Hotel Slovan, kedysi symbol luxusu a pýcha Piešťan, je už roky opustenou poloruinou. Mesto dostalo pred časom pofidérnu ponuku na jeho odkúpenie. Výmenou za chátrajúcu stavby by sa malo vzdať výnosnejších akcií, ktoré v súčasnosti vlastní. Rokovania so súčasným majiteľom objektu aj napriek tomu miestni poslanci odsúhlasili.
Hotel Slovan v Piešťanoch bol slávnostne otvorený v roku 1907. Pôvodne niesol názov Grand Hotel Rónai, neskôr aj Grand Hotel Royal. Jeho architektom bol Adolf Oberländer, ktorý väčšinu svojich stavieb navrhol vo Viedni. Investorom bol budapeštiansky podnikateľ Adolf Rónai, po ktorom bol hotel v prvých rokoch existencie aj pomenovaný. Hotel bol postavený v rámci konkurenčného boja medzi Rónaiom a rodinou Winterovcov, ktorá mala na začiatku 20. storočia prenajaté piešťanské kúpele.
V rámci jeho propagácie sa v roku 1907 hovorilo o najvznešenejšej, najväčšej a najkrajšej budove kúpeľného komplexu. Hotel disponoval 180 izbami, spoločenskou miestnosťou, jedálňou, kaviarňou aj zimnou záhradou. Okrem toho ponúkal ubytovaným hosťom krásne výhľady na neďaleký Váh či okolitý sad.
Objekt dnes známy ako Hotel Slovan je zaujímavý aj z architektonického hľadiska. Vzhľadom na blízkosť Váhu sa stavitelia rozhodli riešiť otázku statiky budovy prostredníctvom 90 cm hrubej betónovej dosky a špeciálnej oceľovej konštrukcie, ktorá je zabudovaná v niektorých deliacich múroch. Pre budovu sú typické aj precízne spracované umelecko-remeselné a architektonické detaily, ako je štuková výzdoba, vežičky či arkiere. Práve vďaka nim je dodnes považovaný za výnimočný staviteľský počin.
Hotel, ktorý bol na začiatku 20. storočia označovaný za najluxusnejší v celých Piešťanoch, bol pre zlý technický stav zatvorený v roku 1985. V roku 1993 bola spustená jeho rekonštrukcia, no vtedajší štátny podnik Slovenské liečebné kúpele ju krátko na to zastavil. Aj napriek tomu, že Hotel Slovan patrí medzi národné kultúrne pamiatky, dodnes chátra. Nepomohla mu ani blízkosť mestského parku a fakt, že je na očiach miestnym obyvateľom aj turistom.
V súčasnosti objekt s priľahlým areálom vlastní spoločnosť Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Mesto vlastní len menšiu časť akcií. Financie na jeho opravu sú odhadované na zhruba 60 miliónov eur. Aj keď o kúpu ikonickej stavby v priebehu dekád prejavovali záujem rôzne skupiny vrátane čínskych, k jeho predaju nikdy nedošlo.
V prvej polovici tohto roku dostalo mesto od aktuálneho väčšinového vlastníka netradičnú ponuku. Chátrajúcu budovu bývalého hotela mu ponúkli výmenou za 10% akcií v Piešťanských kúpeľoch. „Každý, kto je primátorom v Piešťanoch, dostáva otázky práve na túto budovu. Rozdiel pri odpovedi bude iba v tom, či je daný človek populista alebo realista. Ľuďom treba povedať pravdu, ako to v skutočnosti s hotelom je. Museli by sme sa vzdať desiatich percent akcií, ktoré máme v kúpeľoch, a ostala by nám ruina hotela,“ vyjadril sa primátor Piešťan Peter Jančovič v rozhovore pre Trnavské rádio.
Pristúpenie na takéto podmienky Jančovič v rozhovore označil za samosprávnu samovraždu. Pri odhadovaných nákladoch na rekonštrukciu hotela by išlo o sumu prekračujúcu celý ročný rozpočet mesta Piešťany o vyše 20 miliónov eur. „Toto je ťažká téma. Podľa môjho osobného názoru je táto ponuka pre mesto nereálna,“ dodal.
Aj napriek tomu poslanci mesta Piešťany začiatkom septembra odsúhlasili možnosť rokovania o výmene kúpeľných akcií za národnú kultúrnu pamiatku Hotel Slovan, ktorá je podľa pamiatkarov v dezolátnom stave. Mesto má ďalej v pláne požiadať majiteľov hotela a manažment kúpeľov o obhliadku stavu budovy poslancami mesta v prítomnosti kompetentných odborníkov.
Zároveň však zástupcovia mesta dodávajú, že nie sú veľmi naklonení tejto výmene. „Pritom mesto ako spoluvlastník môže radšej investovať do vnútorného bazéna Eva. S kúpeľmi je potrebné vyrokovať, aby sa o Slovan postarali, v krajnom prípade kúpeľom Slovan vyvlastniť," uvádza sa v návrhu zverejňujúcom skutkový stav.
Vysoké finančné náklady potrebné na rekonštrukciu hotela ju v podstate už desiatky rokov úplne znemožňujú. Zatiaľ čo primátor mesta hovorí o samosprávnej samovražde, generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Peter Bednarčík rekonštrukciu označil za ekonomickú samovraždu. Budúcnosť ikonickej piešťanskej stavby tak aj naďalej ostáva otázna.
(Trnavské rádio, SME, HNonline, Trnavský hlas, AB Piešťany, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac