Author photoSimona Schreinerová 30.10.2023 11:20

Stovky nových obyvateľov pre rastúcu štvrť. V Boroch sa dokončila štvrtá etapa, projekt prekonal dôležitý zlom

Rezidenčná časť projektu Bory, známa pod názvom Bory Bývanie, sa krok po kroku stáva živou štvrťou. Spoločnosť Penta Real Estate aktuálne dokončila ďalšiu etapu obytnej časti, ktorá bude môcť už čoskoro privítať stovky nových obyvateľov. Ide o ďalší míľnik v premene Borov z prevažne komerčnej lokality na veľkú obytnú zónu, ktorá v budúcnosti dosiahne veľkosť menšieho mesta.

Zdroj: Penta Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Penta Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Bory sa nachádzajú medzi mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves na severozápade Bratislavy. Developer sa víziou transformácie územia začal zaoberať už pred dvoma desaťročiami, v priebehu minulého desaťročia začal realizovať aj prvé stavebné objekty. Vývoj už viditeľne smeruje k tomu, aby v lokalite vznikol mimoradne významný development, ktorý vyplní kľúčový priestor pri vstupe do Lamačskej brány.

Penta Real Estate má ambíciu vytvoriť tu novú komplexnú mestskú štvrť. Tento zámer sa pomaly, ale isto začína napĺňať. Výstavba štvrte bude trvať ešte mnoho rokov, ale už dnes sa v Boroch nachádza rozsiahla obchodná infraštruktúra, občianska vybavenosť, verejné priestory a moderná nemocnica Svet zdravia Bory. Od roku 2016 rastú aj jednotlivé rezidenčné etapy. 

Z obytných projektov je už dokončená prvá etapa Bory Prvé Domy, v podstate obe časti druhej etapy Bory Nový Dvor, finišuje sa tretia etapa Bory Promenáda a najnovšie k nim pribúda aj štvrtá etapa, známa ako Bory Na Hrádzi. Mestská časť Devínska Nová Ves zverejnila Oznámenie o začatí kolaudačného konania. Pre budúcich majiteľov bytov to znamená perspektívu blížiaceho sa sťahovania. Odovzdávanie rezidencií je naplánované na prvý polrok budúceho roka.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Bory Na Hrádzi sa nachádzajú priamo pri "hrádzi," ktorá leží vedľa kanála Dúbravčického potoka a pozdĺž Ulice Antona Moyša. Architektonický návrh projektu pochádza od kancelárie Superatelier a stavbu zrealizovala firma ASSYX. Celkové náklady na tento projekt prevýšili sumu 24,5 milióna eur.

Táto etapa pozostáva zo šiestich bytových domov s označením A1, A2, A3, A4, B1 a B2, ktoré spolu obsahujú 306 bytov. Medzi nimi sa nachádza dvojica päť- až šesťpodlažných doskových domov a štyri bodové šesťpodlažné budovy. Bodové budovy vytvárajú v podstate jeden väčší komplex, keďže sú postavené na spoločnej garáži. Táto priestorová organizácia mala za cieľ vytvorenie miesta pre komunitné a rekreačné plochy medzi domami.

Byty na predaj sú k dispozícii vo všetkých budovách s výnimkou domu B2. V ponuke prevládajú predovšetkým dvojizbové byty, pričom väčšie sa predrezervovali ako prvé. Cena dvojizbových bytov sa pohybuje približne na úrovni 200-tisíc eur vrátane DPH, pričom treba ešte prirátať cenu parkovacieho miesta. Za túto sumu získava klient priemerne vybavený byt, ale s celkom príjemnou dispozíciou. Niektoré prízemné byty majú aj vlastnú predzáhradku. Okrem toho je k dispozícii ponuka strešných penthousov s veľkými terasami.

Developer sa snažil oslovovať široké spektrum záujemcov, od mladých rodín po jednotlivcov, ktorí hľadajú bývanie v pokojnom a tichom prostredí. Toto zameranie sa odráža v urbanistickom koncepte a vo využití vonkajších priestorov, z ktorých značnú časť tvorí zeleň. Tá je doplnená o detské ihriská pre deti vo veku od 3 do 12 rokov, workoutovú plochu pri cyklotrase na hrádzi a hokejbalové ihrisko, ktoré bude možné v zime zaľadniť. V rámci tejto oblasti bude tiež vyhradený priestor na pikniky.

Kvalitu verejných priestorov však čiastočne obmedzuje rozsiahle povrchové parkovanie. V tejto etape projektu bude k dispozícii 421 parkovacích miest, pričom až 197 z nich bude umiestnených na vonkajších plochách a ďalších 224 v podzemných garážach. Developer uvádza, že by to mala byť posledná etapa, v ktorej bude taký výrazný podiel parkovacích miest na povrchu.

 

Nové etapy projektov už budú viac dbať na verejný priestor a redukovať povrchové parkovanie. Zdroj: Penta Real Estate

 

Túto ambíciu potvrdila nedávno predstavená šiesta etapa, ktorá má priniesť transformáciu súčasných parkovacích plôch medzi nákupným centrom Bory Mall a etapou Bory Promenáda. Blízkym susedom tejto etapy bude aj nová nemocnica a na východe nové námestie medzi nemocnicou a nákupným centrom. Tvorená bude štyrmi rezidenčnými objektmi s piatimi až desiatimi nadzemnými podlažiami. Parkovacie kapacity pre nové bytové domy budú zabezpečené v podzemnej garáži. Na povrchu zároveň vznikne priestor pre zeleň a kvalitnejší verejný a poloverejný priestor.

Bude tiež priamo susediť s piatou etapou bytového projektu Bory, ktorá vyplní priestor medzi Bory Promenádou a predajňou Möbelix. Tvorená bude piatimi bytovými domami v tvare písmena L a jedným obdĺžnikovým. Spoločne vytvoria akúsi blokovú štruktúru. Podlažnosť sa bude pohybovať medzi štyrmi až ôsmimi nadzemnými podlažiami. Celý súbor bude prepojený spoločnou dvojpodlažnou podzemnou garážou s 596 stojiskami, na povrchu bude len osem. Táto etapa má vydané rozhodnutie z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. V súčasnosti ešte nie je právoplatné.

Obe etapy sa budú vyznačovať vyššou úrovňou mestotvornosti aj dobrou kvalitou architektúry. V internej súťaži sa presadila česká kancelária Studio Perspektiv. 

Spoločne naznačujú postupný prerod Borov, ktorých prvé rezidenčné etapy pôsobili do istej miery náhodilo a bez ujasneného urbanistického konceptu. Aktuálne ohlasované plány však už začínajú asociovať kompaktnú blokovú štruktúru, dokonca sa má miestami objaviť vybavenosť v parteri domov. Developer tak zvyšuje celkovú kvalitu budúcej štvrte. S ohľadom na fakt, že má ísť o jeden z dostupnejších nových projektov (na bratislavské pomery), je to mimoriadne dôležité. 

Azda to bude aj inšpiráciou pre nové uvažované projekty v severozápadnej časti Bratislavy. Bývanie by malo pribudnúť napríklad v blízkosti železničnej stanice v Devínskej Novej Vsi a jej spojnici s areálom automobilky Volkswagen. Ide o plochy, určené na obytnú zástavbu a občiansku vybavenosť.

V príprave je tu kontroverzný Slnečný vrch od rovnomenného developera. V jeho blízkosti sa plánuje projekt Nová Devínska, pôvodne nazvaný Slnečný vrch II od ITB Development a autorov z ateliéru  Architekti Šebo Lichý. V neveľkej vzdialenosti sa bude realizovať výstavba v rámci obytného súboru Rakyta od developera Lucron.

O niekoľko desiatok rokov bude prázdne a nezastavané územie pribratislavskej časti Záhorskej nížiny výrazne odlišné. Prázdne plochy nahradia obytné zóny, doplnené občianskou vybavenosťou a verejnými priestormi. V prípade Borov sa zdá, že sa niektorým aspektom rozvoja územia začína venovať zvýšená pozornosť. Na ceste k naozaj vzorovej mestskej štvrti však musí nielen developer tohto projektu, ale aj všetci lokálni aktéri urobiť omnoho viac. 

 

Fotografie z 11.4.2023. Pozrite si rozvoj Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube