Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.02.2019 14:30

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

O udelení stavebného povolenia som písal už pred časom, až teraz však povolenie nadobudlo právoplatnosť, čo znamená, že sa voči nemu nikto neodvolal. Developer tak konečne prešiel celým dlhým povoľovacím procesom, ktorý pribrzdili námietky viacerých subjektov. Aktuálne sa na pozemku realizujú čistiace a prípravné práce, po ktorých sa môže naplno spustiť samotná výstavba.

JTRE pripomína, že sa projekt, ktorý do prostredia, kde bol doteraz najvyššou budovou trojpodlažný Apollo Klub, prináša obrovské hmoty, chce zapojiť bezkonfliktným spôsobom, preto priebeh prác konzultoval s miestnou komunitou.

„Aby sme eliminovali pohyb stavebných mechanizmov po cestných komunikáciách, budú tieto vchádzať najkratšou možnou cestou na stavenisko a rovnako aj z neho vychádzať,“ vysvetlil projektový manažér JTRE Peter Medľa a dodal, že celý tím sa prioritne zameral na to, aby stavba čo najmenej zaťažovala miestnu komunitu. „Požiadavky našich susedov sme obratom splnili a zriadili sme aj špeciálnu mailovú adresu, na ktorú môžu stále zasielať svoje postrehy a podnety.“

Projekt je však každopádne radikálnym vstupom do lokality. Pozostáva z dvojice vertikálnych objektov – 35-podlažnej rezidenčnej budovy so 115 metrami a 11-podlažnej kancelárskej – prepojených nadzemnou garážou. Vznikne tu 380 bytov a približne 10-tisíc metrov štovrcových kancelárií. V rámci parkovacieho domu, ale aj povrchového parkoviska má vzniknúť 680 stojísk. Medzi benefitmi projektu developer uvádza živý parter a park v severnej časti pozemku, ktorý vytvorí predel medzi Klingerkou a zástavbou Klingerovej kolónie.

Mimoriadnu masovosť projektu mohla aspoň čiastočne vyvážiť architektúra, tá je však z prezentovaných vizualizácii a polohy a významu projektu nepresvedčivá. Architekti z kancelárie GFI sa snažili o miernu pripomienku industriálnej minulosti lokality pripomenúť farebnosťou obkladu, tu sa však všetky snahy o kreatívnejšie riešenie končia. Na druhej strane však treba uznať, že dispozične pôsobia byty v rámci komplexu dobre.

 

Aktuálny stav pozemku (11.2.2019)

 

Ak developer nasadí vysoké tempo, dá sa predpokladať, že realizácia projektu by mohla byť ukončená v priebehu roka 2021. Downtown tak získa ďalšiu vežu, ktorá doplní v danom čase už relatívne hustú panorámu výškových budov v tejto časti metropoly.

Svoje prvenstvo v podobe najvyššej rezidenčnej budovy na Slovensku si však udrží len krátko – ak sa podarí úspešne dotiahnuť povoľovanie veže Eurovea Tower, ktorá bude s výškou 160 metrov nielen najvyššou rezidenčnou, ale aj vo všeobecnosti najvyššou budovou na Slovensku.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Aktuálny stav pozemku

Súvisiace články

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Zlatá hodinka v Sky Parku. Autor Martin Srnák.

Golden hour in Sky Park by Martin Srnák.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture #goldenhour #skyline #slovakia #thisisbratislava

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @vbarchitekten @markoandplacemakers
V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
Pozrieť viac

YouTube