YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.10.2017 13:45

Green Park bude vyzerať inak

Pamätáte sa na projekt Green Park, ktorý pred vyše rokom predložila spoločnosť RV Development 3, s.r.o., blízka podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi st., na posudzovanie EIA? Vzhľadom na rozsah projektu v susedstve vzácneho Sadu Janka Kráľa, zámer vyvolal búrku nevôle a prešiel masívnym pripomienkovaním. Developer teraz predložil upravený variant.

Zdroj: RV Development 3

Zdroj: RV Development 3

Hoci aj upravený Green Park ráta s budovaním štvorice polyfunkčných budov so šiestimi podlažiami, desaťpodlažným administratívnym objektom a 30-podlažnou vežou s výškou takmer 100 metrov s bytmi a apartmánmi, architektúra prešla výraznými zmenami.

Architektom je stále štúdio Expoline Karola Kállaya ml., no veľkú inšpiráciu si očividne zobralo od "vertikálnych lesov" významného talianskeho architekta Stefana Boeriho. Green Park by mal obsahovať 134 bytov a 228 apartmánov (keďže podľa územného plánu môže byť podiel bytov len do 30%), vyše 30-tisíc štvorcových metrov kancelárii, pomerne rozsiahly retail a parkovo upravené vonkajšie priestranstvá.

Na základe pripomienok sa zmenilo viacero vecí - okrem inej architektúry sa v novom variante navrhuje pretvorenie časti Krasovského ulice na pešiu zónu za účelom lepšieho prepojenia so Sadom Janka Kráľa, služby budú viac orientované do parku, vybudujú sa cyklotrasy prepájajúce nábrežnú cyklotrasu s meniacim sa okolím Krasovského ulice, mierne sa znížil počet parkovacích miest, zelené plochy v predpolí výškovej budovy majú plynule nadväzovať na park v Nové Lido a veže samotné (keďže výškovú budovu tu navrhujú aj developeri stojaci za Novým Lidom) by mali spolu vytvoriť efekt brány do Petržalky. Komplex už nebude na takom vysokom násype ako v predchádzajúcich variantoch, hoci sa núkala možnosť zjednotenia časti projektu s výškovou úrovňou estakády, po ktorej jazdí električka. Priestor pod estakádou je namiesto toho využitý ako športoviská.

Dokumentácia je doplnená vyjadrením architekta Bauera, ktorý danému variantu prisudzuje vysokú architektonicko-výtvarnú úroveň, dávajúcu predpoklad ku ďalšiemu rozvoju stavebného obrazu mesta.

Hoci Green Park možno ťažko označiť za originálny či bezchybný projekt (odhliadnuc od takej koncentrácie funkcií a hmôt v tesnej blízkosti historického parku), ide o omnoho lepší návrh ako ten pôvodne predložený. Ak sa už musíme zmieriť s výstavbou v danom území a v danom rozsahu, ide o prijateľný kompromis, dokazujúci, že pripomienkovanie projektov a silný verejný tlak na kvalitu má zmysel.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3

Súvisiace články

Green Park čaká na nové povolenia

25.02.2022 17:41:09 Adrian Gubčo

Zámer Green Park, za ktorým stojí spoločnosť Grafobal Group Development, patrí k najočakávanejším projektom v Bratislave. Priamo na pravobrežnom nábreží Dunaja má vzniknúť mohutný polyfunkčný komplex s kanceláriami, obchodmi, ale predovšetkým bývaním. Súčasťou zámeru je aj stometrová výšková budova. Bariérou k zisku povolení bol kontroverzný postup úradov a súvisiace spory. Blíži sa v tomto smere prelom?

Čítať viac

Green Park je na krajskom súde, jeho budúca podoba ostáva nejasná

20.04.2021 17:07:51 Adrian Gubčo

Plánovaný projekt Green Park v dotyku s petržalským nábrežím Dunaja aj Sadom Janka Kráľa je dnes jedným z najkontroverznejších zámerov v Bratislave. To je dané nielen jeho veľkým rozsahom vo vzácnej mestskej polohe, ale aj okolnosťami jeho povoľovania či developerom. O možnom budúcom vzhľade projektu sa bude nakoniec rozhodovať na krajskom súde.

Čítať viac

Green Park prišiel o územné rozhodnutie

17.06.2020 08:46:59 Adrian Gubčo

Vízia výstavby masívneho polyfunkčného komplexu Green Park so štvoricou bytoviek, masívnym bizniscentrom a takmer stometrovou vežou priamo na hranici Sadu Janka Kráľa, sa stáva minulosťou. Ministerstvo dopravy a výstavby dalo za pravdu mestu a mestskej časti, ktoré sa ohradili proti vydaniu územného rozhodnutia zo strany Okresného úradu. Projekt sa tak musí prepracovať. O novinke informoval Denník E.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Green Park má územné rozhodnutie napriek nesúhlasu mestskej časti aj Hlavného mesta

13.11.2019 10:42:00 Adrian Gubčo

Jeden z najočakávanejších projektov v Bratislave sa zásadne posúva – Okresný úrad totiž vydal územné rozhodnutie pre projekt Green Park v Petržalke. Tento krok však vyvoláva pochybnosti, keďže tak mestská časť Petržalka, ani Hlavné mesto s projektom nesúhlasia. O posune v príprave informoval Denník E.

Čítať viac

Green Park bližšie k výstavbe

19.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z mimoriadne očakávaných, ale aj mimoriadne kontroverzných bratislavských projektov, Green Park, sa postupne blíži k výstavbe. Platnosť nadobudlo záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia, ktoré posúdilo dopady na životné prostredie a odporučillo realizáciu optimálneho variantu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube