K rôznorodosti mestského prostredia prispieva nielen vysoká diverzita architektúry či verejných priestorov, ale aj bohatstvo konceptov obchodných či gastronomických prevádzok. Kreatívne maloobchodné priestory obohacujú prostredie ulíc aj identitu mesta a podnecujú k tráveniu času vonku, mimo domovov či pracovísk. Bratislava sa v posledných rokoch môže pochváliť nielen atraktívnymi kaviarňami, ale aj bistrami či reštauráciami, ktoré pracujú s originálnymi interiérmi.
Autor: Nino Belovič / YIM.BA
Bistro Otto! ovplyvňuje atmosféra lokality, v ktorej sa nachádza. Funguje na Grösslingovej ulici od roku 2019, pričom priestor využíva nárožný priestor v budove z prvorepublikového obdobia. Okrem výberovej kávy sa podnik prezentuje aj naturálnym vínom, ktoré majitelia priniesli do Bratislavy medzi prvými, a vyhľadávanou ponukou jedál.
Špecifickú identitu má bistro v DNA. Dôkazom sú ostané zariadenia v rámci gastronomickej skupiny, teda kaviareň v zrekonštruovanom nádvorí Mirbachovho paláca (sídle Galérie mesta Bratislavy) Emil a novootvorený podnik v Sade Janka Kráľa, Ferdinand. Prepája ich nielen koncept služieb a ponuka, ale aj zaujímavé riešenie interiérov. Všetky tri prevádzky disponujú neutrálnym vizuálom, doplneným drevom a vizuálne pútavými solitérmi. Možno tak nájsť určitú identitu značky nielen koncipovaním názvov, ale aj podobnými vlastnosťami priestorov.
Pôvodne bistro nahradilo podnik U kubistu, ktorý priestory uvoľnil po tom, ako neutiahol dôsledky pandemickej situácie spojenej s COVID-19. Ako sa pre Refresher vyjadril majiteľ Otta! Robert Nagy, ktorý už mal solídne skúsenosti s podnikaním v gastronómii, bola to šanca nadviazať na tradíciu miesta. „Bola to príležitosť, na ktorú sa nehovorí nie. Sídlime doslova za rohom, čo bol dôvod, prečo sa nám relatívne ľahko rozhodovalo, či túto ponuku zobrať. Majitelia priestoru nás už poznali, navštevovali nás, a tak vedeli, čo od nás môžu čakať,“ priblížil.
Danosti architektúry budovy Otta! nielen určujú dispozíciu bistra, ale zároveň mu pridávajú na mestskom charaktere. Okrem vnútorných priestorov totiž exteriér oživuje zeleň z pôvodných predzáhradiek. Podnik tak počas teplých mesiacov rozširuje priestor o terasu.
Atypický pôdorys v tvare L je členený logicky, keď pri vstupe do podniku návštevník ako prvé zbadá dominantu priestoru, teda vstavanú nábytkovú zostavu v tlmenom modrom odtieni. Pohyb následne prirodzene smeruje k baru. Masívny blok svetlého drevodekoru definuje materiálové aj farebné riešenie interiéru. Jednoduchý tvar baru vyvažuje textúra dreva, ladiaca s náprotivnou prechodnou stenou s rovnakého materiálu. Za reverznými dverami sa nachádza technické zázemie.
Priamo oproti baru je rozložené sedenie, pozostávajúce z kontrastných stoličiek, tradičného tvaru a stolov. V kontexte materiálov je tak interiér jednoduchý, pracujúci so základným zložením, kedy stoličky dopĺňajú čalúnené lavice na sedenie, lemujúce stenu.
Neutralita a minimalistický dizajn koreluje aj s farebnou paletou. Limituje sa na využitie základných farieb, zväčša tlmených a vyvážených akcentovým, tmavým odtieňom. V priestore prevažuje základná biela a naturálna hnedá dreva, doplnená výraznou modrou zostavou a čiernymi prvkami. Realizácia tak cielila na útulný, neformálny dojem z vnútorných priestorov, ktoré sú maximálne funkčné.
Zariadenie interiéru tak vypĺňa v prevažnej väčšine nábytok na mieru. Okrem baru prirodzene púta pozornosť rozsiahla zostava políc vo výraznej modrej. Blokovo vypĺňa celú plochu steny, strategicky umiestnenej priamo oproti vstupným dverám. Členenie je na mieru prispôsobené predmetom, ktoré sa v nej nachádzajú. Zároveň prináša do priestoru dynamiku a prekvapivý detail. Jeho tmavá farebnosť interiér nielen ozvláštňuje, ale aj uzemňuje a dodáva mu prekvapivý aspekt, vhodne narúšajúci inak jednoliaty dizajn.
Základ z navrhnutého nábytku, nekompromisne rámujúci priestor, opticky uzatvára drevená priečka technického zázemia podniku. Jadro následne už iba dopĺňajú nábytkové solitéry, kontrastujúce s drevom a neutrálnym dizajnom interiéru. Dôležitou súčasťou realizácie bistra sú však doplnky. Svietidlá sú zámerne vizuálne pútavé. Metalický materiál tvorí časť ich povahy, pričom práve schopnosť odrazu a subtílna konštrukcia formuje ich umelecké vyznenie a podporuje svetlosť aj otvorenosť priestoru.
Tvarovo zaujímavé svetlá tak dodávajú inak puristickému vnútru špecifický ráz, zásadne zapamätateľný a odlišujúci podnik od ostatných. K osvetleniu, asymetricky rozloženému po priestore, sa pridávajú prvky ako tmavé roletové tienenie a ďalšie vrstvy v podobe obrazov. Nápadná farebnosť a prevládajúci figuratívny motív zapadajú do lineárneho, geometrického štýlu a dotvárajú celkový dojem z prostredia.
Vyvážený interiér pozostávajúci z neutrálneho základu, ktorý vyhovuje väčšine návštevníkov, komfortné sedenie a svojrázne menu tak priniesli bistro, aktívne sa podieľajúce na živote metropoly. Podniky, ako je Otto!, nie sú len o interiérovom dizajne. Podporujú využitie parterov ulíc, inšpirujú ku komunitnému životu, dávajú mestu kvalitnejší ráz a v neposlednom rade, umožňujú Bratislave turisticky, kultúrne aj zážitkovo rásť. Ide o miesto, ktoré je vyjadrením mestského života.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac