YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.08.2019 16:05

Galvaniho Business Center V s novým dizajnom

Administratívny komplex Galvaniho Business Center V (GBC V) je už vo výstavbe nejakú dobu, pričom doteraz nebol známy jeho definitívny výzor, iba približné vizualizácie z dokumentácie predkladanej na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Medzičasom bol však vizuál projektu upravený a teraz už poznáme aj definitívny dizajn.

Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR

Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR

Autorom novej podoby Galvaniho Business Center V je architektonická kancelária Architekti Šebo Lichý v spolupráci s kanceláriou ROAR. Podľa upravených vizualizácií sa síce zachováva hmota kancelárskeho komplexu, výrazne sa však zmení fasáda a celkové pôsobenie budovy ako takej.

Okrem zmeny farby z bielej na čiernu sa počíta aj so zvýšením podielu zelene na fasáde a azda aj s mierne odlišnou materialitou. Kancelársky komplex tak bude pôsobiť oveľa lepšie, a to aj v kontexte ostatných bizniscentier v okolí. Tie začali vznikať ešte pred krízou a spravidla sa nevyznačujú mimoriadnou kvalitou, dnešné nároky sú však už vyššie. Okrem toho sa zväčšila aj konkurencia v rámci kancelárskych lokalít v Hlavnom meste.

Okolie Galvaniho ulice patrí k najvýznamnejším koncentráciám kancelárskych plôch v Bratislave. V prípade GBC V pribudne ďalších takmer 16-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov, 1,3-tisíc metrov štvorcových obchodov a 581 parkovacích miest. Budova bude mať šesť nadzemných podlaží, bude teda rovnakej mierky ako ostatné bizniscentrá v susedstve. Developerom je spoločnosť Galvaniho 5, s.r.o.

Keďže výstavba sa už spustila a čoskoro sa začnú realizovať základy, budova začne čoskoro rásť. Plné dokončenie sa očakáva v 2021.

 

Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR

 

V prípade kancelárskych objektov sme v Bratislave zatiaľ svedkami budovania skôr nudných a málo príťažlivých budov, keďže na tunajšom trhu je význam pomeru ceny a kvality oveľa väčší ako v zahraničí a absentujú tu centrály veľkých firiem, ktoré by vyžadovali vyššiu reprezentatívnosť.

Developeri kancelárskych priestorov sa tak doteraz predháňali skôr vo vybavení (kde už sme na tom celkom dobre) ako v architektúre. Z posledného obdobia evidujeme skôr menší počet skutočne vydarených kancelárskych budov, hodných architektonických cien – azda sem možno zaradiť UniQ Staromestská, Gorkého 4, Twin City Tower a pár ďalších, v pomere k priemeru je ich však málo.

Našťastie, v tomto smere sa očakávajú zmeny a v Bratislave by sa malo čoskoro vybudovať niekoľko skutočne príťažlivých administratívnych centier: administratívna veža Sky Park Offices (vyššia), Mlynské Nivy Košická, BBC VI a ďalšie. Ešte sľubnejšie znejú sľuby o príchode veľkých mien zo zahraničia po architektonických súťažiach.

Holandský ateliér KCAP napríklad spolupracuje s Immocapom na budúcej vízii Istropolisu, kde by nemali chýbať ani kancelárske priestory, silné firmy sa dajú očakávať aj v rámci súťaže na pozemok na Mlynských nivách, ktorý nedávno získalo YIT. Najviac očakávaná je však súťaž na novú centrálu ESETu, medzinárodne asi najznámejšej slovenskej korporácie, ktorá plánuje vybudovať kancelársky a vývojový kampus na Patrónke.

Už čoskoro tak Bratislava bude disponovať svetovou architektúrou nielen v prípade rodinných domov, interiérov alebo viacerých rezidenčných súborov či budov, ale aj kancelárskych komplexov. Ide o ďalší dôkaz nielen internacionalizácie, ale aj rastu prestíže Hlavného mesta Slovenska.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR
  • Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR
  • Zdroj: Architekti Šebo Lichý + ROAR

Súvisiace články

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Príťažlivý podnik v príťažlivej budove: Kaviareň a reštaurácia TakeOff v GBC 5

13.07.2022 18:06:14 Martina Gregová

Galvaniho Business Center 5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1. Budova, ktorú navrhli Architekti Šebo Lichý, nedávno získala nomináciu na prestížne architektonické ocenenie CEZAAR 2022 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Súčasťou komplexu sú nielen kancelárske priestory, ale aj reštaurácia a kaviareň TakeOff.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je dokončené, ide o jednu z najpríťažlivejších nových kancelárskych budov

15.10.2021 17:11:36 Adrian Gubčo

V podstate na okraji mesta, na Galvaniho ulici v administratívno-retailovej oblasti v dotyku s diaľnicou D1 a letiskom, vznikol projekt Galvaniho Business Center 5. Ako už názov prezrádza, ide o piate pokračovanie série bizniscentier v lokalite. Na rozdiel od susedov ale vznikol atraktívny development, ktorý svojou architektonickou úrovňou presahuje mnohé realizácie v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

GBC 5 odhaľuje fasádu

03.12.2020 11:15:01 Adrian Gubčo

Keď bol projekt kancelárskej budovy Galvaniho Business Center prvýkrát predstavený, zdalo sa, že pôjde o pomerne všedný objekt, nepresahujúci úroveň administratívnych centier na periférii mesta. Až v priebehu výstavby sa ukázalo, že development bol redizajnovaný. Dnes sa s postupným odhaľovaním fasády ukazuje, že vzniká asi najelegantnejšia budova v lokalite.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je takmer v štádiu hrubej stavby

12.06.2020 11:00:58 Adrian Gubčo

V kancelárskej zóne na Galvaniho ulici je pred dokončením hrubá stavba najnovšieho prírastku, budovy Galvaniho Business Center 5. Bizniscentrum vyrástlo mimoriadne rýchlo a od susedných administratívnych komplexov sa odlišuje vyššou úrovňou architektúry. Po dobudovaní vhodne dotvorí zástavbu v okolí Galvaniho ulice, potenciálnej mestskej triedy.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V je už vo výstavbe

01.08.2019 15:19:00 Adrian Gubčo

V komerčnej zóne v okolí južnej časti Galvaniho ulice sa rozbehla výstavba ďalšieho kancelárskeho objektu. Galvaniho Business Center V bude ďalším doplnkom zóny, ktorá je jednou z významných bratislavských administratívnych oblastí.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V žiada o stavebné povolenie

22.03.2019 07:45:00 Adrian Gubčo

Administratívna a komerčná zóna v okolí Galvaniho ulice a diaľnice D1 sa môže čoskoro dočkať nového prírastku. Developer už dávnejšie predstaveného projektu kancelárskej budovy Galvaniho Business Center V požiadal ružinovský Stavebný úrad o udelenie stavebného povolenia, v prípade hladkého priebehu procesu by sa tak výstavba mohla spustiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube