Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2019 09:00

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Article Big

Predtým, ako sa premeny územia chytila Proxenta, sa tu nachádzali dva objekty. Starším z nich bola budova niekdajšieho pekárstva Alexandra Kesselbauera, po ktorom dostal projekt meno, a ktorá pochádzala z konca 18. alebo začiatku 19. storočia. Druhým objektom je budova, v ktorej dlhšie sídlila spoločnsoť VB Leasing. Dom sa vyznačoval postmodernou architektúrou, pochádzal z 90-tych rokov 20. storočia.

V rámci nového Kesselbaueru by mala byť opätovne obnovená fasáda staršieho objektu, inak však pôjde o úplne moderný projekt, kde sa za historizujúcou fasádou bude skrývať súčasný bytový dom. Pôdorysne bude mať tvar písmena U a bude mať šesť až osem nadzemných podlaží. Vďaka zisku projektu od Banskobystrickej ulice vyplní prepojí blok v plnej hĺbke, pričom vznikne vnútroblok, spojený s dvorom v projekte Weinhauer.

Kesselbauer by sám osebe (bez časti na Banskobystrickej) mal obsahovať 130 bytov v prevažne dvoj- a trojizbových bytoch. Aktuálne informácie o predaji nie sú známe, oficiálna webstránka uvádza, že „projekt práve vylepšujeme“ – čo podľa všetkého znamená úpravu dispozícii, ale aj doplnenie nového objektu, ktorý už má k dispozícii potrebné povolenia.

Developer neuviedol, kedy predstaví finálnu podobu celého obytného súboru, nateraz je tak ťažko predvídať jeho kvality. Nepochybným benefitom však ostáva lokalita v tesnej blízkosti historického jadra mesta a s veľkým množstvom vybavenosti v pešej dostupnosti. Vybavenosť v menšom rozsahu by sa mala nachádzať aj priamo v projekte. Prvá časť Kesselbaueru bude obslúžená 155 parkovacími miestami.

Predpokladá sa, že výstavba by sa mohla spustiť okamžite po dokončení asanácie pôvodných objektov a vyčistení pozemku. V takom prípade by mohlo byť dokončenie očakávané v prvej polovici roka 2021. Pre Proxentu to je zásadný termín – v tesnej blízkosti totiž bude v tom čase už stáť konkurencia v podobe projektu Metropolitan Star.

Tak ako Kesselbauer, aj Metropolitan Star vypĺňa prieluku naprieč celým blokom, hoci okrem bývania obsahuje aj administratívnu a vo väčšej miere aj retailovú funkciu. Ide o súčasť stavebných zásahov, ktoré postupne prispievajú k doplneniu zástavby v tejto časti mesta.

Ide o dôležitý a potrebný vývoj, lebo prináša do centrálnej časti Bratislavy kľúčovú funkciu bývania. V poslednom období je mnohými rozvoj bývania v centre vnímaný ako záťaž, opak je však pravdou – vďaka vynikajúcej dopravnej dostupnosti a dosahu potrebných služieb v blízkom okolí prispieva bývanie v centre k menšiemu tlaku na infraštruktúru, dokonca možno povedať, že ide o najefektívnejší spôsob života.

Preto by výstavba v celom užšom a širšom centre Bratislavy – vrátane downtownu – nemala byť vnímaná ako strašiak, ale práve naopak, ako niečo, čo do nej vnesie život, odľahčí ju dopravne a bude mať rozsiahle ekonomické benefity. Takáto výstavba by mala byť podporovaná, pričom najlepším kandidátom na zástavbu sú práve prieluky, ktorých stále ostáva v Bratislave veľké množstvo.

 

Fotografie z 10.2.2019.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube