Author photoAdrian Gubčo 11.02.2021 12:38

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Predaj bytov nasleduje po úvodnej fáze predpredaja, ktorú developer označuje za veľmi úspešnú. Predávané sú rezidencie v prvom bloku Zwirnu, umiestnenom najbližšie k Dulovmu námestiu. Vo výstavbe je od jesene 2020, v tejto chvíli sa hĺbi základová jama. Po dokončení vytvorí blok s privátnym parkovo upraveným vnútroblokom pre obyvateľov. Celkovo by tu malo vzniknúť 267 jednotiek (202 bytov a 65 apartmánov) a 490 parkovacích miest.

Z tohto počtu tvoria približne polovicu bytov dvojizbové a tretinu trojizbové. Podľa developera, práve tieto najviac oceňujú klienti, ktorí si kupujú byty do vlastného užívania. Podľa oficiálneho webu projektu je dostupných ešte 137 bytov, najlacnejší 1,5-izbový byt s rozlohou 40,7 metrov štvorcových vychádza na 182-tisíc eur, najdrahší štvorizbový byt s masívnou terasou na viac ako 710-tisíc eur. Najčastejšie predávané dvojizbové byty vychádzajú na približne štvrť milióna eur.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Rozhodne tak nejde o lacné byty, podľa developera je však dané nacenenie dôsledkom kvalít projektu, čo sa ukázalo aj v predpredaji. „Sme radi, že už predpredaj projektu sa stretol s veľkým záujmom, a to najmä pre jeho polohu v obľúbenej lokalite v kombinácii s výhľadom na zrekonštruovanú podobu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900,“ hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia. „Klientov, ktorí o projekt prejavili záujem, láka najmä dobrou architektúrou od ateliéru Compass, ktorá odkazuje na tradíciu príjemného bývania okolo vnútroblokov. V kombinácii s kvalitným vyhotovením a vysokým štandardom vybavenia byty splnia moderné nároky na bývanie.“

YIT Slovakia tu skutočne využila vysoký štandard, ktorého súčasťou je stropné chladenie, podlahové kúrenie, exteriérové žalúzie, hliníkové okná, drevené parkety, údajný vysoký materiálový štandard, a, samozrejme, lokalita. Developer pripomína aj ekologické riešenia, napríklad v podobe zelených striech na bytovkách alebo priestorov pre uskladnenie a umytie bicyklov.

Kolaudácia prvej etapy Zwirnu sa predpokladá najneskôr v septembri 2023 s tým, že do konca roka 2023 budú byty odovzdané do užívania. V tej dobe by už mali byť naplno vo výstavbe aj ďalšie časti projektu, vrátane tretej a druhej fázy developmentu.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

To potvrdzuje aj YIT, keď pripomína (ako som už na YIM.BA informoval), že tretia etapa, ktorej súčasťou je 156 bytov a 39 apartmánov v dvoch bytových domoch, ako aj kancelárska budova Zwirn Office, získala územné rozhodnutie. Kancelárie by do výstavby mohli ísť už na konci tohto roka, rezidenčná časť v roku 2022.

Developer sa v tomto prípade rozhodol prehodnotiť zloženie bytov a posilniť segment trojizbových rezidencií so snahou o pritiahnutie rodín. „Budúcim obyvateľom budú k dispozícii byty rôznych kategórií, zameriavame sa však na posilnenie segmentu rodinného bývania a zredukovanie počtu malých, tzv. štartovacích bytov,“ objasňuje Milan Murcko a pripomína historický odkaz pri tvorbe dispozícií bytov: „Trojizbové byty sa budú vyznačovať vzdušnou, tzv. „preplávajúcou“ dispozíciou vychádzajúcou zo staromeštianskych bytov, ktorá spolu s blokovou zástavbou odkazuje na históriu bývania v tejto štvrti.“ Súčasťou bytov by mal byť pracovný kút v rámci obývačky alebo umiestnenie práčky/sušičky do samostatnej odvetranej technickej miestnosti.

Medzičasom, Zwirn Office bude s 13 nadzemnými podlažiami výškovou dominantou projektu, ktorá ponúkne 10.150 m2 kancelárskych priestorov a na prízemí vstupné lobby a 440 m2 priestorov pre retail. Užívatelia budú mať k dispozícii pobytovú terasu na siedmom nadzemnom podlaží, odkiaľ budú výhľady na metropolu. Objekt bude spĺňať kritériá pre udelenie certifikátu udržateľnosti BREEAM na úrovni Excellent. Dokončený má byť v polovici roka 2024.

 

Dvor v tretej etape. Zdroj: YIT Slovakia

 

Ešte pred prvou etapou by však malo byť dokončené námestie medzi jednotlivými blokmi a zrekonštruovanou Pradiarňou 1900. Práve kombinácia blokovej štruktúry, ideálne nadväzujúcej na zástavbu okolia, spolu s vytvorením veľkorysých verejných priestranstiev, stála za víťazstvom kancelárie Compass v medzinárodnej architektonickej súťaži, ktorú YIT v roku 2016 na riešenie oblasti zorganizovalo. Námestie tak bude kľúčovým spoločenským priestorom, a aj preto ho developer vytypoval ako miest, kde by malo byť umiestnené umelecké dielo.

„Vyzvaná súťaž na architektonicko-umelecké dielo, ktoré by vhodne doplnilo celkový vzhľad budúceho námestia pred Pradiarňou 1900, bola vyhlásená v septembri minulého roka,“ potvrdzuje Radek Pšenička, riaditeľ Biznis Developmentu v YIT Slovakia. „Oslovili sme štyri profesionálne autorské tímy, ktoré mali vypracovať výtvarno-architektonický návrh respektíve architektonickú štúdiu diela – budúcej dominanty nového námestia ako aj celého projektu Zwirn.“ Developer tak aj v tomto prípade využil inštitút súťaže.

Táto však definitívny výsledok nepriniesla. „Porota v zložení zástupcov investorov (YIT Slovakia a RSJ Investments), odborníkov z oblasti architektúry a tvorby verejných priestorov, ako aj zástupcov umeleckej obce, predložené súťažné návrhy dôkladne posúdila, zhodnotila a následne ešte koncom roka vyniesla záverečný verdikt. Napriek faktu, že všetky predložené návrhy boli veľmi zaujímavé, hodnotné a mali svoju kvalitu, porota nakoniec víťaza nevybrala,“ konštatuje R. Pšenička, hoci dodáva, že predsa len niektorí autori zaujali. „Z predložených návrhov najviac zaujali diela Bohuša Kubinského a Čestmíra Sušku.“

Na verejnosť už unikol jeden z návrhov od umelca Ašota Haasa, ktorý tu navrhol umiestniť „kinetický stoh“. Hoci developer sa pre tento návrh nerozhodol, dané riešenie by mohlo naznačovať, že sa hľadá interaktívne dielo, podobné, ako v poslednej dobe pribúdajú v Prahe, kde za nimi stojí najmä známy autor David Černý. Ako to však nakoniec dopadne, v tejto chvíli známe nie je. „Aktuálne zvažujeme viaceré možnosti ako dotvoriť podobu budúceho námestia, nevylučujeme ani ďalšiu súťaž. O konkrétnom riešení budeme včas informovať,“ uzatvára tému sochárskeho dotvorenia priestoru R. Pšenička.

Námestie ako také by však malo byť realitou ešte v priebehu tohto roka. Menšia južná časť priestranstva s vyústením do Svätoplukovej ulice je už dokončená, zvyšok je závislý od termínu dobudovania podzemnej garáže, ktorá sa pod ním bude nachádzať. „Celé námestie vrátane jeho severnej časti otvorenej do Páričkovej ulice by malo byť dokončené, skolaudované a ideálne aj uvedené do prevádzky spolu s podzemnou garážou, ktorá sa pod ním nachádza, ešte do konca tohto roku,“ dodáva developer.

 

 

Masívny development, ktorý vytvorí prechod medzi štvrťou Nivy a novým centrom mesta, tak postupne získava definitívne kontúry. Hoci developer pôvodne avizoval, že nepôjde ani zďaleka o jeden z najdrahších projektov v Bratislave, realita ukázala opak: ceny v Zwirne sú mimoriadne vysoké, čo je však dané pravdepodobne nielen lokalitou a štandardom, ale aj vysokými nákladmi, ktoré už developer do projektu vložil – len rekonštrukcia pamiatkovo chránenej Pradiarne 1900 musela byť obrovskou položkou, ktorá sa prejaví inde.

Zdá sa, že developer sa v tomto prípade rozhodol zvýšiť ceny a udržať vysokú úroveň Zwirnu namiesto výraznej racionalizácie architektúry. To sa samozrejme potvrdí až v neskorších fázach výstavby, signály sú však pozitívne. Podľa všetkého by mali byť jednotlivé bytovky na vysokej úrovni a dobre dotvárať lokalitu, rovnako ako bude plánovaný verejný priestor nadväzovať na blízke Dulovo námestie a spoluvytvárať sieť priestranstiev, smerujúcich do downtownu.

Rozhodnutie osadiť tu umelecké dielo, zvlášť interaktívne, hodnotím mimoriadne pozitívne, keďže absencia umenia je v novom centre Bratislavy citeľná. Kým v minulosti bolo bežné, že umelecké diela dotvárali aj sídliská či v podstate banálne budovy, dnes vzniká nová reprezentatívna štvrť metropoly prakticky bez toho, aby bola jej súčasťou nielen kultúrna vybavenosť, ale aj umenie. Ide o vážnu chybu, ktorú je potrebné napraviť – koniec-koncov, ide o to najlepšie miesto, kde možno prezentovať súčasné slovenské sochárstvo, ale aj maľbu či grafiku.

Nanešťastie, dotváranie architektonických realizácií umením dnes vychádza výlučne so súkromnej iniciatívy investorov a bez podpory verejného sektora. Predpis, platný za minulého režimu, kedy musela ísť časť rozpočtu stavby na jej umelecké dotvorenie, je azda prehnaný, napriek tomu by mali byť vyvinuté mechanizmy (napríklad odpočet z poplatku za rozvoj), ako podporiť umeleckú tvorbu pri nových projektoch.

Ak by sa to podarilo, Bratislava by si mohla budovať imidž nielen na populárnych, no gýčových sochách, rozmiestnených v historickom jadre, ale aj na kvalitných súčasných dielach, ktoré by sa stali dominantami nových priestranstiev a developmentov, dodali by im vyššiu úroveň a atraktivitu a zvýšili kultúrnosť slovenskej metropoly. Do tej doby budeme musieť ďakovať ojedinelým krokom súkromných investorov, ktorí si uvedomujú, že kvalitné mesto nie je len o jednoduchom napĺňaní koeficientov, ale aj o tvorbe trvalých kultúrnych hodnôt.

 

Pozrite si výstavbu Zwirnu a rekonštrukciu Pradiarne 1900 vo fotoalbume. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zwirn Office. Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube