Author photoAdrian Gubčo 22.05.2023 14:15

Downtown nebudú len veže. Pri Klingerke vzniknú nové projekty

Bratislavský downtown je charakteristický najmä prítomnosťou výškových budov, ktoré dominujú panoráme mesta. Oblasť však prechádza komplexnou transformáciou, ktorej súčasťou budú aj nižšie budovy. Tie dotvoria vznikajúce moderné prostredie, ktoré sa stáva aktívnou súčasťou nového centra Bratislava.

Zdroj: Siebert + Talaš / EIA

Zdroj: Siebert + Talaš / EIA

Ešte vcelku nedávno tvorili priemyselné areály východne od Karadžičovej ulice či Dostojevského radu aj východné predmestie Bratislavy. Vo väzbe na podniky tak vznikali obytné kolónie pre zamestnancov. Charakteristické boli nízkou mierkou i hustotou zástavby aj architektonickým štýlom, ktorý zodpovedal lokalite. Nič na tom nezmenila ani povojnová výstavba sídlisk, ktorá posunula hranice intravilánu ďalej.

Dnes však oblasť prechádza hĺbkovou transformáciou. Prakticky všetky výrobné komplexy zanikli, pričom pozemky menia funkciu. Kým v srdci priemyselnej zóny, medzi Karadžičovou a Košickou, sa koncentrujú výškové budovy a mohutné developmenty, v susedstve zachovanej tzv. Klingerovej kolónie sa pripravujú menšie projekty.

Prvý z nich vznikne v susedstve polyfunkčného súboru Klingerka od JTRE. Kým táto obytná veža tvorí oproti nízkym, maximálne dvojpodlažným domom kolónie radikálny kontrast, pripravovaný zámer na prostredie reaguje lepšie. Na západnej strane Votrubovej ulice, na mieste autoumyvárne, staršej kancelárskej budovy a stavebného dvora, má vzniknúť séria maximálne päťpodlažných objektov s administratívnou či rezidenčnou funkciou.

Spoločnosť J.R.B., s.r.o., podľa údajov v Obchodnom registri blízka, okrem iných, aj bývalému mestskému poslancovi a dnes poslancovi NR SR, Martinovi Borguľovi, development zrealizuje vo forme dvojice projektov. V severnej časti pozemku vznikne Bytový objekt A a Polyfunkčný objekt B. V južnej bude umiestnená kancelárska budova.

Bytový objekt A by mal mať 4 nadzemné podlažia a obsahovať bude 37 bytov (20 jednoizbových, 9 dvojizbových, 7 trojizbových a 1 päťizbový byt), kým Polyfunkčný objekt B bude mať 5 nadzemných podlaží, z toho 1.-3. podlažie bude určené na bývanie pre seniorov so 14 izbami a súvisiacou infraštruktúrou, kým na 4. a 5. podlaží bude 8 bytov (2 dvojizbové, 4 trojizbové a 2 štvorizbové).

Kancelárska budova bude mať päť nadzemných podlaží. Na prvom nadzemnom podlaží vznikne lobby, reštaurácia, obchodný priestor a kancelárie, ostatné podlažia budú výlučne kancelárske. Vjazd do podzemnej garáže bude riešený od Votrubovej v blízkosti aktuálneho vjazdu do autoumyvárne. Naplánovaných tu je 131 parkovacích miest v garáži a 20 na teréne, k čomu sa ešte pridá 74 podzemných miest a 3 povrchové miesta v rámci zvyšných budov.

Architektúru projektu spracúva známa kancelária Siebert + Talaš, ktorá sa podieľala aj na neďalekom Novom Apolle. Výrazu kancelárskej budovy bude dominovať kombinácia horizontálnych a vertikálnych prvkov, reagujúcich na vnútorné dispozičné riešenie. Obložená bude fasádnym obkladom spoločne s veľkými presklenými plochami. Stavebník sľubuje využitie kvalitných materiálov, vysoký štandard spracovania detailov alebo prítomnosť moderných technológií. Zeleň by sa mala nachádzať v susedstve budovy aj na streche.

Všetky objekty už majú vydané kladné záväzné stanovisko, v prípade administratívnej budovy má investor k dispozícii aj územné rozhodnutie. V dohľadnej dobe tak pravdepodobne požiada o stavebné povolenie, ktoré by teoreticky mohol získať ešte počas tohto roka. Projekt by tak mohol byť dokončený na prelome rokov 2025 a 2026.

S výnimkou jednej pracovnej vizualizácie nie je podoba projektu známa.

 

Dvojicu starších objektov nahradia novostavby s bývaním a občianskou vybavenosťou. Zdroj: Google Maps

 

To isté bohužiaľ platí aj o ďalšom pripravovanom zámere v severnej časti Klingerovej kolónie. Firma TR Services s.r.o. chce na mieste dvojice súčasných jednopodlažných objektov (materskej školy a Akadémie bojových umení) vybudovať „Objekty na bývanie s občianskou vybavenosťou“. Tvorené budú dvojicou polyfunkčných objektov a dvojicou dvojdomov.

Prvý z polyfunkčných domov by mal obsahovať výlučne občiansku vybavenosť. Tvorená bude kaderníctvom a kozmetikou so zázemím. Druhý dom bude obsahovať kaviareň, detský kútik a trojicu bytov. Zvyšné dvojdomy sú navrhnuté ako rodinné domy, každý s dvoma bytmi. Všetky objekty budú mať dve podlažia a podkrovie, čím mierkou aj charakterom takmer úplne nadviažu na okolité prostredie. Zriadených tu bude 17 parkovacích miest.

Architektom je talentovaná kancelária Kuklica Smerek Architekti. Relatívne mladému ateliéru sa darí presadzovať v súťažiach a realizovať čoraz významnejšie zadania. Projekty architektov sa vyznačujú kombináciou solídnosti a minimalizmu. Klingerova kolónia tak môže dostať atraktívny doplnok, ktorý zužitkuje polohu v blízkosti nového centra mesta.

Kedy to bude, v tejto chvíli ešte nie je známe. Zámer získal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta s podmienkou, že investor musí zrekonštruovať verejne prístupný chodník a odovzdať ho mestu. Prevod do vlastníctva mesta alebo realizácia sú podmienkou pre vydanie stavebného povolenia, resp. kolaudácie projektu ako takého.

V ideálnom prípade pre stavebníka prebehne výstavba medzi rokmi 2024 a 2025. Ďalší postup je teraz v rukách stavebného úradu v mestskej časti Ružinov.

 

Premena Mlynských nív a doplnenie električkovej trate posunie celú štvrť. Zdroj: Immocap

 

Západná časť štvrte Mlynské Nivy, ktorá je v podstate súčasťou downtownu, tak prejde ďalšou modernizáciou. Vznikne tak o čosi kompaktnejšie a atraktívnejšie prostredie, zvlášť s prihliadnutím na fakt, že odstránené budú málo využívané a zanedbané plochy či budovy. Spoločne s ďalšími projektami (dokončenou Klingerkou a pripravovanou Klingerkou II a III od toho istého developera) tak dôjde k výraznej zmene doterajšieho spôsobu života v tejto časti mesta.

Najväčším zásahom by však do budúcna mala byť celková transformácia celých Mlynských Nív, spojená s výstavbou električkovej trate na rovnomennej ulici. Hlavné mesto už pred časom potvrdilo, že má záujem viesť novú radiálu do Podunajských Biskupíc a Vrakune práve tadiaľto. Pre ulicu to znamená veľkú prestavbu a jej potenciálnu úpravu na skutočný bulvár, doplnený o široké chodníky, cyklotrasy či stromoradia.

V súčasnosti sa robia prípravné a koncepčné kroky smerom k budúcemu rozvoju. Metropolitný inštitút Bratislavy pracuje na tvorbe Mestskej urbanistickej štúdie zóny Mlynské nivy, ktorá vyplynula zo snáh viacerých investorov (vrátane investora projektu na Votrubovej) o zmenu Územného plánu v prospech rozvoja rezidenčnej funkcie. Magistrát sa v princípe s týmto záujmom stotožnil, pričom chce dať štvrti koncepčnú podobu.

V budúcnosti tak bude výšková zástavba downtownu prechádzať do novej blokovej štruktúry Mlynských nív. Z bývalého priemyselného predmestia sa stane živá štvrť, ktorá sa stane domovom tisícov ľudí a stoviek firiem. Bratislava tým príde o ďalšiu čiernu dieru.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube