YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.06.2021 15:00

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Stavebník pri výstavbe nemocnice viditeľne postupuje a priebežne aj zvyšuje intenzitu informovania na sociálnych sieťach. Nové zariadenie bude súčasťou siete Sieť zdravia, pričom bude prvou koncovou nemocnicou. Ide zároveň o najväčšiu investíciu skupiny do zdravotníctva, rovnako ako o jeden z najdôležitejších medicínskych projektov na Slovensku v poslednom období. Malo by ísť s prehľadom o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, čo Svet zdravia o to silnejšie zdôrazňuje.

Hrubá stavba novej nemocnice bola dokončená už na konci minulého roka, pred niekoľkými týždňami bolo oznámené, že projekt je dokončený na 48%. Zvonka je novinkou najmä osádzanie plastickej 3D fasády z panelov v tvare písmena V s rozličnými uhlami zakrivenia. Toto riešenie navrhli v architektonickej súťaži autori budovy – architekti zo špecializovanej holandskej kancelárie Dutch Health Architects. Ako vysvetľuje developer, „cieľom holandských architektov bolo z nemocnice vytvoriť futuristický objekt, ktorého dizajn bude odkazovať na moderné vybavenie a novú generáciu zdravotnej starostlivosti na Slovensku.“

Väčšina prác sa však odohráva v interiéri budovy. Aktuálne by sa mali inštalovať technológie, realizovať murovacie práce a vzniká aj potrubná pošta, ktorou sa Svet zdravia mimoriadne chváli. Technické zázemie pre tento systém vzniká v podzemnej časti nemocnice a slúžiť bude k zrýchleniu prepravy odobratých biologických vzoriek či liečiv. Nebude tak už nutné využívať sanitárov, sestry či študentov, namiesto toho bude všetko prepravené v jednotkách minúť. Rýchlosť pošty má byť päť metrov za sekundu.

Developer avizuje, že realizácia exteriérových prác bude plne dokončená v novembri tohto roku, čo pôsobí ako reálny termín – okrem fasády sú z juhovýchodnej časti čiastočne dokončené aj verejné priestory. Z ostatných strán budovy to bude ešte dlhší proces, na stavbe sa však pohybuje až dvesto pracovníkov. V čase dokončenia exteriéru by mala byť plne ukončená aj realizácia vnútorných priečok. Nemocnica má získať aj zelené strechy.

Kľúčovou časťou budovy však budú technológie, čo je aj dôvod, prečo stavebne takmer dokončenú budovu delí od spustenia do prevádzky viac ako jeden a pol roka. Prvé kusy medicínskej techniky sa začnú do nemocnice voziť v septembri a októbri – pôjde o zariadenie centrálnej sterilizácie, umiestnené v suteréne budovy. Ďalšie technológie sa začnú voziť v marci budúceho roka. V januári 2022 sa má začať aj s montážou prvých kusov kancelárskeho nábytku. Trvať má do októbra 2022, kedy sa majú skúšobne otvoriť prvé ambulancie.

Svet zdravia pripomína, že do nemocnice je potrebné objednať dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek, 300 monitorov vitálnych funkcií či 600 fonendoskopov. Celkovo ide o 10-tisíc položiek, na ktoré bude zrealizovaných 50 výberových konaní za takmer 50 miliónov eur.

Otvorenie nemocnice sa predpokladá na začiatku roka 2023. Svet zdravia predpokladá, že dovtedy budú uzavreté zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Zariadenie by tak malo byť prístupné pre všetkých poistencov bez nejakých mimoriadnych príplatkov. Slúžiť však bude prioritne pre bratislavský región, hoci ako koncová nemocnica bude prijímať aj pacientov, ktorých liečenie bude nad možnosti regionálnych nemocníc inde na Slovensku. Pacienti budú mať taktiež možnosť požiadať o hospitalizáciu v Boroch.

 

 

Atraktivitu Borov má podporiť „liečivý dizajn“, podporujúci rýchlejšiu rekonvalescenciu. K tomu patrí dostatočný prísun slnečného svetla, výhľady na zeleň či použité interiérové materiály – developer zmieňuje aj ich vôňu. Použité tak budú napríklad drevené prvky a interiérová zeleň. Pacienti budú mať k dispozícii aj lepší komfort na izbách, ktoré budú jednolôžkové a vybavené vlastnou toaletou a sprchou. Izba však bude podporovať aj pobyt doprevádzajúcej osoby. Intimita má byť zaručená existenciu vnútrookenných žalúzii.

Druhým významným prvkom po dizajne je informačný systém. Pacient bude mať k dispozícii informácie o plánovaných úkonoch a vyšetreniach a nebude nútený vyhľadávať si špecialistov sám. Pacient bude mať po celú dĺžku pobytu zároveň prideleného len jedného lekára, ktorý bude zodpovedný za jeho liečbu.

Svet zdravia v poslednej dobe intenzívnejšie informuje aj o riešeniach pre pôrody. Na druhom podlaží bude umiestnených osem pôrodných izieb, vybavených zároveň ako pôrodné sály. Matka tu strávi celý pobyt v nemocnici a nebude sa musieť nikam presúvať. K dispozícii tu bude sociálne zariadenie aj priestor pre doprovod. Okrem toho má vzniknúť novorodenecké oddelenie intenzívnej starostlivosti s desiatimi izbami, plus priestor pre ďalších deväť inkubátorov – tzn. bude možné poskytnúť starostlivosť až 19 nedonoseným deťom. Celkovo sa v Boroch očakáva vykonanie až 3,5-tisíc pôrodov ročne.

Iné parametre nemocnice už boli opakovane spomínané. Nachádzať sa tu bude 400 lôžok, štrnásť operačných sál, nový typ urgentného príjmu alebo robotická prípravovňa liekov. Investor tvrdí, že nemocnica bude dosahovať špičkovú európsku úroveň a bude schopná liečiť pacientov s ochoreniami vyžadujúcimi najnáročnejšiu liečbu. Dobrú kvalitu prostredia má dotvárať vysokokvalifikovaný personál, pričom sa Svet zdravia netají tým, že chce prilákať expertov aj z iných nemocníc či zo zahraničia.

Do projektu má byť celkovo vložených až 240 miliónov eur, čo z neho robí najväčšiu súkromnú investíciu do zdravotníctva na Slovensku. Svet zdravia si už predtým mnoho postupov otestoval na novej nemocnici v Michalovciach, čiže základné procesy či logistika by mali byť preskúšané a optimalizované.

 

 

Hoci výstavba mierne mešká, v tejto chvíli je už isté, že Bratislava získa novú a modernú nemocnicu, štandardom výrazne presahujúcu súčasné zariadenia. Pre pacientov to je pozitívom, keďže by sa mohol nastaviť určitý štandard, ktorý by mali dosiahnuť aj existujúce verejné nemocnice. Stav drvivej väčšiny nemocníc na Slovensku aj v Bratislave je jednoducho zlý. Existujúce zariadenia potrebujú radikálnu zmenu.  

Pre Bory znamená vznik Sveta zdravia zásadný vstup, ktorý poznačí – skôr pozitívne – identitu postupne vznikajúcej štvrte. Ide o veľmi dôležitý prvok občianskej vybavenosti, ktorý na seba viaže výrazný ruch (len pracovať tu bude 1,4-tisíc zamestnancov) a bude okoliu dominovať aj po architektonickej a hmotovej stránke. V prvom rade však dá celej štvrti charakter akejsi zdravotníckej zóny. To dokáže ovplyvniť trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami, pričom sťahovať sa sem nebudú len zdravotníci, ale aj ľudia, ktorí chcú mať v dobrej dostupnosti kvalitné zdravotnícke zariadenie.

Celé Bory by možno mohli na tomto stavať a vybudovať si povesť „zdravej štvrte“. Prejaviť by sa to malo následne v ich dizajne, či už ide o lokalitu podporujúcu chôdzu a cyklodopravu, dostatok športovísk a vhodne navrhnutej a umiestnenej zelene či verejných priestorov alebo obytné prostredie s vysokou mierou sociálneho mixu. Pod tým rozumieme prítomnosť nielen mladých ľudí, ale aj seniorov. Veľmi dôležité bude ekologické prepojenie so zvyškom mesta, teda ideálne vo forme električkovej trate, ktorá by sa sem mala niekedy v budúcnosti predĺžiť.

Do akej miery sa developerovi Penta Real Estate podarí nielen zdravotnícky potenciál nemocnice zužitkovať, je v tejto chvíli otázne. Vznik tak významného zariadenia nie je každodennou záležitosťou. Nová nemocnica v Boroch by tak teraz mala byť témou nielen pre stavebníka a marketérov, ale aj urbanistov a Hlavné mesto, ktoré teraz rieši budúcnosť celého blízkeho územia.

 

Fotografie z 13.6.2021. Pozrite si výstavbu Sveta zdravia v Boroch vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube