Author photoAdrian Gubčo 13.02.2019 14:30

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

O udelení stavebného povolenia som písal už pred časom, až teraz však povolenie nadobudlo právoplatnosť, čo znamená, že sa voči nemu nikto neodvolal. Developer tak konečne prešiel celým dlhým povoľovacím procesom, ktorý pribrzdili námietky viacerých subjektov. Aktuálne sa na pozemku realizujú čistiace a prípravné práce, po ktorých sa môže naplno spustiť samotná výstavba.

JTRE pripomína, že sa projekt, ktorý do prostredia, kde bol doteraz najvyššou budovou trojpodlažný Apollo Klub, prináša obrovské hmoty, chce zapojiť bezkonfliktným spôsobom, preto priebeh prác konzultoval s miestnou komunitou.

„Aby sme eliminovali pohyb stavebných mechanizmov po cestných komunikáciách, budú tieto vchádzať najkratšou možnou cestou na stavenisko a rovnako aj z neho vychádzať,“ vysvetlil projektový manažér JTRE Peter Medľa a dodal, že celý tím sa prioritne zameral na to, aby stavba čo najmenej zaťažovala miestnu komunitu. „Požiadavky našich susedov sme obratom splnili a zriadili sme aj špeciálnu mailovú adresu, na ktorú môžu stále zasielať svoje postrehy a podnety.“

Projekt je však každopádne radikálnym vstupom do lokality. Pozostáva z dvojice vertikálnych objektov – 35-podlažnej rezidenčnej budovy so 115 metrami a 11-podlažnej kancelárskej – prepojených nadzemnou garážou. Vznikne tu 380 bytov a približne 10-tisíc metrov štovrcových kancelárií. V rámci parkovacieho domu, ale aj povrchového parkoviska má vzniknúť 680 stojísk. Medzi benefitmi projektu developer uvádza živý parter a park v severnej časti pozemku, ktorý vytvorí predel medzi Klingerkou a zástavbou Klingerovej kolónie.

Mimoriadnu masovosť projektu mohla aspoň čiastočne vyvážiť architektúra, tá je však z prezentovaných vizualizácii a polohy a významu projektu nepresvedčivá. Architekti z kancelárie GFI sa snažili o miernu pripomienku industriálnej minulosti lokality pripomenúť farebnosťou obkladu, tu sa však všetky snahy o kreatívnejšie riešenie končia. Na druhej strane však treba uznať, že dispozične pôsobia byty v rámci komplexu dobre.

 

Aktuálny stav pozemku (11.2.2019)

 

Ak developer nasadí vysoké tempo, dá sa predpokladať, že realizácia projektu by mohla byť ukončená v priebehu roka 2021. Downtown tak získa ďalšiu vežu, ktorá doplní v danom čase už relatívne hustú panorámu výškových budov v tejto časti metropoly.

Svoje prvenstvo v podobe najvyššej rezidenčnej budovy na Slovensku si však udrží len krátko – ak sa podarí úspešne dotiahnuť povoľovanie veže Eurovea Tower, ktorá bude s výškou 160 metrov nielen najvyššou rezidenčnou, ale aj vo všeobecnosti najvyššou budovou na Slovensku.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Aktuálny stav pozemku

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube