Author photoAdrian Gubčo 18.04.2019 10:05

Projekt Devínka je takmer dokončený

Na východnom okraji Devínskej Novej Vsi sa k dokončeniu blíži rezidenčný projekt Devínka, za ktorým stojí spoločnosť Metrostav Slovakia, a.s. Obytný súbor s netradičným tvarom vzniká v lokalite, kde sa v poslednom období začína výraznejšie koncentrovať výstavba, a ktorá vytvára prechod medzi zástavbou mestskej časti a okolitým prírodným prostredím.

Práve blízkosť k prírode je to, čo využíva aj developer pri marketingu svojho projektu. Lesy na severných svahoch Devínskej Kobyly sú prístupné po krátkej pešej prechádzke cez záhradkársku kolóniu, ktorá s Devínkou priamo susedí, kým z opačnej strany je projekt vymedzený železničnou traťou, slúžiacou ako medzinárodný koridor.

Architektúra projektu sa snaží na tento fakt reagovať, vďaka čomu má Devínka tvar na juh otočeného písmena E. Obytné miestnosti sú orientované do dvojice dvorov, kým na železnicu či do okolia majú okná kúpeľne, predsiene, kuchyne či pavlačové chodby. Ide o veľmi efektívne riešenie, ktoré minimalizuje negatívne efekty z okolia.

Bytový dom zároveň reaguje na osadenie vo svahu, oficiálne má len päť nadzemných podlaží, časť bytov je však umiestnená v podzemných podlažiach. Niekoľko rezidencií má k dispozícii veľkorysé terasy, čo ďalej zjemňuje hmotu objektu, prízemné byty zas predzáhradky orientované do dvora.

V Devínke sa nachádza 123 bytov, od 1-izbových po 4-izbové, s výmerou od približne 38 metrov štvorcových (plus vyše tri metre štvorcové balkón) do takmer 112 metrov štvorcových (plus 64 metrov štvorcových terasa). Vzhľadom na ceny, ktoré v niektorých prípadoch nedosahujú ani 2-tisíc eur za meter štvorcový, sa projekt stretol so záujmom kupujúcich, voľných je ešte 16 bytov, niekoľko ďalších je rezervovaných.

Treba otvorene povedať, že bytový štandard je absolútne priemerný, v danej lokalite by sa však hrať na nadštandard bolo krokom vedľa. Klienti takéhoto projektu skôr ocenia efektívnu dispozíciu za prijateľnú sumu, a v tomto patrí Devínka k dobre nastaveným zámerom. Výhodou k tomu je blízkosť základnej občianskej vybavenosti v susednom nákupnom centre, či dostatok parkovacích miest, ktorých je až 214.

Nanešťastie, nechceným produktom nižšieho štandardu býva na Slovensku dosť často nízka vizuálna úroveň stavby. To platí aj pre tento projekt, ktorý napriek všetkej snahe nepôsobí zrovna príťažlivo. Na druhej strane, ide o klasický prípad toho, že netreba vždy posudzovať knihu podľa obalu – Devínka ponúka adekvátny produkt za adekvátnu cenu v kontexte bratislavského realitného trhu, preto by nemala byť zaznávaná. Architektom je kancelária Rudohradský.

Výstavba bude ukončená v priebehu niekoľkých týždňov, na developmente už prebiehali posledné dokončovacie práce, najmä na exteriérových plochách. Zároveň sa začína spúšťať kolaudácia, klienti sa tak budú môcť sťahovať už pravdepodobne v druhej polovici tohto roka.

 

Výhodou projektu je jednoduchý prístup do lesov Devínskej Kobyly, ktoré sú dostupné niekoľkominútovou prechádzkou cez záhradkársku kolóniu

 

Okolie Devínky ešte v blízkej dobe prejde určitými zmenami. Len nedávno bol ohlásený nový projekt Pod Srdcom od developera Proxenta, ktorý vyrastie v blízkosti supermarketu Lidl, teda doslova niekoľko metrov od Devínky. V budúcnosti sa očakáva vznik ďalších developmentov. Čoraz akútnejšou sa tak ukáže otázka dopravného spojenia s centrom Bratislavy.

V tomto ohľade by mala byť úplne zásadným krokom výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy Devínska Nová Les, pričom tento terminál sa bude nachádzať priamo nad kruhovým objadzom pri vstupe do intravilánu mestskej časti. Ak sa tak stane a na trati bude zabezpečený prijateľný takt, Devínska Nová Ves dostane mimoriadne rýchle spojenie s centrom metropoly.

Ďalším efektom vzniku lepšieho spojenia bude vysoko pravdepodobne aj silnejší stavebný rozvoj v okolí – čo je však pozitívne, keďže budúcnosťou sú najmä takéto „transport-oriented developments“. Ich vznik treba silnejšie podporiť aj v územnom plánovaní, ktoré by malo byť motivačné najmä tam, kde je zabezpečený potenciál kvalitnej bezkolíznej dopravnej obsluhy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metrostav

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube