YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.02.2021 12:38

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Predaj bytov nasleduje po úvodnej fáze predpredaja, ktorú developer označuje za veľmi úspešnú. Predávané sú rezidencie v prvom bloku Zwirnu, umiestnenom najbližšie k Dulovmu námestiu. Vo výstavbe je od jesene 2020, v tejto chvíli sa hĺbi základová jama. Po dokončení vytvorí blok s privátnym parkovo upraveným vnútroblokom pre obyvateľov. Celkovo by tu malo vzniknúť 267 jednotiek (202 bytov a 65 apartmánov) a 490 parkovacích miest.

Z tohto počtu tvoria približne polovicu bytov dvojizbové a tretinu trojizbové. Podľa developera, práve tieto najviac oceňujú klienti, ktorí si kupujú byty do vlastného užívania. Podľa oficiálneho webu projektu je dostupných ešte 137 bytov, najlacnejší 1,5-izbový byt s rozlohou 40,7 metrov štvorcových vychádza na 182-tisíc eur, najdrahší štvorizbový byt s masívnou terasou na viac ako 710-tisíc eur. Najčastejšie predávané dvojizbové byty vychádzajú na približne štvrť milióna eur.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Rozhodne tak nejde o lacné byty, podľa developera je však dané nacenenie dôsledkom kvalít projektu, čo sa ukázalo aj v predpredaji. „Sme radi, že už predpredaj projektu sa stretol s veľkým záujmom, a to najmä pre jeho polohu v obľúbenej lokalite v kombinácii s výhľadom na zrekonštruovanú podobu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900,“ hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia. „Klientov, ktorí o projekt prejavili záujem, láka najmä dobrou architektúrou od ateliéru Compass, ktorá odkazuje na tradíciu príjemného bývania okolo vnútroblokov. V kombinácii s kvalitným vyhotovením a vysokým štandardom vybavenia byty splnia moderné nároky na bývanie.“

YIT Slovakia tu skutočne využila vysoký štandard, ktorého súčasťou je stropné chladenie, podlahové kúrenie, exteriérové žalúzie, hliníkové okná, drevené parkety, údajný vysoký materiálový štandard, a, samozrejme, lokalita. Developer pripomína aj ekologické riešenia, napríklad v podobe zelených striech na bytovkách alebo priestorov pre uskladnenie a umytie bicyklov.

Kolaudácia prvej etapy Zwirnu sa predpokladá najneskôr v septembri 2023 s tým, že do konca roka 2023 budú byty odovzdané do užívania. V tej dobe by už mali byť naplno vo výstavbe aj ďalšie časti projektu, vrátane tretej a druhej fázy developmentu.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

To potvrdzuje aj YIT, keď pripomína (ako som už na YIM.BA informoval), že tretia etapa, ktorej súčasťou je 156 bytov a 39 apartmánov v dvoch bytových domoch, ako aj kancelárska budova Zwirn Office, získala územné rozhodnutie. Kancelárie by do výstavby mohli ísť už na konci tohto roka, rezidenčná časť v roku 2022.

Developer sa v tomto prípade rozhodol prehodnotiť zloženie bytov a posilniť segment trojizbových rezidencií so snahou o pritiahnutie rodín. „Budúcim obyvateľom budú k dispozícii byty rôznych kategórií, zameriavame sa však na posilnenie segmentu rodinného bývania a zredukovanie počtu malých, tzv. štartovacích bytov,“ objasňuje Milan Murcko a pripomína historický odkaz pri tvorbe dispozícií bytov: „Trojizbové byty sa budú vyznačovať vzdušnou, tzv. „preplávajúcou“ dispozíciou vychádzajúcou zo staromeštianskych bytov, ktorá spolu s blokovou zástavbou odkazuje na históriu bývania v tejto štvrti.“ Súčasťou bytov by mal byť pracovný kút v rámci obývačky alebo umiestnenie práčky/sušičky do samostatnej odvetranej technickej miestnosti.

Medzičasom, Zwirn Office bude s 13 nadzemnými podlažiami výškovou dominantou projektu, ktorá ponúkne 10.150 m2 kancelárskych priestorov a na prízemí vstupné lobby a 440 m2 priestorov pre retail. Užívatelia budú mať k dispozícii pobytovú terasu na siedmom nadzemnom podlaží, odkiaľ budú výhľady na metropolu. Objekt bude spĺňať kritériá pre udelenie certifikátu udržateľnosti BREEAM na úrovni Excellent. Dokončený má byť v polovici roka 2024.

 

Dvor v tretej etape. Zdroj: YIT Slovakia

 

Ešte pred prvou etapou by však malo byť dokončené námestie medzi jednotlivými blokmi a zrekonštruovanou Pradiarňou 1900. Práve kombinácia blokovej štruktúry, ideálne nadväzujúcej na zástavbu okolia, spolu s vytvorením veľkorysých verejných priestranstiev, stála za víťazstvom kancelárie Compass v medzinárodnej architektonickej súťaži, ktorú YIT v roku 2016 na riešenie oblasti zorganizovalo. Námestie tak bude kľúčovým spoločenským priestorom, a aj preto ho developer vytypoval ako miest, kde by malo byť umiestnené umelecké dielo.

„Vyzvaná súťaž na architektonicko-umelecké dielo, ktoré by vhodne doplnilo celkový vzhľad budúceho námestia pred Pradiarňou 1900, bola vyhlásená v septembri minulého roka,“ potvrdzuje Radek Pšenička, riaditeľ Biznis Developmentu v YIT Slovakia. „Oslovili sme štyri profesionálne autorské tímy, ktoré mali vypracovať výtvarno-architektonický návrh respektíve architektonickú štúdiu diela – budúcej dominanty nového námestia ako aj celého projektu Zwirn.“ Developer tak aj v tomto prípade využil inštitút súťaže.

Táto však definitívny výsledok nepriniesla. „Porota v zložení zástupcov investorov (YIT Slovakia a RSJ Investments), odborníkov z oblasti architektúry a tvorby verejných priestorov, ako aj zástupcov umeleckej obce, predložené súťažné návrhy dôkladne posúdila, zhodnotila a následne ešte koncom roka vyniesla záverečný verdikt. Napriek faktu, že všetky predložené návrhy boli veľmi zaujímavé, hodnotné a mali svoju kvalitu, porota nakoniec víťaza nevybrala,“ konštatuje R. Pšenička, hoci dodáva, že predsa len niektorí autori zaujali. „Z predložených návrhov najviac zaujali diela Bohuša Kubinského a Čestmíra Sušku.“

Na verejnosť už unikol jeden z návrhov od umelca Ašota Haasa, ktorý tu navrhol umiestniť „kinetický stoh“. Hoci developer sa pre tento návrh nerozhodol, dané riešenie by mohlo naznačovať, že sa hľadá interaktívne dielo, podobné, ako v poslednej dobe pribúdajú v Prahe, kde za nimi stojí najmä známy autor David Černý. Ako to však nakoniec dopadne, v tejto chvíli známe nie je. „Aktuálne zvažujeme viaceré možnosti ako dotvoriť podobu budúceho námestia, nevylučujeme ani ďalšiu súťaž. O konkrétnom riešení budeme včas informovať,“ uzatvára tému sochárskeho dotvorenia priestoru R. Pšenička.

Námestie ako také by však malo byť realitou ešte v priebehu tohto roka. Menšia južná časť priestranstva s vyústením do Svätoplukovej ulice je už dokončená, zvyšok je závislý od termínu dobudovania podzemnej garáže, ktorá sa pod ním bude nachádzať. „Celé námestie vrátane jeho severnej časti otvorenej do Páričkovej ulice by malo byť dokončené, skolaudované a ideálne aj uvedené do prevádzky spolu s podzemnou garážou, ktorá sa pod ním nachádza, ešte do konca tohto roku,“ dodáva developer.

 

 

Masívny development, ktorý vytvorí prechod medzi štvrťou Nivy a novým centrom mesta, tak postupne získava definitívne kontúry. Hoci developer pôvodne avizoval, že nepôjde ani zďaleka o jeden z najdrahších projektov v Bratislave, realita ukázala opak: ceny v Zwirne sú mimoriadne vysoké, čo je však dané pravdepodobne nielen lokalitou a štandardom, ale aj vysokými nákladmi, ktoré už developer do projektu vložil – len rekonštrukcia pamiatkovo chránenej Pradiarne 1900 musela byť obrovskou položkou, ktorá sa prejaví inde.

Zdá sa, že developer sa v tomto prípade rozhodol zvýšiť ceny a udržať vysokú úroveň Zwirnu namiesto výraznej racionalizácie architektúry. To sa samozrejme potvrdí až v neskorších fázach výstavby, signály sú však pozitívne. Podľa všetkého by mali byť jednotlivé bytovky na vysokej úrovni a dobre dotvárať lokalitu, rovnako ako bude plánovaný verejný priestor nadväzovať na blízke Dulovo námestie a spoluvytvárať sieť priestranstiev, smerujúcich do downtownu.

Rozhodnutie osadiť tu umelecké dielo, zvlášť interaktívne, hodnotím mimoriadne pozitívne, keďže absencia umenia je v novom centre Bratislavy citeľná. Kým v minulosti bolo bežné, že umelecké diela dotvárali aj sídliská či v podstate banálne budovy, dnes vzniká nová reprezentatívna štvrť metropoly prakticky bez toho, aby bola jej súčasťou nielen kultúrna vybavenosť, ale aj umenie. Ide o vážnu chybu, ktorú je potrebné napraviť – koniec-koncov, ide o to najlepšie miesto, kde možno prezentovať súčasné slovenské sochárstvo, ale aj maľbu či grafiku.

Nanešťastie, dotváranie architektonických realizácií umením dnes vychádza výlučne so súkromnej iniciatívy investorov a bez podpory verejného sektora. Predpis, platný za minulého režimu, kedy musela ísť časť rozpočtu stavby na jej umelecké dotvorenie, je azda prehnaný, napriek tomu by mali byť vyvinuté mechanizmy (napríklad odpočet z poplatku za rozvoj), ako podporiť umeleckú tvorbu pri nových projektoch.

Ak by sa to podarilo, Bratislava by si mohla budovať imidž nielen na populárnych, no gýčových sochách, rozmiestnených v historickom jadre, ale aj na kvalitných súčasných dielach, ktoré by sa stali dominantami nových priestranstiev a developmentov, dodali by im vyššiu úroveň a atraktivitu a zvýšili kultúrnosť slovenskej metropoly. Do tej doby budeme musieť ďakovať ojedinelým krokom súkromných investorov, ktorí si uvedomujú, že kvalitné mesto nie je len o jednoduchom napĺňaní koeficientov, ale aj o tvorbe trvalých kultúrnych hodnôt.

 

Pozrite si výstavbu Zwirnu a rekonštrukciu Pradiarne 1900 vo fotoalbume. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zwirn Office. Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube