YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.09.2017 08:30

Construction update: Fuxova & Starý Háj, 22.9.2018

V blízkosti vyústenia novej električkovej trate do Petržalky sa darí novým administratívnym, ale aj rezidenčným zámerom. Tieto majú rozličný charakter - okrem tých, ktoré dodržujú striedmu výšku zástavby, sú to aj projekty s obrovskou mierkou, ktoré spolu vytvárajú mimoriadny kontrast. To je prípad susedných projektov, Fuxovej od J&T Real Estate a Starého Hája od VI Group.

Fuxova

Fuxova

Fuxova

Fuxova je výšková budova s 24 podlažiami, výškou 75 metrov a 276 bytmi. V ponuke boli 1- až 4-izbové byty s výmerami od 34 po vyše 96 metrov štvorcových. Oficiálna stránka projektu uvádza všetky byty ako predané, klientov sa teda podarilo osloviť pravdepodobne najmä cenou, ale aj lokalitou a dostupnosťou do centra mesta.

V rámci budovy vzniklo aj niekoľko nadštandardných prvkov, napríklad rozsiahle zelené plochy (4-tisíc metrov štvorcových) či recepcia. V parteri sa nachádza niekoľko prenajímateľných priestorov pre služby. Budova ako taká je oproti okolitému terénu mierne vyvýšená, keďže developer vo zvýšenom teréne vybudoval podzemné garáže s 258 miestami, ktoré museli byť vzhľadom na vysokú hladinu podzemnej vody vyššie. 51 parkovacích miest vzniklo na teréne.

Aktuálne sa dokončuje fasáda a pracuje sa na exteriérových a terénnych úpravách. Z viacerých uhlov tak už vidno finálny vzhľad budovy. Architekti zo štúdia A.M. Architects založili vonkajší výzor na kontraste bielej omietky a hnedých zaoblených šambrán.

Developer to označuje za elegantnú kombináciu, čo by bolo pravdivé, keby nebola hmota budovy taká obrovská, takže do očí udrie namiesto farebnosti predovšetkým tá. Keby bola budova užšia alebo vyššia, pôsobila by oveľa viac symetricky, čo by jej výzoru prospelo. Takto má napriek snahe architektov len podobu trochu lepšieho petržalského paneláku.

Dokončená bude Fuxova koncom tohto roka, byty sa budú klientom odovzdávať v prvých mesiacoch roka 2018.

 

Starý Háj

 

Starý Háj

Starý Háj od VI Group pôsobí popri Fuxovej ako trpaslík, napriek sa do lokality, kde v poslednej dobe vyrástlo viacero novostavieb podobnej mierky (v rámci projektov Lužná či Albero), hodí oveľa viac.

Doskový dom s deviatimi podlažiami, z toho jedným ustúpeným, sa buduje rovnobežne s Černyševského ulicou. V dome vzniká 126 bytov, developer hlási posledných päť voľných jednotiek, všetko trojizbové byty. V parteri vzniknú obchodné priestory, parkovanie je riešené v rámci podzemného podlažia, ale aj na povrchu smerom k Černyševského. Na južnej strane domu vznikne zelená plocha, kde sa už teraz nachádza niekoľko vzrastlých stromov, vďaka čomu získa nový parčík okamžite kvalitu.

Architektúru Starého Hája spracúva, takisto ako pri svojich ostatných projektoch (napr. Vila Ľadová alebo Matadorka), sám developer, ktorý je zároveň aj architektonickou kanceláriou.

V tejto chvíli stavebník, ktorým je spoločnosť Assyx, pracuje na realizácii tretieho nadzemného podlažia (prečítajte si viac o výstavbe tohto projektu na stránke stavebnej spoločnosti). Ukončenie výstavby sa očakáva ku koncu roka 2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Fuxova
 • Fuxova
 • Fuxova
 • Fuxova
 • Fuxova
 • Fuxova
 • Zdroj: J&T Real Estate
 • Starý Háj
 • Starý Háj
 • Starý Háj
 • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Severná časť Petržalky sa mení, v budúcnosti bude súčasťou centra mesta

17.12.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Severná časť sídliska Petržalka v dotyku s električkovou traťou patrí k miestam s najintenzívnejšou výstavbou v metropole a na tomto trende by sa nemalo nič zmeniť ani v budúcnosti. Po nedávnom dokončení viacerých rezidenčných projektov sa teraz navyše začína investovať aj do verejného priestoru. V horizonte niekoľkých rokov by tu malo vzniknúť rozšírenie centra mesta.

Čítať viac

Výstavba Starého Hája je ukončená

08.03.2019 09:20:00 Adrian Gubčo

V severnej časti sídliska Petržalka bola ukončená výstavba ďalšieho projektu. Starý Háj, polyfunkčný dom s prevahou bývania od developera VI Group, doplnil transformujúcu sa lokalitu, kde rýchlo pribúdajú novostavby, odkedy bola vybudovaná električková trať do centra mesta.

Čítať viac

Construction update: Starý Háj, 13.9.2018

27.09.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Petržalský projekt Starý Háj od developera VI GROUP sa rýchlo blíži k dokončeniu. Bytový dom vzniká v prudko sa meniacej lokalite v blízkosti novej trate petržalskej električky, ktorá sa čoskoro premení na kompaktnú mestskú zónu.

Čítať viac

Construction update: Starý Háj, 6.2.2018

19.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

K dosiahnutiu štádia hrubej stavby sa blíži petržalský projekt Starý Háj od developera VI Group. Ide o ďalší z bytových domov v prudko sa meniacej lokalite v severnej časti Petržalky.

Čítať viac

Construction update: Fuxova, 6.2.2018

14.02.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Mohutný rezidenčný projekt Byty Fuxova od developera J&T Real Estate (JTRE) je tesne pred dokončením. Na objekte a v jeho okolí prebiehajú posledné práce, čoskoro sa začnú sťahovať aj prví obyvatelia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube