YIMBA

Author photoRED 06.06.2022 14:08

Rast cien za bývanie stále nepoľavuje

Podľa najnovšej analýzy trhu s nehnuteľnosťami Národnej banky Slovenska pokračovali ceny domov a bytov aj v prvom štvrťroku 2022 v kontinuálnom raste. Údaje pripravila NBS v spolupráci s United Classifieds a Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska.

Ako sme informovali aj v článku o výsledkoch za posledný kvartál 2021, zvyšovanie cien za bývanie dlhodobo nepoľavuje. Podľa štatistických údajov, ktoré nedávno zverejnila NBS, sa doterajší trend ani v prvom štvrťroku 2022 výraznejšie neobrátil. Ponukové ceny domov a bytov dosiahli v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročný rast na úrovni 23,3 % (oproti 22,1 % v 4Q 2021), čo znamená medzikvartálne zvýšenie o 8,5 %. Priemerná cena za jeden meter štvorcový na Slovensku tak dosiahla 2.510 € (ako kuriozitu pripomeňme historický údaj 1.322 €/m2 z 3. štvrťroku 2009). Bratislavský kraj – cenový šampión medzi slovenskými regiónmi – dosiahol rekord na úrovni 3.230 €/m2, s veľkým odstupom po ňom nasledujú Košický (2.244 €/m2) a Žilinský kraj (1.828 €/m2).

Napriek istému pribrzdeniu dosahuje teda medziročný rast cien domov a bytov naďalej pomerne vysoké – dvojciferné číslo, ktoré záujemcov o kúpu už dlhší čas znepokojuje. Ako NBS zdôrazňuje, takýto trend je jednoznačne výraznejší u bytov ako v prípade rodinných domov.

Závery dozorujúcej banky potvrdzuje aj ďalšia analýza – pre zmenu z dielne Slovenskej sporiteľne (SLSP), podľa ktorej ceny domov a bytov v úvode tohto roka zaznamenali už piaty štvrťrok za sebou vyše 20-percentný medziročný rast, hoci medzikvartálne nepatrne klesli. Signály postupného sprísňovania menovej politiky z prvých mesiacov 2022 podnietili podľa nej rast sadzieb na úverových produktoch. Následne motivovali časť obyvateľstva k zvýšenej snahe využiť „končiace sa“ obdobie relatívne výhodnejších úrokových sadzieb na hypotékach pred ich očakávaným rastom. A práve tento faktor priniesol krátkodobý impulz k nakupovaniu.

Za náročnosťou odhadu ďalšieho cenového vývoja vidia autori zo SLSP viacero navzájom protichodne pôsobiacich faktorov. Ako hlavný uvádzajú skutočnosť, že rast cien zasiahol okrem bývania podstatne širšiu skupinu tovarov a služieb, čo dokladá aj čerstvo zverejneným rýchlym odhadom inflácie (HIPC) od Eurostatu, ktorá dosiahla bezmála 12-percentný medziročný nárast. Podniky vraj napriek tomu nestrácajú entuziazmus, čo sa malo premietnuť do výrazného nárastu ekonomického sentimentu na Slovensku.

Ďalším – nemenej dôležitým faktorom je rast stavebných nákladov v dôsledku nestability cien stavebných materiálov na trhu a ich dlhodobo masívneho zdražovania. Opatrná prognóza SLSP znie, že vysoké ceny, ktorých prudký prepad je momentálne viac ako nepravdepodobný, určitý segment dopytu utlmia, čo ich nárast zmierni a privedie ho k istej korekcii.

Niektorí odborníci však v situácii, keď na realitnom trhu dopyt niekoľkonásobne prevyšuje ponuku, pokles nepredpokladajú. „Predávajúci stále majú navrch a aj oni udávajú tempo rastu, keďže si môžu vyberať z množstva záujemcov o kúpu. Preto k prasknutiu realitnej bubliny a k zníženiu cenoviek bytov a domov v tomto roku nedôjde," povedal pre TASR finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Aktuálny previs dopytu po bývaní nad jestvujúcou ponukou a hlad klientov po investovaní do rezidenčných nehnuteľností spolu s výrazným nárastom podielu špekulatívnych nákupov stimulujú priam raketový vzostup cien, ženúc ich k bezprecedentným historickým maximám. Prognóza trendov ohľadom cenotvorby či vrtkavej rovnováhy medzi ponukou a dopytom sa tak stáva v dlhodobej perspektíve značne neistá. Kde je hranica nafukovania cenovej bubliny, to je otázka, ktorú si novinári spolu s verejnosťou kladú ostatné dva roky už pravidelne. Minimálne v Bratislave však nebude ešte dlho na programe dňa.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ceny bývania sú podľa NBS v rizikovom pásme cenovej korekcie

06.04.2022 17:21:58 Adrian Gubčo

Ceny bývania naďalej rastú vysokým tempom. Podľa poslednej analýzy ekonomického a menového vývoja z dielne Národnej banky Slovenska (NBS) navyše dosiahli úroveň, kedy sú vo vysokom riziku cenovej korekcie. Inými slovami, podľa analytikov NBS je možné prasknutie realitnej bubliny. Možno tak v Bratislave v dohľadnej dobe očakávať pokles cien bývania?

Čítať viac

Ceny bytov narástli na primárnom aj sekundárnom trhu, nájmy po raste stagnujú

03.11.2021 17:35:34 Adrian Gubčo

Bývanie sa v Bratislave stáva čoraz drahším. Okrem bytov v novostavbách sa zvyšujú aj ceny pri bytoch z druhej ruky. Medzičasom, výška nájmov po prudkom prepade po spustení pandémie medziročne narástla, no aktuálne stagnuje. Celkový rast cien nehnuteľností sa zas vracia k priemeru z posledných rokov. Vyplýva to z analýz Národnej banky Slovenska (NBS), ako aj súkromných spoločností.

Čítať viac

Ceny nehnuteľností rastú, dostupnosť bývania opäť mierne klesla

05.10.2021 13:45:00 Adrian Gubčo

Situácia na trhu s bývaním ostáva v Bratislave aj naďalej problematická. Ceny bytov a domov rastú bez ohľadu na pandémiu, čomu okrem vysokého dopytu napomáha aj spomaľujúca sa produkcia novostavieb a klesajúca ponuka. Rast cien nevyvážia ani zvyšujúce sa mzdy, dostupnosť bývania tak opäť mierne klesla. Signály zo sektoru stavebníctva zatiaľ neprinášajú veľa dôvodov na optimizmus.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube