Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.05.2018 14:00

Čo sa deje pod Mostom SNP?

Viacerí z vás sa na mňa obrátili s otázkami, čo presne znamenajú stavebné práce na petržalskej strane Mosta SNP, kde bolo odstránené pôvodné schodisko a namiesto neho vzniká akási konštrukcia. Z prehľadu materiálov k danej realizácii vyplýva, že ide o čisté sedliactvo zo strany realizátora stavebných prác.

Article Big

Zdroj: Zemegula, s.r.o.

Spoločnosť Zemegula, s.r.o., ktorá prevádzkuje vyhliadkovú plošinu a reštauráciu na Moste SNP, s odôvodnením zlého stavu schodiska a plošiny pred vstupom do pylónu mosta, odkiaľ vedie výťah na vrchol mosta, požiadala o predĺženie nájmu priestoru, s tým, že vstup zrekonštruuje a zvýši jeho úroveň vybudovaním novej turistickej infraštruktúry. Tá by následne bola odovzdaná mestu. Poslanci s predĺžením nájmu súhlasili za predpokladu, že investor splní podmienky odborných útvarov Magistrátu. Z nich sú zásadné predovšetkým pripomienky Hlavnej architektky.

Táto žiadala o minimalistické dotvorenie architektúry Mosta SNP, pričom riešenie musí byť nadčasové a kompozične a tvarovo rešpektovať Most SNP. Nesmie do súčasnej podoby vnášať cudzie materiály a akcenty. Žiada sa, aby bol priestor transparentný a aby nenarušil priehľady smerom k dominantám. Musí byť viditeľný prístup na terasu a schodisko, ktoré medzičasom zaniklo.

Z toho, čo aktuálne pod Mostom SNP vzniká, je zrejmé, že nejde ani o minimalistické, ani nadčasové a rešpektujúce riešenie, vkladané sú cudzie materiály a akcenty, či sa schodisko v pôvodnej podobe obnoví, je momentálne nepravdepodobné. Dovoliť si takéto niečo na stavbe, ktorá patrí k najvýznamnejším architektúram na území Slovenska, je v procese vyhlásenia za NKP (teda treba s ňou narábať, ako keby ňou už bola) a ktorá je jednou z kľúčových dominánt Bratislavy, je mimoriadne nekultúrne, až sedliacke, a nízku úroveň tohto zásahu dorovnáva azda už len "sexi" hotel Park Inn.

Čerešničkou je mlčanie zo strany Bratislava - hlavné mesto SR, ktoré nechá súkromného investora takto sa správať k vlastnému majetku a k jednej zo svojich najvzácnejších dominánt. Je nepredstaviteľné, že by si niekto niečo takéto dovolil napríklad v Prahe na Karlovom moste, v Paríži na Moste Alexandra III alebo v Londýne na Tower Bridge, čo sú pre tieto mestá podobné mosty ako pre nás Most SNP.

Hoci pripomienky Hlavnej architektky sú relevantné a správne, v skutočnosti sa malo ísť ešte o krok ďalej a žiadať verejnú architektonickú súťaž - neexistuje predsa lepší spôsob zásahov do vzácneho diela, ako pod dohľadom odbornej poroty a s kontrolou verejnosti. Most SNP je možné citlivo doplniť, ale vzhľadom na jeho význam sa to nedá robiť inak ako otvoreným procesom.

Ťažko dokážem pochopiť, ako mohlo dojsť k danej situácii. Na druhej strane, keď na jednej z najvýraznejších turistických atrakcií v hlavnom meste krajiny je človek konfrontovaný s dierami v chodníku, cez ktoré vidno hladinu rieky, nemal by byť zaskočený, keď vidí takéto neúctivé a barbarské sa správanie bez absolútnej úcty k mostu, ktorý bol vyhlásený za Stavbu 20. storočia na Slovensku vo svojej kategórii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Zemegula, s.r.o.
  • Zdroj: Zemegula, s.r.o.
  • Zdroj: Miroslav Dragun
  • Zdroj: Miroslav Dragun

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube