Author photoAdrian Gubčo 20.07.2020 10:05

Divadlo Aréna prejde rekonštrukciou

Divadlo Aréna, historický objekt na pravobrežnom nábreží Dunaja, čaká rekonštrukcia. Bratislavský samosprávny kraj, ktorý je jeho zriaďovateľom, získal stavebné povolenie na obnovu a začal hľadať zhotoviteľa prác. Po ukončení projektu by malo divadlo získať svoju pôvodnú podobu, premeniť sa na jeden z najmodernejších kultúrnych stánkov v metropole a priniesť revitalizáciu okolia.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Divadlo vzniklo už v roku 1828 ako letné divadlo v podobe nekrytého amfiteátra na okraji Sadu Janka Kráľa. V roku 1898 však bolo prestavané viacmenej do dnes známej podoby. Po Druhej svetovej vojne sa však využívalo len ako sklad, čo trvalo až do roku 1994, kedy prešiel objekt čiastočnou obnovou. Odvtedy neprebehla žiadna zásadnejšia rekonštrukcia, no divadlo ostáva aktívnou súčasťou bratislavskej kultúrnej scény.

Nelichotivý stav divadla, kde je problémom najmä zázemie – napríklad prístup do malej sály (loftu) pre menšie javiskové formy je bariérový a dostupný len cez technické časti budovy, nedostatočné je aj technické a skladovacie zázemie – sa stáva predpokladom pre výraznejšie úpravy. „Len v minulom roku privítalo Divadlo Aréna takmer 30-tisíc návštevníkov, preto si tento priestor veľkú rekonštrukciu zaslúži,“ konštatuje predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

BSK predpokladá, že práce by sa mohli spustiť už na začiatku budúceho roka a trvať by mohli približne dva roky. Investícia by mala dosiahnuť približne 5,9 miliónov eur, z čoho budú 4 milióny tvorené dotáciou zo strany Ministerstva financií SR.

„Rekonštrukciou župného Divadla ARÉNA vznikne kvalitný moderný divadelný priestor pre rozvoj divadelného umenia, ktorý doplní súčasnú multifunkčnú ponuku,“ popisuje zámer Juraj Droba. „Zároveň zmeny umožnia skvalitnenie divadelnej tvorby pre divadlo ARÉNA. V neposlednom rade, bude to mať prínos aj pre verejnosť, pretože sa skvalitní verejný priestor v spojitosti na Sad Janka Kráľa, pešiu zónu a vybudované nábrežie na petržalskej strane Dunaja v budúcnosti.“

Architektom projektu bude Gabriel Drobniak, ktorý sa v minulosti podieľal napríklad na rekonštrukcii Reduty. V prípade divadla Aréna prípade sa obnoví historická hmotová kompozícia budovy, kedže sa vybuduje veža povraziska a bočné trakty divadelného zázemia. Pre verejnosť to bude nový pohľad, ide však o pôvodný návrh objektu.

Dôležitými novinkami budú nové divadelné technológie – zmieňované povraziská, zmodernizované bude aj javisko či prevádzkové zázemie. Upravené budú vstupné priestory a foyer tak, aby zodpovedali súčasným nárokom a štandardom. Kapacita divadla bude 327 divákov pri klasickom rozpoložení (225 miest na prízemí a 102 miest na balkóne), hľadisko sa však bude po novom môcť zasúvať, takže pri stojacich divákoch bude kapacita zhruba 400 návštevníkov (300 stojacich, 102 na balkóne). Po modernizácii by malo byť divadlo schopné umožniť realizáciu oveľa zložitejších produkcií.

Zrekonštruovaný kultúrny stánok tak bude nielen funkčnejším, ale aj reprezentatívnejším a azda aj príťažlivejším doplnkom bratislavského nábrežia a bezprostredného okolia Sadu Janka Kráľa. Pozitívom projektu je, okrem iného, revitalizácia okolia a rekonštrukcia tehlovej veže, ktorá je súčasťou panorámy tejto časti nábrežia. Ďalšie prehliadané miesto Bratislavy tak získa novú tvár, pričom sa kompletne zachovajú a vyzdvihnú pôvodné hodnoty.

 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

 

Divadlo Aréna má z hľadiska budúceho vývoja strategickú polohu – umiestnenie v dotyku s najväčším mestským parkom v centre Bratislavy, nábrežím, kde sa očakáva vznik mestskej promenády, či električkovou traťou a zastávkou, vytvára predpoklady pre výrazné zvýšenie návštevnosti aj do budúcnosti. Kultúrna funkcia objektu je popri rekreačnom charaktere okolia ideálnym doplnkom.

Navyše, kultúrna identita tejto časti mesta by sa mohla do budúcna ešte posilniť. Už dlhšie sa hovorí o tom, že by Hlavné mesto rado obnovilo zničené PKO, teda multifunkčnú mestskú kultúrnu sálu, ktorá dnes v Bratislave v rozsiahlejšom meradle chýba. Podľa kusých informácií, ktoré sú k dispozícii, by táto hala mohla vyrásť práve niekde v okolí Tyršovho nábrežia. Presné umiestnenie nie je známe, kedže mesto nemá k dispozícii voľné pozemky za protipovodňovou hrádzou.

Tie aktuálne patria súkromnému vlastníkovi, firmám Green Park Byty a.s. a Green Park AB a.s., blízkym aktivitám podnikateľa a developera Ivana Kmotríka st. Už nejakú dobu sa tu pripravuje polyfunkčný projekt Green Park, s ohľadom na dlhšie trvajúce problémy investora, ktoré teraz vyeskalovali rozhodnutím štátu neodkúpiť Národný futbalový štadión, však neprekvapí, že projekt je podľa všetkého na predaj. Budúca podoba pozemku je tak nejasná.

Takmer určite tu však nevznikne žiadna kultúrna funkcia (resp. dominantná kultúrna funkcia). Ide o jeden z najlukratívnejších pozemkov pre výstavbu bytov v Bratislave – v dotyku s parkom, s výhľadom na historické centrum mesta, vo vynikajúcej dostupnosti centra mesta (ktoré bude týmto smerom expandovať spolu s výstavbou Nového Lida), nákupného centra Aupark, električkovej trate a obľúbených cyklotrás. Žiaden developer by si nenechal ujsť šancu vybudovať tu nadštandardný rezidenčný projekt, čo bude, predpokladám, osud tohto priestoru.

Divadlo Aréna je dnes trochu bokom, v dohľadnej budúcnosti však bude riadnou a aktívnou súčasťou jadra metropoly. Tak ako budova divadla, tak aj jeho okolie prejde radikálnymi zmenami, ktoré odstránia súčasný zanedbaný stav a zvýšia jeho úroveň. Pre Bratislavu ide o dobrú správu: nie je azda miesto, ktoré by viac potrebovalo revitalizáciu, ako mestské nábrežia. S ich premenou sa zmení celé slovenské hlavné mesto.

 

Viac o rekonštrukcii si môžete prečítať na stránke BSK.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube