Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.11.2019 09:45

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je pred spustením, bránia jej posledné povolenia

Asi najznámejšia ruina historickej pamiatky v Bratislave bude čoskoro minulosťou. Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý sa pre svoj zlý stav dostal aj do vojnových filmov, sa podľa všetkého začne čoskoro rekonštruovať. Na sociálnej sieti o tom informoval miestny poslanec a obyvateľ, architekt Ľubomír Boháč.

Article Big

Esterházyho palác dnes. Zdroj: Google Maps

Podľa Ľ. Boháča, ktorý zároveň stojí za občianskym združením Oživenie Kapitulskej, všetko teraz nasvedčuje tomu, že sa rekonštrukcia naozaj blíži a jej spustenie závisí len od vydania súvisiacich povolení. Investor, ktorým je spoločnosť Esterhazy Real Estate, spojená s bankou Reifeissen, by mal mať k dispozícii všetky potrebné pozemky pre rozbehnutie výstavby, potrebné je ešte územné rozhodnutie pre plánovanú podzemnú garáž a stavebné povolenie.

Táto garáž by mala byť vybudovaná na báze zakladačovej technológie, čo je priestorovo šetrnejšie riešenie ako klasická garáž. Prístup bude zabezpečený od Staromestskej ulice. Súčasťou obnovy je aj rekonštrukcia a dobudovanie paláca do pôvodného stavu, hoci je možné, že torzo južného krídla bude asanované a krídlo postavené odznova. Od Kapitulskej ulice bude vyplnená prieluka v pôvodnej hmote. Architektom rekonštrukcie by mala byť kancelária Adif, ktorá stojí za niekoľko vydarenými rekonštrukciami v centre Bratislavy.

Po obnove by mal mať Esterházyho palác predovšetkým rezidenčnú funkciu s bývaním a apartmánmi, doplnenú o obchody a služby. Ide o odklon od v minulosti zvažovaných alternatív ako je hotel alebo sídlo Archívu mesta Bratislavy, ale aj od administratívnej funkcie v zmysle územného rozhodnutia. Každopádne, Územný plán túto lokalitu definuje ako územie bývania a občianskej vybavenosti, t.j. 30% budovy musí pripadať na vybavenosť, čo je pre investora, ktorý preferuje bývanie (a ide aj o odporučenie zo strany pamiatkarov) komplikácia. Apartmány nad rámec 70% objemu budovy však v zmysle nového prístupu Magistrátu v paláci zriadiť nemôže.

Dátum spustenia samotnej rekonštrukcie tak ešte nie je známy a bude závisieť od úspešnosti povoľovania. Problémom by mohla byť hlavne zmieňovaná zmena funkcií. Nebolo by to prvýkrát, kedy nový prístup vedenia Hlavného mesta v tomto smere narobil viac problémov ako osohu.

 

Dnes už neaktuálny projekt rekonštrukcie. Zdroj: N-Art

 

Štvorkrídlový palác v neskororenesančnom štýle vznikol v roku 1658 a najväčšiu slávu zažil počas vlády Márie Terézie, kedy sa jeho majitelia, vplyvný a bohatý uhorský rod Esterházyovcov, tešili veľkej priazni panovníčky. Prestavby a rekonštrukcie palác zažil na konci 18. storočia, v 20-tych a 30-tych rokoch 20. storočia a veľkou rekonštrukciou mal prejsť na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia, kedy tu mal vzniknúť spomínaný archív.

Práce sa však zastavili po roku 1989, práve v momente, kedy bola odhalená strecha paláca. To viedlo k rýchlej degradácii objektov a k čiastočnému zániku jedného z krídiel, kým ďalšie bolo asanované. Vzhľadom na časté zmeny majiteľov v nasledujúcich rokoch sa nikdy nepodarilo práce naplno obnoviť. Až v roku 2017 sa majiteľom stáva spoločnosť Esterhazy Real Estate, ktorá zrealizovala základné sanačné opatrenia, aby zabránila ďalšej devastácii.

Aby mohla spoločnosť iniciovať ďalšie práce, v priebehu tohto roka musela požiadať Hlavné mesto o prenájom časti pozemkov, aby mohla zriadiť prístup k stavenisku. Poslanci Mestského zastupiteľstva investorovi vyhoveli a žiadosť schválili. Takto zanikla zásadná prekážka k rekonštrukcii, posledným krokom ostáva vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia zo strany mestskej časti Staré Mesto.

 

Hoci projekt je neaktuálny, dáva tušiť, ako bude dobudovaná Kapitulská ulica, kde dnes jeden objekt chýba. Zdroj: N-Art

 

Treba povedať, že po rokoch sľubov je táto rekonštrukcia už reálna, keďže za developerom stojí stabilná a finančne silná inštitúcia. Nemalo by teda ísť o ďalšiu márnu nádej a sklamanie, ktoré vedie spoločnosť ku skepse. Dôkazom by mohli byť aj doteraz zrealizované práce, ktoré výrazne predĺžili životnosť stojacich objektov.

Po dokončení obnovy tohto paláca a jeho náležitom oživení Bratislava príde nielen o jednu z najviac zdevastovaných pamiatok, ale aj o obrovskú hanbu, ktorú objekty v ruinóznom stave na azda najhistorickejšej ulici v meste predstavovali. Kapitulská je známa svojou malebnosťou, ale aj schátranosťou. Po obnove Esterházyho paláca to už viac platiť nebude.

Historické jadro Bratislavy tak bude opäť o čosi atraktívnejšie, k čomu prispieva stále väčší počet rekonštrukcií v posledných rokoch. V dobrom alebo uspokojivom stave je už teraz väčšina budov, počet tých zdevastovaných sa zmenšuje každým rokom. Napriek tomu, niekoľko ich ešte ostáva.

Najviac z nich sa koncentruje v okolí Panenskej ulice, veľkým stavebným súborom vo veľmi zlom stavbe je aj trojica domov na Františkánskom námestí, kde trnavský developer ešte na začiatku dekády sľuboval kvalitný projekt, na ktorý zorganizoval architektonickú súťaž. Hoci táto priniesla niekoľko zaujímavých podnetov, samotná realizácia sa nikdy nespustila.

Ďalšiu sériu zanedbaných budov predstavujú objekty v správe samosprávy, predovšetkým Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorej patria domy na Zámockých schodoch 1, Ventúrskej 4, Kozej 7 alebo Panskej 35, čo sú všetko objekty v exponovaných polohách historického centra. Jeden z nich – Panská 35, kde sídlila v minulosti lekáreň Salvator – je dokonca mnohými ľuďmi považovaný za jeden z najkrajších domov v meste.

Hlavné mesto však avizuje, že rekonštrukcie prebehnú čoskoro a budú súčasťou rozširovania ponuky nájomných bytov. Informácie o rekonštrukciách ostatných pamiatok nie sú známe, s ohľadom na rastúce ceny bytov v centrálnej Bratislave je však celkom možné, že pre ich majiteľov bude čoskoro veľmi atraktívne budovy oživiť a rozpredať na byty. V tomto smere som tak optimista.

Hlavným problémom tak ostávajú viaceré administratívne bariéry, ktoré by skorším rekonštrukciám – vrátane Esterházyho paláca – mohli brániť. V tomto smere by sa mali samosprávy stať viac proaktívnejšími a hľadať spôsoby, ako investorom procesy uľahčiť. Odmenou za to bude krajšia a lepšia Bratislava.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art

Súvisiace články

Tunel k Esterházyho palácu je dokončený, projekt odhaľuje nové vizualizácie

08.01.2021 09:10:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je jednou z najdôležitejších pripravovaných rekonštrukcií historických pamiatok v centre Bratislavy. Po desaťročiach chátrania všetko speje k skorému spusteniu realizácie. Ukončená bola podstatná časť prípravných prác a postupne sa odhaľuje čoraz viac informácií o budúcej podobe palácového komplexu.

Čítať viac

Projekt rekonštrukcie Esterházyho paláca získal dôležité povolenie

05.11.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom predstavení novej podoby kúpeľov Grössling sa vpred pohol ďalší dôležitý projekt revitalizácie historického dedičstva. Obnova extrémne zanedbaného Esterházyho paláca získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, čo je pre spustenie rekonštrukcie zásadný krok. Prípravné práce sa začali už v uplynulých týždňoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Promenáda pred Novým evanjelickým kostolom bude čoskoro dokončená - práce sa už začali. Výsledkom bude lepší verejný priestor.

Promenade before New reformed church will be completed soon as the works already started. Quality of public space will grow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #stein2 #publicspace #verejnypriestor #city #urbanism

@yitslovakia
Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Pozrieť viac

YouTube