Author photoMartina Gregová 17.11.2022 16:42

Dunajské nábrežie dostane krásnu dominantu. Belehrad vybuduje novú filharmóniu

Na nábreží Dunaja vznikne ďalšia kvalitná architektúra. Reč je o novej budove filharmónie v srbskom hlavnom meste Belehrad, ktorá je najväčšou kultúrnou investíciou v regióne za posledné desaťročia.

Zdroj: AL_A

Zdroj: AL_A

Medzinárodnú súťaž na návrh novej budovy Belehradskej filharmónie spustil ešte v roku 2021 Rozvojový program Organizácie Spojených národov v spolupráci s Úradom predsedu vlády, Ministerstvom kultúry a informácií, mestom Belehrad a Belehradskou filharmóniou. Do súťaže bolo doručených dokopy 37 prihlášok z 15 krajín, osem kandidátov bolo následne pozvaných na postup do ďalšieho kola.  

Odborná porota zložená z architektov, expertov na koncertné sály a zástupcov organizačných výborov, posudzovala návrhy vypracované do podrobného zadania, ako aj technické koncepty vypracované konzultantmi strategického umenia a kultúry Arup. Autorom návrhu, ktorý medzinárodnú súťaž nakoniec vyhral, sa stalo britské architektonické štúdio AL_A. 

Nová koncertná sála bude, po svojom zrealizovaní, najväčšou kultúrnou investíciou v regióne za posledné desaťročia. Dizajn, ktorý na základe víťazného návrhu vznikne, bude prvý svojho druhu na Balkáne. Koncertná sieň má byť vyjadrením harmónie medzi prírodou, architektúrou a hudbou v ťažiskovom bode v Európe, kde sa východ stretáva so západom. Budova filharmónie sa bude skladať zo štyroch častí. Súčasťou nich má byť nielen samotná sála s kapacitou až 1.600 miest na sedenie, ale aj pódium, kreatívne centrum či recitačná sála.  

Galéria

  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A
  • Zdroj: AL_A

Po dokončení výstavby má mať objekt filharmónie úžitkovú plochu viac ako 40.000 metrov štvorcových. Očakáva sa, že práce sa začnú budúci rok, s plánovaným dátumom dokončenia do roku 2028 a rozpočtom vyše 100 miliónov eur.  

K projektu sa vyjadrila aj premiérka Srbska Ana Brnabić, ktorá o ňom hovorí ako o jednom z najväčších kultúrnych odkazov súčasnej srbskej vlády. „Som hrdá na to, že tento vyše desaťročný sen našich profesionálnych hudobníkov, mladých talentov, milovníkov hudby a ľudu Srbska sa konečne napĺňa v takej krásnej podobe,” vyjadrila sa na margo projektu.  

Nová Belehradská filharmónia bude postavená v parku Ušće, ktorý sa nachádza neďaleko riek Sáva a Dunaj, s výhľadom na divokú prírodu Veľkého vojnového ostrova. Organizátori súťaže sa zhodli, že táto lokalita je vhodná pre budovu umeleckého významu, pretože sa nachádza v blízkosti centra mesta, neďaleko sútoku Sávy do Dunaja a blízko Brankovho mosta – ten spája obe časti mesta. Navyše je miesto dobre spojené existujúcimi linkami verejnej dopravy s viacerými časťami Belehradu a je z troch strán obklopené širokými cestami, ktoré spájajú mesto s letiskom. 

Ako architekti tvrdia, architektúru budovy filharmónie ovplyvnilo predovšetkým prostredie, v ktorom sa bude nachádzať. Dizajn má v úmysle spojiť prírodu s architektúrou, a to použitím vody na odraz objektu a okolitej prírody. Rovnako upriamuje pozornosť na močiare, ktoré v minulosti umožňovali srbskému ľudu prekvitať. 

„Pretvorenie parku ako prostredia pre novú koncertnú sálu vysiela progresívny odkaz o potrebe transformovať naše mestá a urobiť ich zelenšími, čistejšími a krajšími,“ povedala o projekte riaditeľka AL_A Amanda Levete.  

Základná priestorová kompozícia objektu filharmónie sa skladá zo štyroch objemov, ktoré obopínajú centrálny priestor. Ten bude prekrytý závesným baldachýnom. Vďaka využitiu tohto priestorového princípu vznikne stavba, ktorá nebude mať jasne určenú prednú ani zadnú časť. „Budova má svojím tvaroslovím symbolizovať aj harmóniu medzi budovou a krajinou, medzi východom a západom aj medzi starým a novým,” vysvetlilo jeden zo svojich zámerov architektonické štúdio AL_A. 

V centrálnej časti filharmónie vznikne malé námestie, umiestnené pod závesným baldachýnom, ktorý pokrýva každé miesto. Baldachýn vytvorí vlniaci sa efekt, ktorý má symbolizovať tečúce vody rieky Dunaj a meniacu sa krajinu v priebehu ročných období. Netradičné prestrešenie centrálneho námestia  nie je len symbolickým prvkom, ktorý evokuje hladinu vodného toku Dunaja. Plní aj funkciu tienenia, čo prispeje k celkovej tepelnej pohode v interiéri budovy. 

Investície do kultúry a vzdelávania sú kľúčové pre nastavenie pilierov úspešnej a silnej modernej krajiny. Belehradská filharmónia by mala byť koncipovaná ako veľmi dostupné, zaujímavé a atraktívne miesto pre spoločenské stretnutia obyvateľov hlavného mesta. Pôjde o miesto, ktoré oslavuje životný štýl Belehradu ako európskej metropoly. Projekt je tiež demoštráciou ambicióznej vízie Belehradu o jeho budúcnosti. Koncept, z ktorého návrh vychádza, oslavuje prírodnú krajinu Srbska a využíva vizuálny charakter neďalekého vodného toku.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube