Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.05.2018 14:00

Čo sa deje pod Mostom SNP?

Viacerí z vás sa na mňa obrátili s otázkami, čo presne znamenajú stavebné práce na petržalskej strane Mosta SNP, kde bolo odstránené pôvodné schodisko a namiesto neho vzniká akási konštrukcia. Z prehľadu materiálov k danej realizácii vyplýva, že ide o čisté sedliactvo zo strany realizátora stavebných prác.

Article Big

Zdroj: Zemegula, s.r.o.

Spoločnosť Zemegula, s.r.o., ktorá prevádzkuje vyhliadkovú plošinu a reštauráciu na Moste SNP, s odôvodnením zlého stavu schodiska a plošiny pred vstupom do pylónu mosta, odkiaľ vedie výťah na vrchol mosta, požiadala o predĺženie nájmu priestoru, s tým, že vstup zrekonštruuje a zvýši jeho úroveň vybudovaním novej turistickej infraštruktúry. Tá by následne bola odovzdaná mestu. Poslanci s predĺžením nájmu súhlasili za predpokladu, že investor splní podmienky odborných útvarov Magistrátu. Z nich sú zásadné predovšetkým pripomienky Hlavnej architektky.

Táto žiadala o minimalistické dotvorenie architektúry Mosta SNP, pričom riešenie musí byť nadčasové a kompozične a tvarovo rešpektovať Most SNP. Nesmie do súčasnej podoby vnášať cudzie materiály a akcenty. Žiada sa, aby bol priestor transparentný a aby nenarušil priehľady smerom k dominantám. Musí byť viditeľný prístup na terasu a schodisko, ktoré medzičasom zaniklo.

Z toho, čo aktuálne pod Mostom SNP vzniká, je zrejmé, že nejde ani o minimalistické, ani nadčasové a rešpektujúce riešenie, vkladané sú cudzie materiály a akcenty, či sa schodisko v pôvodnej podobe obnoví, je momentálne nepravdepodobné. Dovoliť si takéto niečo na stavbe, ktorá patrí k najvýznamnejším architektúram na území Slovenska, je v procese vyhlásenia za NKP (teda treba s ňou narábať, ako keby ňou už bola) a ktorá je jednou z kľúčových dominánt Bratislavy, je mimoriadne nekultúrne, až sedliacke, a nízku úroveň tohto zásahu dorovnáva azda už len "sexi" hotel Park Inn.

Čerešničkou je mlčanie zo strany Bratislava - hlavné mesto SR, ktoré nechá súkromného investora takto sa správať k vlastnému majetku a k jednej zo svojich najvzácnejších dominánt. Je nepredstaviteľné, že by si niekto niečo takéto dovolil napríklad v Prahe na Karlovom moste, v Paríži na Moste Alexandra III alebo v Londýne na Tower Bridge, čo sú pre tieto mestá podobné mosty ako pre nás Most SNP.

Hoci pripomienky Hlavnej architektky sú relevantné a správne, v skutočnosti sa malo ísť ešte o krok ďalej a žiadať verejnú architektonickú súťaž - neexistuje predsa lepší spôsob zásahov do vzácneho diela, ako pod dohľadom odbornej poroty a s kontrolou verejnosti. Most SNP je možné citlivo doplniť, ale vzhľadom na jeho význam sa to nedá robiť inak ako otvoreným procesom.

Ťažko dokážem pochopiť, ako mohlo dojsť k danej situácii. Na druhej strane, keď na jednej z najvýraznejších turistických atrakcií v hlavnom meste krajiny je človek konfrontovaný s dierami v chodníku, cez ktoré vidno hladinu rieky, nemal by byť zaskočený, keď vidí takéto neúctivé a barbarské sa správanie bez absolútnej úcty k mostu, ktorý bol vyhlásený za Stavbu 20. storočia na Slovensku vo svojej kategórii.

Galéria

  • Zdroj: Zemegula, s.r.o.
  • Zdroj: Zemegula, s.r.o.
  • Zdroj: Miroslav Dragun
  • Zdroj: Miroslav Dragun

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube