Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.02.2019 14:30

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

O udelení stavebného povolenia som písal už pred časom, až teraz však povolenie nadobudlo právoplatnosť, čo znamená, že sa voči nemu nikto neodvolal. Developer tak konečne prešiel celým dlhým povoľovacím procesom, ktorý pribrzdili námietky viacerých subjektov. Aktuálne sa na pozemku realizujú čistiace a prípravné práce, po ktorých sa môže naplno spustiť samotná výstavba.

JTRE pripomína, že sa projekt, ktorý do prostredia, kde bol doteraz najvyššou budovou trojpodlažný Apollo Klub, prináša obrovské hmoty, chce zapojiť bezkonfliktným spôsobom, preto priebeh prác konzultoval s miestnou komunitou.

„Aby sme eliminovali pohyb stavebných mechanizmov po cestných komunikáciách, budú tieto vchádzať najkratšou možnou cestou na stavenisko a rovnako aj z neho vychádzať,“ vysvetlil projektový manažér JTRE Peter Medľa a dodal, že celý tím sa prioritne zameral na to, aby stavba čo najmenej zaťažovala miestnu komunitu. „Požiadavky našich susedov sme obratom splnili a zriadili sme aj špeciálnu mailovú adresu, na ktorú môžu stále zasielať svoje postrehy a podnety.“

Projekt je však každopádne radikálnym vstupom do lokality. Pozostáva z dvojice vertikálnych objektov – 35-podlažnej rezidenčnej budovy so 115 metrami a 11-podlažnej kancelárskej – prepojených nadzemnou garážou. Vznikne tu 380 bytov a približne 10-tisíc metrov štovrcových kancelárií. V rámci parkovacieho domu, ale aj povrchového parkoviska má vzniknúť 680 stojísk. Medzi benefitmi projektu developer uvádza živý parter a park v severnej časti pozemku, ktorý vytvorí predel medzi Klingerkou a zástavbou Klingerovej kolónie.

Mimoriadnu masovosť projektu mohla aspoň čiastočne vyvážiť architektúra, tá je však z prezentovaných vizualizácii a polohy a významu projektu nepresvedčivá. Architekti z kancelárie GFI sa snažili o miernu pripomienku industriálnej minulosti lokality pripomenúť farebnosťou obkladu, tu sa však všetky snahy o kreatívnejšie riešenie končia. Na druhej strane však treba uznať, že dispozične pôsobia byty v rámci komplexu dobre.

 

Aktuálny stav pozemku (11.2.2019)

 

Ak developer nasadí vysoké tempo, dá sa predpokladať, že realizácia projektu by mohla byť ukončená v priebehu roka 2021. Downtown tak získa ďalšiu vežu, ktorá doplní v danom čase už relatívne hustú panorámu výškových budov v tejto časti metropoly.

Svoje prvenstvo v podobe najvyššej rezidenčnej budovy na Slovensku si však udrží len krátko – ak sa podarí úspešne dotiahnuť povoľovanie veže Eurovea Tower, ktorá bude s výškou 160 metrov nielen najvyššou rezidenčnou, ale aj vo všeobecnosti najvyššou budovou na Slovensku.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Aktuálny stav pozemku

Súvisiace články

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V novej Palme by sa mohli objaviť aj takéto zaujímavé budovy. Odhalená bola architektonická štúdia areálu, ktorý sa premení na lokálne mikrocentrum v okolí stanice Vinohrady.

In Palma development, several interesting buildings are planned. New study was revealed showing the transformation of the industrial zone onto local centre of the neighborhood.
Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube