Author photoAdrian Gubčo 30.01.2019 15:00

Yosaria Plaza má nového majiteľa

Jeden z najdlhšie pozastavených a neslávne známych projektov v Bratislave, nákupné centrum Yosaria Plaza v centrálnej časti sídliska Ružinov, má nového majiteľa. Po rokoch sporov sa ním stala spoločnosť Yosarka, ktorej jediným spoločníkom je skupina MiddleCap Group. O novinkách informoval portál TrendReality.

Obchodný dom Ružinov a Dom Kultúry Ružinov. Zdroj: Google Maps

Obchodný dom Ružinov a Dom Kultúry Ružinov. Zdroj: Google Maps

V danej lokalite bolo nákupné centrum, známe ako ružinovský Prior, oficiálne Obchodný dom Ružinov, otvorené už v roku 1984 a známe sa stalo predovšetkým ako prvé rozsiahlejšie využitie postmoderny v architektúre na Slovensku. Ďalšou rekonštrukciou prešlo v roku 1998, no v roku 2006 ukončilo prevádzku v súvislosti s pripravovanou prestavbou.

Tá sa však nikdy nezrealizovala, developerovi  Yosaria Plaza sa akurát podarilo budovu oholiť tak, že ostal iba skelet. Odvtedy sa práce zastavili a stavenisko v strede sídliska si vyslúžil hanlivé označenie „Hirošima“. Napriek sľubom, pôvodný investor sa k výstavbe ani raz nepriblížil, do projektu musel vstúpiť dodávateľ – Doprastav – a ten neskôr projekt postúpil svojej dcérskej firme.

Tieto kroky boli spojené s dlhoročnými súdnymi procesmi, ktoré sa podarilo vyriešiť až ku konca roka 2018. Až vtedy mal projekt čistý list vlastníctva a mohol byť odpredaný. Nový majiteľ, MiddleCap Group, bol pri spore prítomný už dlhšie a vzhľadom na svoje rastúce aktivity v developmente siahol na príležitosť developovať v dobrej polohe uprostred ľudnatého sídliska.

Podľa Trendu, nový majiteľ začne čoskoro pripravovať podklady pre vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže na preriešenie územia, ktorú by chcel realizovať ešte v roku 2019. Cieľom developera je údajne získať podobu projektu od špičkovej architektonickej kancelárie s medzinárodnými skúsenosťami.

Hoci niektoré doterajšie projekty – kancelárska časť Steinu a obnovená historická budova Uhorskej obchodnej a priemyselnej komory, známa ako Gorkého 4 – zatiaľ nepovedia veľa, za realitný segment v skupine zodpovedá Tomáš Jurdák, ktorý dlhšie pôsobil ako riaditeľ britskej sekcie HB Reavis. Tento manažér s rozsiahlymi skúsenosťami z londýnskeho trhu by mohol byť dobrou zárukou, že developer bude schopný projekt, resp. podmienky súťaže, nastaviť dobre.

 

Jedna zo starších vízií prestavby územia. Reálna podoba bude asi triezvejšia, ukazuje sa však obrovský potenciál developmentu. Zdroj: A1 Architecture 

 

S ohľadom na lokalitu je to mimoriadne potrebné, no zároveň to predstavuje aj obrovskú príležitosť, ako výrazne zvýšiť kvalitu života v Ružinove. Centrálna poloha pozemku v rámci sídliska z neho automaticky robí potenciálne centrum celej štvrte, ktoré by mohlo slúžiť ako spoločenský uzol. Princípom však je pozorné narábanie s funkciami a verejným priestorom.

Bolo by ideálne, keby súčasťou projektu nebol totiž len akýsi komerčný development, ale aj investícia napríklad do Domu kultúry a využitie priestoru medzi DK a budúcim projektom v podobe námestia. Tieto aspekty nemožno brať ako bariéry, ale práve ako príležitosti, ktoré môžu z budúceho projektu urobiť jeden z ikonických bratislavských developmentov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube