YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.07.2017 10:30

V Prievoze pribudne Konopná Residence

Na pripomienkovaní EIA sa objavil komorný rezidenčný komplex, ktorý nahradí starý objekt v atraktívnej ružinovskej štvrti Prievoz. Projekt predložila dvojica spoločnosť Konopná residence, s.r.o. za ktorou stojí dvojica developerov, YIT Slovakia a Immocap Group.

Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Na pozemku sa nachádza staršia administratívna budova, ktorá je podľa predkladateľov zámeru už v nevyhovujúcom stave. Namiesto neho navrhujú trojicu stavebných objektov, ktoré budú spojené polozapustenou garážou, nad ktorými vyrastú dve 6-podlažné budovy, ďalej členené do dvoch sekcií, a jedna 7-podlažná budova členená do troch sekcií.

Prepájacie časti medzi sekciami sú o podlažie nižšie a majú pobytové terasy, kým vyššie časti majú šikmé strechy, ktoré majú lepšie reagovať na okolité prostredie. Priestory medzi jednotlivými domami na mierne vyvýšenom plató budú využité ako zelené dvory, zo západnej strany, od Konopnej ulice, by malo vzniknúť aj menšie námestíčko, do ktorého budú obrátené obchodné jednotky.

Projekt ako taký má obsahovať 140 obytných jednotiek (z toho 90 apartmánov a 50 bytov - dôsledok chorej predstavy detailne predpisovať územiu jeho funkciu), od jednoizbových po štvorizbové, čím sa má dosiahnuť mix rozličných skupín, ktoré by mohla Rezidencia Konopná zaujať. Počet garážových miest predstavuje 171 v podzemnom podlaží a 18 na povrchu.

Za architektúrou stojí štúdio A1 Architecture známeho architekta Branislava Kaliského (autor Eurovey, Blumentalu či Zochovej X), ktorého rukopis je dobre viditeľný. Začiatok realizácie developeri odhadujú v roku 2018, dokončenie projektu v roku 2020. 

Projekt v podobe, ako je predložený, predstavuje veľmi vyvážený a dôstojný návrh, ako zurbanizovať toto územie. Hoci sa v okolí nachádza mnoho rodinných domov oveľa menšej mierky, treba priznať, že zároveň je projekt navrhovaný aj v tesnej blízkosti panelákov podobnej výšky, ako aj v priestore, ktorý má potenciál vytvoriť akési centrum Prievozu vo väzbe na miestny kostol a o niečo ďalej aj na budovu niekdajšej radnice, významnú funkcionalistickú pamätihodnosť.

Konopná Residence by sa dotýkala aj priestranstva, nazvaného Radničné námestie, ktoré v skutočnosti nie je námestím, pričom by vytvárala aspoň aký-taký priestor spoločenského charakteru.

Pozitíva projektu tak výrazne prevyšujú nad jeho možnými negatívami a preto v princípe nevidím dôvod, prečo by sa nemal realizovať v navrhovanej podobe.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
  • Zdroj: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Súvisiace články

Na Konopnej bude namiesto bytov súkromná škola

27.08.2019 14:58:00 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými mesiacmi vzbudilo záujem rozhodnutie Hlavného mesta neudeliť kladné záväzné stanovisko projektu prestavby administratívnej budovy na bytový súbor na Konopnej ulici v ružinovskom Prievoze. Developer YIT Slovakia očividne nehodlá čakať na zmenu Územného plánu, namiesto bytoviek tu teda aspoň na určitú dobu bude sídliť medzinárodná škola.

Čítať viac

Hlavné mesto nesúhlasí s projektom na Konopnej a pokračuje v negovaní ružinovských projektov

04.06.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy vydal nesúhlasné záväzné stanovisko k projektu Konopná Residence, pripravovanému na mieste staršej administratívnej budovy v centre Prievozu. Ide o ďalšie z kontroverzných rozhodnutí Hlavného mesta, súvisiacich s Ružinovom, kde dostávajú stopku aj bezproblémové projekty bez relevantných protiargumentov.

Čítať viac

YIT Slovakia a Immocap Group predstavili zmeny v projekte Konopná Residence

27.11.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Minulý týždeň bolo zorganizované stretnutie, na ktorom developeri YIT Slovakia a Immocap Group predstavili zmeny, ktoré na základe pripomienok úradov i občanov zapracovali do riešenia projektu Konopná Residence, ktorý vznikne na mieste administratívnej budovy Axasoft v ružinovskej štvrti Prievoz.

Čítať viac

Immocap a YIT Slovakia predstavia novú podobu projektu Konopná Residence

22.11.2017 13:30:00 Adrian Gubčo

Na septembrovom stretnutí vlastník pozemku Konopná Residence s.r.o., zložená zo spoločností YIT Slovakia a Immocap Group, predstavil plány transformácie a revitalizácie bývalého administratívneho areálu. Na jeho území plánuje vybudovať malopodlažnú polyfunkčnú zástavbu vrátane rozšírenia verejných priestranstiev pozdĺž Konopnej ulice.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube