Author photoAdrian Gubčo 18.02.2019 09:00

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Predtým, ako sa premeny územia chytila Proxenta, sa tu nachádzali dva objekty. Starším z nich bola budova niekdajšieho pekárstva Alexandra Kesselbauera, po ktorom dostal projekt meno, a ktorá pochádzala z konca 18. alebo začiatku 19. storočia. Druhým objektom je budova, v ktorej dlhšie sídlila spoločnsoť VB Leasing. Dom sa vyznačoval postmodernou architektúrou, pochádzal z 90-tych rokov 20. storočia.

V rámci nového Kesselbaueru by mala byť opätovne obnovená fasáda staršieho objektu, inak však pôjde o úplne moderný projekt, kde sa za historizujúcou fasádou bude skrývať súčasný bytový dom. Pôdorysne bude mať tvar písmena U a bude mať šesť až osem nadzemných podlaží. Vďaka zisku projektu od Banskobystrickej ulice vyplní prepojí blok v plnej hĺbke, pričom vznikne vnútroblok, spojený s dvorom v projekte Weinhauer.

Kesselbauer by sám osebe (bez časti na Banskobystrickej) mal obsahovať 130 bytov v prevažne dvoj- a trojizbových bytoch. Aktuálne informácie o predaji nie sú známe, oficiálna webstránka uvádza, že „projekt práve vylepšujeme“ – čo podľa všetkého znamená úpravu dispozícii, ale aj doplnenie nového objektu, ktorý už má k dispozícii potrebné povolenia.

Developer neuviedol, kedy predstaví finálnu podobu celého obytného súboru, nateraz je tak ťažko predvídať jeho kvality. Nepochybným benefitom však ostáva lokalita v tesnej blízkosti historického jadra mesta a s veľkým množstvom vybavenosti v pešej dostupnosti. Vybavenosť v menšom rozsahu by sa mala nachádzať aj priamo v projekte. Prvá časť Kesselbaueru bude obslúžená 155 parkovacími miestami.

Predpokladá sa, že výstavba by sa mohla spustiť okamžite po dokončení asanácie pôvodných objektov a vyčistení pozemku. V takom prípade by mohlo byť dokončenie očakávané v prvej polovici roka 2021. Pre Proxentu to je zásadný termín – v tesnej blízkosti totiž bude v tom čase už stáť konkurencia v podobe projektu Metropolitan Star.

Tak ako Kesselbauer, aj Metropolitan Star vypĺňa prieluku naprieč celým blokom, hoci okrem bývania obsahuje aj administratívnu a vo väčšej miere aj retailovú funkciu. Ide o súčasť stavebných zásahov, ktoré postupne prispievajú k doplneniu zástavby v tejto časti mesta.

Ide o dôležitý a potrebný vývoj, lebo prináša do centrálnej časti Bratislavy kľúčovú funkciu bývania. V poslednom období je mnohými rozvoj bývania v centre vnímaný ako záťaž, opak je však pravdou – vďaka vynikajúcej dopravnej dostupnosti a dosahu potrebných služieb v blízkom okolí prispieva bývanie v centre k menšiemu tlaku na infraštruktúru, dokonca možno povedať, že ide o najefektívnejší spôsob života.

Preto by výstavba v celom užšom a širšom centre Bratislavy – vrátane downtownu – nemala byť vnímaná ako strašiak, ale práve naopak, ako niečo, čo do nej vnesie život, odľahčí ju dopravne a bude mať rozsiahle ekonomické benefity. Takáto výstavba by mala byť podporovaná, pričom najlepším kandidátom na zástavbu sú práve prieluky, ktorých stále ostáva v Bratislave veľké množstvo.

 

Fotografie z 10.2.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube