Author photoMartina Gregová 08.09.2023 19:58

Betón a sklo v interiéri vzácnej pamiatky. Unikátna výstavná sála dokazuje, že história a súčasnosť sa dajú spojiť

Aj v historických objektoch môžu vznikať zaujímavé a moderné expozície. Kvalitný návrh vie vytvoriť syntézu historickej architektúry a súčasných požiadaviek na výstavné priestory. To je dôležité, keďže mnohé inštitúcie zápasia s nedostatkom záujmu verejnosti, ktorá očakáva pútavý zážitok a atraktívnu prezentáciu exponátov. Architektúra k tomu dokáže výrazne napomôcť. 

Autor: Aleš Jungmann

Autor: Aleš Jungmann

Arcidiecézne múzeum v Olomouci bolo založené v roku 1998 v spolupráci s olomouckým arcibiskupstvom. Ide o prvé múzeum na území Česka, ktoré je orientované na duchovnú tématiku. Arcidiecézne múzeum je umiestnené do komplexu tzv. Přemyslovského hradu, zapísaného do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Objekty románskeho biskupstva, kapitulného dekanstva a hospodárskeho dvora utvárajú spoločne s dómom sv. Václava a kostolom sv. Anny skupinu hmôt, ktorá sa lúčovito rozvíja pozdĺž organickej línie hradieb.

Architektonická súťaž na rekonštrukciu sídla múzea bola vyhlásená už v roku 1998. Víťazom bolo štúdio HŠH architekti. Výsledky sú dodnes chápané ako príklad výbornej syntézy súčasnej architektúry, novej funkcie a historického miesta. Autori zvolili stratégiu minimálnych, ale dobre viditeľných zásahov do historických priestorov. Vložené nové prvky sú zreteľne artikulované, moderné a súčasné.

Verejnosti bolo múzeum sprístupnené v roku 2006, potom, čo bola dokončená rozsiahla pamiatková rekonštrukcia. Od roku 2015 je sídlo inštitúcie prvou pamiatkou v Česku, ktorá získala prestížne ocenenie Europa Nostra - Cena európske dedičstvo.

Galéria

  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann
  • Autor: Aleš Jungmann

Len nedávno bola v tomto jedinečnom areáli dokončená dalšia rekonštrukcia. Výsledkom je úplne nová výstavná sála, ktorá bola umiestnená do podkrovných priestorov jedného z objektov. Rozsiahla obnova začala v polovici roku 2019. Náklady, vrátane stavebných úprav, vyšli dohromady na 90 miliónov českých korún (3,7 milióna eur). Za návrhom podkrovných priestorov stojí ateliér Šépka. Zaujímavosťou je fakt, že Jan Šépka sa podieľal aj na predošlej rekonštrukcii objektu.

Z materiálového hľadiska sú vnútorné priestory novej výstavnej sály riešené predovšetkým ako kombinácia betónu, ocele a skla. Nové prvky interiéru tak kontrastujú so zachovaným dreveným krovom aj odhalenými tehlovými múrmi.

V nových priestoroch bola umiestnená expozícia Zde sa nacházíte. Časť expozície zaberá steny sály, časť je umiestnená na minimalisticky pôsobiacich stoloch rôznych veľkostí. Niektoré z vystavených exponátov sú staré aj niekoľko tisíc rokov. Zatiaľ čo steny a podlahy interiéru sú ladené do svetlosivých odtieňov, voľne stojaci mobiliár aj mnohé stavebné detaily boli navrhnuté prevažne z čierneho kovu. Pozoruhodnou časťou projektu sú sklenené priehľady, skrz ktoré môžu návštevníci nahliadnuť na pôvodné drevené aj tehlové konštrukcie. Tie ostali aj napriek rekonštrukcii čiastočne zachované.

Rovnako ako rozsiahla obnova múzea, dokončená v roku 2006, sa aj tá najnovšia snaží o zachovania genia loci miesta. A to aj napriek tomu, že ide o modernú výstavnú sálu, zrealizovanú za použitia materiálov, ktoré sa v čase výstavby pôvodných budov takmer nepoužívali. Vďaka mnohým premysleným dispozičným aj stavebným detailom však návštevník minulosť objektu jasne vníma. Nová výstavná sála nadviazala na rastúci trend v mnohých (nielen) českých mestách, ktoré pochopili, že ak majú byť expozície príťažlivé aj pre dnešného diváka, musia sa modernizovať podľa súčasných požiadaviek.

Dôkazom toho, že tento fakt chápe aj nejedna kultúrna inštitúcia na Slovensku, sú rovnako zaujímavé expozície, ktoré vznikli, prípadne v dohľadnej dobe vzniknú na našom území. Za zmienku rozhodne stojí expozícia Človek v čase a priestore, umiestnená v priestoroch Slovenského národného múzea. Tento výnimočný počin sa dokonca dostal medzi diela nominované na tohtoročnú cenu CE ZA AR 2023 v kategórii Interiér.

Ďalšou výnimočnou, avšak zatiaľ nezrealizovanou expozíciou je Stála expozícia Mikuláša Galandu v Turčianskej galérii v Martine. Aj tá vznikla na základe architektonickej súťaže. Nejeden príklad tak ukazuje, že trend v tejto oblasti je pomerne jasný. Otázkou ostáva, koľko inštitúcií sa naň rozhodne v blízkej dobe naskočiť.

 

(Earch, ČKA, Archiweb)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube