Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.03.2020 11:58

Metropolitný inštitút vyhlasuje medzinárodnú architektonickú súťaž na kúpele Grössling

Hlavné mesto a jeho Metropolitný inštitút štartujú ďalšiu architektonickú súťaž. Novej podoby a využitia by sa už čoskoro mali dočkať kúpele Grössling, významná súčasť bratislavskej identity a histórie. Súbor budov v historickom centre mesta v dotyku s nábrežím už dlhšie chátra, po novom by sa tu okrem kúpeľníctva mali rozvíjať aj ďalšie kultúrno-komunitné aktivity.

Article Big

Hlavné mesto uvádza, že napriek aktuálnej pandémii koronavírusu aj naďalej pokračuje v aktivitách, ktorých cieľom je trvalé zvyšovanie kvality života v meste v budúcnosti. Preto v týchto dňoch vyhlasuje medzinárodnú súťaž, ktorej cieľom je obnoviť a otvoriť dlhodobo opustené kúpele, ktoré patrili ku kľúčovým identitotvorným prvkom starej Bratislavy.

Najstaršia dodnes zachovaná časť kúpeľov pochádza z roku 1895, najlepšie obdobie však Grössling zažil po roku 1914, kedy k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Z kúpeľov sa stalo dôležité miesto na spoločenskej mape Bratislavy.

Po novom by sa mala obnoviť táto stretávacia funkcia inštitúcie, ktorá by však mala okrem kúpeľov obsahovať aj ďalšie funkcie: do oddelenej časti objektu sa má napríklad presťahovať časť Mestskej knižnice z Laurinskej ulice. Aj takto sa má stať z budovy spoločenské a otvorené miesto.

„Pri prípravách súťaže, ktoré trvali približne rok, Metropolitný inštitút dal vypracovať technickú dokumentáciu budovy, 3D zameranie, statický posudok, vlhkostný posudok a s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave pripravil podklady na pamiatkovú obnovu,“ povedal Gábor Bindics z Metropolitného inštitútu Bratislavy. „Urobil sa tiež prehľad stredoeurópskych mestských kúpeľov vo Viedni, Berlíne či Budapešti s podobnými tradíciami ako má Bratislava. Vychádzame zo zámeru zachrániť a ponúknuť budúcim návštevníkom Grösslingu niečo unikátne bratislavské.“

Zadanie súťaže počíta v kúpeľoch s kapacitou bazénových plôch pre približne 145 osôb a pre ďalších 70 osôb v saunových plochách. V súťaži sa počíta so zachovaním a revitalizovaním existujúcich sedacích a plaveckého bazénu aj s doplnením o rekreačný interiérový a exteriérový bazén. Okrem toho má pribudnúť zmieňovaná knižnica s umeleckou rezidenciou, čitáreň, či kaviareň s priestorom pre deti. Zrekonštruovať sa má aj parčík na Medenej ulici.

Samotná súťaž bude dvojkolová, vyhodnotenie prvého kola prebehne v júni a vyhodnotenie celej súťaže na konci leta tohto roku. V porote sú zastúpení viacerí experti z MIBu aj externého prostredia, vrátane zástupcu budepeštianskych kúpeľov, ceny sú nastavené na slovenské pomery uspokojivo.

MIB predpokladá, že v priebehu roka 2021 by mohla byť vypracovaná projektová dokumentácia a prebehnúť schvaľovanie tak, aby sa v roku 2022 mohlo začať s rekonštrukciou budov. Ešte predtým sa má zrevitalizovať parčík a do budovy budú vložené prvé funkcie – napríklad knižnica. Predpokladané náklady na kompletnú rekonštrukciu kúpeľov sú 12 miliónov eur.

 

Axonometria budovy. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Rekonštrukcia kúpeľov Grössling patrí k „srdcovým projektom“ aktuálneho vedenia Hlavného mesta, ktoré ich vidí ako zásadný bod v tvorbe vzťahu obyvateľov mesta k Bratislave. Ich rekonštrukciou sa má obnoviť nielen historická tradícia, ale vytvoriť aj miesto rekreácie obyvateľov priamo v centre, odkiaľ pod tlakom masového turizmu táto funkcia ustupuje.

Je na debatu, či je dôležité tento projekt realizovať už tak skoro a či by nebolo vhodnejšie riešiť bolestivejšie témy. Napriek tomu, revitalizáciou tohto areálu sa otvorí celý súbor objektov, čo oživí danú časť mesta. Rovnako dôležitý je aj fakt, že pôjde o výsostne verejnú funkciu, čo vytvorí aspoň nejakú alternatívu otvoreného miesta voči komerčnej ponuke, ktorá v Bratislave absolútne dominuje. Pôjde o jeden z minima takýchto priestorov v centre, druhým bude zrekonštruovaná Slovenská národná galéria.

Revitalizácia Grösslingu môže byť zároveň impulzom k silnejšiemu oživeniu okolitej štvrte, tzv. Južného predmestia. Ešte v minulom volebnom období vznikla vízia revitalizácie verejných priestranstiev v oblasti, ktorá by zlepšila kontakt historického jadra s nábrežím Dunaja. Obnova parčíku na Medenej, ktorý tvorí v kontexte oblasti zelenú oázu, hoci prehliadanú, spoločne s prítomnosťou väčšieho poču ľudí, prispeje k aktivácii parteru a snáď v dohľadnom čase aj k ďalším rekonštrukciám ulíc a budov.

Niektoré z nich sa už pripravujú – čoskoro by sa mala spustiť rekonštrukcia domu Kotva vedľa kúpeľov a údajne sa plánuje aj obnova veľkého bloku domov s rondokubstickou architektúrou medzi Medenou, Tobruckou a Múzejnou. To zásadne zvýši príťažlivosť štvrte aj mesta.

Metropola tak získa ďalšiu obnovenú historickú pamiatku, oživí ďalšie prázdne budovy a ďalšia časť mesta môže získať svoj „landmark“. Ak sa zopakuje aj úspech prvej vyhlásenej architektonickej súťaže, kde prišlo až 76 návrhov, vznikne navyše aj kvalitný nový architektonický vstup do podoby metropoly. Bratislava tak bude opäť o niečo lepším mestom.

Súvisiace články

Divadlo Aréna prejde rekonštrukciou

20.07.2020 10:05:00 Adrian Gubčo

Divadlo Aréna, historický objekt na pravobrežnom nábreží Dunaja, čaká rekonštrukcia. Bratislavský samosprávny kraj, ktorý je jeho zriaďovateľom, získal stavebné povolenie na obnovu a začal hľadať zhotoviteľa prác. Po ukončení projektu by malo divadlo získať svoju pôvodnú podobu, premeniť sa na jeden z najmodernejších kultúrnych stánkov v metropole a priniesť revitalizáciu okolia.

Čítať viac

Kúpele Grössling sa zmenia. Ako vyzerajú dnes?

24.06.2020 08:50:00 Adrian Gubčo

Jedna z najikonickejších pamiatok na starú Bratislavu – pokojné mesto mnohých národností, ktoré k Bratislave spájal silný vzťah, založený na návštevách a zážitkoch z niektorých miest – sa blíži k rekonštrukcii. Kúpele Grössling fungovali takmer storočie, kým neboli vyprázdnené a nezačali výrazne chátrať. Už čoskoro sa to zmení, ešte predtým si však pozrite, ako dnes vyzerajú.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube