a o niečo ďalej aj na budovu niekdajšej radnice, významnú funkcionalistickú pamätihodnosť.

Konopná Residence by sa dotýkala aj priestranstva, nazvaného Radničné námestie, ktoré v skutočnosti nie je námestím, pričom by vytvárala aspoň aký-taký priestor spoločenského charakteru.

Pozitíva projektu tak výrazne prevyšujú nad jeho možnými negatívami a preto v princípe nevidím dôvod, prečo by sa nemal realizovať v navrhovanej podobe.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube