Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.03.2019 09:20

Výstavba Starého Hája je ukončená

V severnej časti sídliska Petržalka bola ukončená výstavba ďalšieho projektu. Starý Háj, polyfunkčný dom s prevahou bývania od developera VI Group, doplnil transformujúcu sa lokalitu, kde rýchlo pribúdajú novostavby, odkedy bola vybudovaná električková trať do centra mesta.

Article Big

Starý Háj vznikol vo väzbe na Černyševského ulicu, pričom severne od projektu sa nachádza železničná trat a spojenie s Einsteinovou ulicou, západne dosiaľ nezastavané pozemky, ktoré sa však budú nepochybne už v blízkej dobe transformovať a južne nedávno dokončený mohutný projekt Fuxova od J&T Real Estate. Na pozemkoch východne od projektu, od Bosákovej ulice, pravdepodobne v budúcnosti vznikne zástavba podobného typu ako na neďalekej Lužnej.

Developer tu s prihliadnutím na charakter pozemku vybudoval doskový bytový dom s vybavenosťou v parteri, ktorý má deväť nadzemných podlaží s hlavnou fasádou orientovanou na juh, smerom do upravenej zelenej plochy so vzrastlou zeleňou. Dom takto sleduje líniu Černyševského ulice a dobre využíva danosti pozemku, vďaka čomu pôsobí v lokalite veľmi prirodzeným dojmom.

V objekte vzniklo 126 bytov, developerovi sa podarilo ešte dávno pred dokončením projektu vypredať úplne všetky jednotky. Svoje nepochybne zavážila cena v kombinácii s lokalitou, keďže cena za meter štvorcový sa pri spustení predaja pohybovala na úrovni približne 2,1-tisíc eur, a to v časti mesta, odkiaľ sa dá dostať do centra v priebehu niekoľkých minút verejnou dopravou. Štandard bytového domu je inak priemerný, dispozície takisto veľmi nezaujali.

Súčasťou projektu je pomerne veľký počet obchodných jednotiek na prízemí, až 22, pričom aj tu sa podarilo developerovi predať úplne všetky. Retail sa nachádza na 924 metroch štvorcových, orientovaný je do parku aj do ulice. V rámci parku vzniklo nové detské ihrisko a niekoľko spevnených plôch, kde sa budú v budúcnosti nepochybne nachádzať letné terasy nových podnikov. Plocha severne od domu je vyhradená pre povrchové parkovanie. Celkovo vzniklo v rámci projektu 190 parkovacích miest.

Dom do prostredia zapadne aj svojim architektonickým výrazom, dokonca si trúfnem povedať, že bude v tejto časti Petržalky asi najmenej rušivý – hoci to skôr vypovedá o susedných projektoch ako o Starom Háji. Každopádne, pozitívom je triezva farebnosť vďaka kombinácii bielej omietky a pálenej tehly, developer prepojený s architektonickou kanceláriou sa snažil fasádu ozvláštniť aj vzorom na balkónoch a severnej fasáde. Starý Háj vo výsledku pôsobí celkom dobre, hoci ide o štýl „nenadchne-neurazí“.

V každom ohľade ide o typ projektu, ktorý je v tejto časti Petržalky bežný a preto rozvíja charakter lokality, ktorá sa mení na modernú rezidenčnú štvrť. Veľmi pozitívny je aktívny parter rozčlenený na väčší počet menších jednotiek, ako aj dobrá mierka projektu. Zachovanie pôvodných stromov dodalo parčíku dojem, že sa tu nachádza už dlho, a v lete poskytnú stromy potrebný tieň.

Nie je ešte presne známe, ako bude vyzerať zástavba pozemku západne od Starého Hája, hoci je známa informácia, že tu vlastník, developer J&T Real Estate, tu pripravuje výstavbu menšieho nákupného centra. Ak by sa naozaj išiel tento projekt realizovať, považoval by som to za zlú správu – oveľa vhodnejšie by bolo pokračovanie v rozvoji rezidenčnej funkcie s vybavenosťou v parteri, pričom pri vhodnej architektúre by sa mohol uzavrieť možný mestský blok. Bývanie v tesnom dotyku električkovej trate je zároveň ideálny spôsob, ako zefektívniť verejnú dopravu a znížiť nároky na individuálnu automobilovú dopravu.

 

Pohľad zo severozápadu

 

Takúto predstavu však môže znegovať prílišná angažovanosť niektorých miestnych zastupiteľov, ktorí z nevedomosti opakujú mantru, že v Petržalke je „priveľa bytov“ a treba namiesto toho stavať kancelárie, pričom rezidenčné projekty treba čo najviac obmedzovať. Tento pohľad sa však nezlučuje s realitou, napriek dobre mienenej idei.

Motiváciou daných zastupiteľov je zníženie dopravnej záťaže, kedy sa desaťtisíce obyvateľov Petržalky presúvajú v pracovné dni na ľavý breh rieky, kde sa nachádza podstatná časť pracovísk v Hlavnom meste. V Petržalke sa stále ešte nedobudovala vybavenosť, k čomu patria aj kancelárske komplexy a miesta viažúce na seba väčší počet pracovných miest. Preto treba čo najviac brdziť výstavbu bytov, ktoré spôsobia väčšiu záťaž, a namiesto toho budovať administratívne centrá.

V praxi sa však určitá funkcia nemusí budovať tam, kde jej prikážeme, čo sa v Bratislave ukazuje zvlášť – Uzemný plán Hlavného mesta SR Bratislavy napríklad prikazuje realizovať obrovské objemy občianskej vybavenosti (30% pre všetky plochy s kódom 201 a 70% pre 501, čo je významná časť rozvojových plôch v meste), čo je však v dôsledku výstavby nákupných centier alebo mamutích kancelárskych kampusov v pár lokalitách nereálne.

Na druhej strane, po bývaní je v Bratislave obrovský dopyt, čo musia developeri riešiť klasifikáciou bytov ako apartmánov či jednotiek na prechodné ubytovanie. Výsledkom je pokles dostupnosti bývania, enormné ceny prenájmov a vytláčanie mnohých obyvateľov z mesta na predmestia – čo v konečnom dôsledku spôsobuje ešte väčšie dopravné problémy.

Ukazuje sa teda, že pri rozvoji mesta nemožno postupovať ideologicky a riadiť sa akýmysi fixnými ideami. V prvom rade by však mali rozhodovať o daných veciach skúsení experti, urbanisti, ekonómovia, geografi a ďalšie profesie. Nanešťastie, drvivá väčšina zastupiteľov jednoducho odborníci na dané témy nie sú a prílišnou iniciatívnosťou môžu narobiť viac škody ako úžitku.

 

Fotografie z 28.2.2019. Pozrite si priebeh výstavby vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad z električkovej estakády
  • Pohľad z električkovej estakády
  • Pohľad od pozemku, kde v budúcnosti možno vznikne menšie nákupné centrum
  • Pred projektom sa nachádzajú staré stromy, čo parčíku dodá tieň a charakter
  • Pohľad zo severu, v tieni tvorenom projektom Fuxova
  • VI Group je spojené s architektonickou kanceláriou, čo sa občas prejaví na hravých fasádach projektov developera
  • Zachované pôvodné stromy
  • Detské ihrisko
  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Construction update: Starý Háj, 13.9.2018

27.09.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Starý Háj od developera VI GROUP sa rýchlo blíži k dokončeniu. Bytový dom vzniká v prudko sa meniacej lokalite v blízkosti novej trate petržalskej električky, ktorá sa čoskoro premení na kompaktnú mestskú zónu.

Čítať viac

Construction update: Starý Háj, 6.2.2018

19.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

K dosiahnutiu štádia hrubej stavby sa blíži petržalský projekt Starý Háj od developera VI Group. Ide o ďalší z bytových domov v prudko sa meniacej lokalite v severnej časti Petržalky.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube