Mezonetové, viacpodlažné či strešné byty pracujú s atypickým priestorom, prinášajúcim množstvo benefitov. Okrem vertikálneho násobenia priestoru, umožňujúceho využiť plochu bytu na maximum, poskytujú aj možnosť kreatívneho návrhu. Zvyčajne disponujú aj pobytovou terasou, vytvárajúcou oázu zelene. Sú kompromisom medzi bývaním v dome a potrebou aktívneho života v meste.
Autor: Matej Hakár
Interiér strešného bytu v projekte Urban Residence od Compass Architektov navrhlo architektonické štúdio What Architects. Nachádza sa medzi stanicou Filiálka a Račianskou ulicou. Zázemie výstavby a výhody bytu na poslednom podlaží prilákali mladú rodinu, ktorá potrebovala prepojiť priestorový komfort bývania s dostupnosťou mestského života.
Najvyššie podlažie objektu umožnilo prepojiť interiér s vonkajším prostredím a plynulo tak nadviazať na otvorenosť a priestrannosť bytu. Okrem dôslednej dispozície, pracujúcej s unikátnymi organickými líniami, je badateľný zreteľný dôraz na detail, remeselné spracovanie nábytku a kvalitu použitých materiálov.
„Pôvodne racionálne navrhnutá dispozícia si vyžiadala iba malé stavebné zásahy, ktoré spočívali v čiastočnom odstránení existujúcich priečok a vytvorení strešného svetlíka v hlavnom nástupnom priestore vrchného podlažia, čo prinieslo celkové zjednodušenie a presvetlenie dispozície,” približujú architekti.
Pôdorysné riešenie člení byt na prízemie a podlažie, pričom delenie na nočnú a dennú zónu je v mezonetovom priestore atypické. Pri vstupe do bytu sa za vstupnou chodbou s úložným priestorom a hygienickým zázemím nachádza schodisko, z oboch strán obklopené izbami. Jednou z nich je hosťovská a druhou pracovňa. Návrh už od prvého kontaktu s priestorom definuje pútavá organickosť, pričom vo vstupnej kúpeľni tvorí zaoblenie fokálny bod vyslovene funkčnej miestnosti.
Postupne sa v priestore odhaľuje symetrické, architektonicky výnimočne tvarované schodisko. Nekompromisne dominuje priestoru, dodáva mu unikátnosť a formuje vizuál ostatných častí bytu. Dôležitým prvkom je aj prístup na rozsiahlu terasu z každej izby.
„Z funkčného hľadiska predstavuje samostatný celok so súkromnou pracovňou majiteľa, hosťovskou izbou a obslužnými/úložnými priestormi. Z haly, vizuálne predeľujúcej pracovňu a hosťovskú izbu, sa po subtílnom kovovom točitom schodisku dostaneme do priestorov nočnej zóny,” objasňujú logickú nadväznosť priestorov autori.
Tlmenú geometriu, odkazujúcu na biofilické línie, autori prepojili aj s podlahou, čím sa zdôrazňuje vizuálna kontinuita priestoru a pridáva originálny prvok. Viaceré body tak vymedzujú odlišný typ podlahy v tvare kruhu, rámujúci konkrétne solitéry, akým je aj schodisko.
Podlažie už disponuje plnohodnotným bývaním vrátane možnosti vstupu cez výťah. Pri ňom je umiestnená chodba, opäť dizajnovo riešená oblým obkladom steny. Obývačku opäť vymedzuje odlišná podlaha, pričom zaujme príťažlivými nábytkovými solitérmi. Jej podstatnou súčasťou je kuchyňa nezvyčajného pôdorysu. Spoločne tvoria centrum diania rodiny.
Kuchyňa je situovaná vo výklenku, ktorý tvorí funkčný blokový priestor s vybavením a dizajnovú zónu definovanú masívom. Špecifická podoba ostrova, vymedzeného stropnými skrinkami a rámom, ozvláštňuje celý priestor. Zároveň značne násobí plochu úložiska. Prítomné je aj zaoblenie, rafinovane umiestnené v otvorenej skrinke.
Kombinácia drevodekoru v rôznorodej farebnosti ešte viac upozorňuje na spojenie s prírodou, pričom vďaka odlišnej povrchovej úprave vytvára ladiaci celok. Striedanie farieb a detaily, ako perforácia jednotlivých plôch, všadeprítomné zaoblenia či minimalistické línie, dopĺňajú inak jednoduchý koncept.
Jeho základom je vyzdvihnutie štruktúry dreva a útulnosti, ktorú vyvoláva, doplnenej zaujímavými tvarmi, solitérmi a minimalistickým vyznením priestoru. Práve čistota formy umožnila detailom vyniknúť, pričom ich vrstvenie formuje príťažlivý interiér bez pocitu zahltenia.
„Materiálové a farebné riešenie interiéru pozostáva najmä z prírodných materiálov – béžovo-sivej terazzovej podlahy, ušľachtilých omietok a jaseňového dreva. Tie jemne akcentujú čierne solitéry nábytku, odkazujúce na farbu okenných a fasádnych rámov použitých v celom bytovom dome. Z funkčného a výtvarného hľadiska tak bolo hlavným cieľom návrhu vytvoriť jednoduchý, vizuálne neokázalý, no zároveň materiálovo kvalitný a nadčasový priestor,” definujú svoj zámer autori.
Spálňa, reflektujúca obliny skôr v menšej miere na čele postele, kopíruje štýl ostatných priestorov bytu a sústreďuje sa na praktickú stránku. Kúpeľňa však opäť ukazuje skosenie stien a výnimočný vizuál. Podobne sú koncipované aj ostatné izby.
Byt vyniká nielen zásadne prepracovaným konceptom založeným na prepojení s exteriérom, pastelovej farebnosti, detailoch, krivkách stien aj nábytku a kreatívnym poňatím zónovania pomocou tvarov na podlahách. Upúta rozľahlou terasou, zariadenou rovnako funkčne ako samotný interiér.
„Tak ako samotný interiér, je aj táto strešná záhrada funkčne členená na viacero samostatných celkov. Letná kuchyňa s grilom a sedením, nachádzajúca sa v priamom kontakte s obývacou izbou a jedálňou, poskytuje ideálne podmienky pre súkromné stretnutia s rodinou a priateľmi. Na ňu nadväzuje privátna wellness časť majiteľov s vírivkou a samostatným objektom fínskej sauny, ktorú na mieru realizovala firma Ark Shelter,” prízvukujú What Architects.
Priestor pre hru v exteriéri vznikol za saunou, nadväzujúc na detské izby, čím najmladší členovia domácnosti získali súkromie na rôznorodé aktivity. Napojenie terasy, rozširujúcej obytnú plochu, je tak zásadné. Interiér strešného bytu nielen poukazuje na komfortné bývanie v kontakte so zeleňou uprostred rušného mesta, ale aj vyzdvihuje kreativitu návrhu, zásadne rešpektujúceho charakter a priestrannosť nehnuteľnosti.
(ArchInfo.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac