Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.09.2015 12:40

Development nie vždy úspešný

Bratislava v súčasnosti prežíva stavebný boom, ktorý nie je nepodobný tomu, ktorý prebiehal v období pred vypuknutím hospodárskej krízy v roku 2008. Na rozdiel od predošlého boomu však kríza očistila trh od rozličných špekulantov, ktorí dúfali v rýchly a ľahký zisk, a development je v súčasnosti v rukách skúsených hráčov, ktorí na trh prinášajú overené a väčšinou dobre nastavené projekty.

Article Big

Zdroj: Architektonická kancelária Jančina

Okrem toho sa posilňuje trend developerov-architektov, ktorí z povahy svojej pôvodnej profesie vnášajú do rozvoja mesta novú kvalitu. K takým patrí napríklad ITB Development, (Architekti Šebo Lichý), VI Group alebo Archikód (Vavrica Architekti). Inšpirovaný úspechom kolegov a celkovo prajným ovzduším sa do vôd developmentu rozhodol vplávať aj architekt Juraj Jančina.

Prvotinou ateliéru Jančina Architekti je obchodno-rezidenčný projekt Žilinská, v rámci ktorého sa rekonštruuje starší objekt na nároží Žilinskej ulice a Námestia Slobody, pričom by mala pribudnúť aj nadstavba a prístavba. Byty majú charakter malometrážnych mestských apartmánov, pri ktorých developer okrem exkluzívnej polohy deklaruje aj výnimočný dizajn a štandard. Cenovky sú na Žilinskej nastavené skutočne vysoko - suma za meter štvorcový presahuje 3500 eur. V lokalite sa budujú alebo začínajú budovať aj iné projekty - napríklad Blumental či Stein, ktoré ponúkajú podobné benefity a k tomu aj výrazne lepšiu ponuku občianskej vybavenosti, pričom cenovky sú omnoho nižšie (cca 2700 eur/m2 v prípade Blumentalu).

Výsledkom je fakt, že od začiatku predaja v marci tohto roku stránka projektu Žilinská uvádza jediný predaný byt a v poslednej dobe ustal aj ruch na stavenisku. Uvádzaný dátum dokončenia (marec 2016) sa tak javí ako nanajvýš nepravdepodobný. 

Črtajúci sa neúspech projektu Žilinská nám môže mnoho prezradiť. Trh sa očividne poučil a už sa viac nebudú predávať "luxusné" projekty s absurdne nastavenými cenovkami ako kedysi. Klienti už v súčasnosti očakávajú úplne iný produkt - kvalitné byty s dobrým pomerom cena/výkon, pričom sa dbá aj na overenú značku developera.

Ďalej sa ukazuje, že developerom nemôže byť hocikto - svet bratislavského developmentu sa posunul natoľko, že najlepšiu šancu presadiť sa majú len tí s dostatkom know-how, skúsenosti a prehľadu, schopní ponúknuť rozumné projekty. A k tým zrejme zatiaľ ateliér Juraja Jančinu nepatrí.

Pre rozvoj Bratislavy to je dobrá správa.

 

Edit, 30.9.2015: Reakcia developera

Na naše otázky ohľadne projektu (oneskorene) zareagoval aj developer projektu, Jančina Architekti. Tieto odpovede prišli až po publikovaní pôvodného článku, vhodne však dopĺňajú naše domnienky.

 

BY: Platí v súčasnosti zverejnená tabuľka predaja bytov, t.j. sú všetky byty s výnimkou jedného stále v ponuke?
Áno. Momentálne máme stále k dispozícii na predaj všetky byty, nakoľko nie je rezervovaný ani jeden, teda nebola podpísaná zmluva o budúcej zmluve, prípadne zložená záloha.


Zo stránky a z médií vychádzajú protichodné informácie o dátume dokončenia projektu, stránka uvádza marec 2016, médiá jeseň 2016. Ktorý dátum je platný?
Plánovaný tzv. soft opening bol v marci 2016, kedy by sa spustila skúšobná prevádzka najmä polyfunkčných priestorov na prízemí, neskôr ako by sa dokončovali ďalšie podlažia by sme sa blížili k záverečnej kolaudácii, teda v októbri 2016 by bol hard opening, teda uvedenie budovy do života.


Zaregistrovali sme, že na stavenisku sa utlmila aktivita, je teda projekt v súčasnosti pozastavený, alebo sa plánuje dokončiť v plánovanom termíne?
Pozastavená aktivita na stavenisku vyplýva zo zmien, ku ktorým sme museli pristúpiť v záujme zachovanie kvality produktu, teda výstavby. Spoločnosť z východu Slovenska, ktorá výstavbu realizovala bol vykázaná zo staveniska nakoľko nedodržiavala stavebné predpisy. Ďalej nerešpektovala upozornenia, ktoré sme jej zasielali na základe kontrolných dní, prebiehajúcich pravidelne na stavebnom objekte, ako aj výzvy spoločnosti ktorá nám vykonáva stavebný dozor. Akonáhle sa situácia urovná a nám sa podarí zazmluvniť novú spoločnosť, výstavba bude pokračovať podľa plánu.


Hodnotíte doterajší vývoj projektu ako úspech?
Doterajší vývoj projektu hodnotíme ako úspech. O budovu, teda jej architektonické stvárnenie a rekonštrkciu sa zaujíma odborná ako aj laická verejnosť, dôkazom čoho sú články uverejnené v týždenníku Trend, či Projekt magazín – Revue architektúry Slovenska, či Parlamentný kuriér.

 

Galéria

  • Zdroj: Architektonická kancelária Jančina

Súvisiace články

Projekt na Žilinskej je dokončený

23.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Po dlhšom zdržaní je konečne dokončený projekt rekonštrukcie a nadstavby domu na nároží Žilinskej ulice a Námestia Slobody. Developerom bol architekt Juraj Jančina.

Čítať viac

Construction update: Žilinská, 19.03.2018

26.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že k definitívnemu dokončeniu sa pomaly blíži projekt rekonštrukcie a dostavby nárožného objektu na Žilinskej, za ktorým stojí spoločnosť TTT Real, prepojená s architektonickou kanceláriou Jančina architekti. Projekt mal v priebehu výstavby problémy a opozdil sa o roky.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube