Navrhnúť si vlastný byt je pre architekta jedinečnou príležitosťou pretaviť osobné hodnoty do priestoru, ktorý sám obýva. Erik Petrus ju využil naplno – vytvoril interiér, ktorý spája exotické materiály so striktne funkčným riešením. Betón, mramor, teakové drevo a dôraz na detail formujú harmonické, no zároveň výrazné prostredie. Výsledkom je bývanie, ktoré odráža autora nielen ako architekta, ale aj ako človeka.
Zdroj: Erik Petrus
Navrhnúť si vlastné bývanie je pre architekta či dizajnéra výnimočnou príležitosťou a zároveň aj osobnou výzvou. V prípade, že sa tvorca stáva zároveň klientom, otvára sa priestor pre experiment, osobné vyjadrenie a nekompromisné riešenia, ktoré by si v rámci bežnej zákazky len ťažko mohol dovoliť. Takýto byt sa stáva manifestom profesijného presvedčenia, výkladnou skriňou remeselnej zručnosti aj intímnym odrazom životného štýlu.
Architekt má výhodu nielen v technickom know-how, ale najmä v schopnosti vnímať priestor komplexne – v súvislostiach, proporciách a svetle. Keď tvorí pre seba, môže ignorovať štandardizované riešenia, vyhnúť sa trendovým skratkám a sústrediť sa na to podstatné: funkčnosť, trvácnosť a charakter priestoru. Výsledkom býva interiér, ktorý je súčasne racionálny aj emocionálny, premyslený do detailu, no zároveň ľudský a prirodzený.
Byty, ktoré si architekti navrhli pre seba, bývajú často zdrojom inšpirácie – nie preto, že by boli okázalé, ale preto, že odhaľujú možnosti, ktoré vznikajú vtedy, keď sa odbornosť stretne s osobným presvedčením. Sú to priestory, kde sa dizajn neohýba pod tlakom kompromisov, ale rozvíja v plnej sile – je autentický, osobný, architektonický.
Podobných príkladov nájdeme množstvo na domácej i zahraničnej pôde. Jedným z nich je byt českého architekta Erika Petrusa, ktorý vlastnú architektonickú prax vedie od roku 2017. V jeho portfóliu nájdeme projekty rôznych mierok – od interiérov cez rezidenčné projekty až po komerčné a kultúrne stavby. Okrem toho jeho diela prekračujú hranice Česka a nájdeme ich aj v exotických krajinách, napríklad Indonézii.
„Svoj holešovický byt som navrhol v exotickom štýle juhovýchodnej Ázie – teakové drevo, rôzne druhy mramoru a surový betónový strop vytvárajú harmonický kontrast. Ilúziu priestoru umocňujú veľké zrkadlá, ktoré odrážajú svetlo a opticky zväčšujú interiér,“ popisuje architekt.
V interiéri sa nachádza veľké množstvo nábytku vyrobeného na mieru, čo pomohlo sústrediť potrebný úložný priestor po obvode miestnosti a prispelo tak k pocitu otvorenosti a vzdušnosti. V dennej miestnosti vysoké kuchynské moduly plynule nadväzujú na knižnicu a celý segment nábytku na mieru je plne uzatvárateľný.
Zvyšnú časť kuchynskej linky tvorí kratší segment nezvyčajnej zelenej farby s tmavou mramorovou pracovnou doskou a zástenou. Impozantné je tiež stropné svietidlo od dizajnérky Lucie Koldovej, ktoré bolo umiestnené nad jedálenským stolom z 50. rokov minulého storočia. Stôl je doplnený o ikonické stoličky značky TON.
Pred očami návštevníkov je vďaka posuvným dvierkam ukrytý kávovo-barový kútik s LED podsvietením. Ten v prípade potreby možno použiť aj ako pracovný stôl. Zvyšnú časť dennej miestnosti tvorí sedacia súprava doplnená o sériu konferenčných stolíkov a kreslo.
V rovnakom, no o čosi tmavšom duchu sa nesie aj hlavná spálňa. Čierna zástena s LED podsvietením sa spolu s manželskou posteľou stáva hlavnou dominantou miestnosti. Funkciu úložného priestoru tu plní skriňa so sklenenými dvierkami, ktorá zároveň oddeľuje spaciu časť od menšieho šatníka. Aj tu architekt stavil na kombináciu teakového dreva a čiernych detailov.
V kúpeľni zas Erik Petrus skombinoval biely mramor s čiernym a doplnil ho o teakové drevo na jednej zo stien, na nábytku aj na strope. Potrebný úložný priestor bol v tejto časti bytu vyriešený v podobe uzavretých skríň tmavošedej farby.
Byt architekta Erika Petrusa je dôkazom toho, ako môže osobný vzťah k priestoru a profesionálne zručnosti vytvoriť harmonický a sebavedomý interiér. Práve preto, že je sám jeho užívateľom, mohol pri návrhu zohľadniť každý detail svojho každodenného fungovania – bez kompromisov, s dôrazom na kvalitu, trvácnosť a vizuálnu čistotu. Vznikol tak priestor, ktorý nesie jeho rukopis, odráža osobnosť a zároveň predstavuje funkčný a inšpiratívny domov.
(Erik Petrus, Czechdesign, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac