Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.07.2020 10:05

Divadlo Aréna prejde rekonštrukciou

Divadlo Aréna, historický objekt na pravobrežnom nábreží Dunaja, čaká rekonštrukcia. Bratislavský samosprávny kraj, ktorý je jeho zriaďovateľom, získal stavebné povolenie na obnovu a začal hľadať zhotoviteľa prác. Po ukončení projektu by malo divadlo získať svoju pôvodnú podobu, premeniť sa na jeden z najmodernejších kultúrnych stánkov v metropole a priniesť revitalizáciu okolia.

Article Big

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Divadlo vzniklo už v roku 1828 ako letné divadlo v podobe nekrytého amfiteátra na okraji Sadu Janka Kráľa. V roku 1898 však bolo prestavané viacmenej do dnes známej podoby. Po Druhej svetovej vojne sa však využívalo len ako sklad, čo trvalo až do roku 1994, kedy prešiel objekt čiastočnou obnovou. Odvtedy neprebehla žiadna zásadnejšia rekonštrukcia, no divadlo ostáva aktívnou súčasťou bratislavskej kultúrnej scény.

Nelichotivý stav divadla, kde je problémom najmä zázemie – napríklad prístup do malej sály (loftu) pre menšie javiskové formy je bariérový a dostupný len cez technické časti budovy, nedostatočné je aj technické a skladovacie zázemie – sa stáva predpokladom pre výraznejšie úpravy. „Len v minulom roku privítalo Divadlo Aréna takmer 30-tisíc návštevníkov, preto si tento priestor veľkú rekonštrukciu zaslúži,“ konštatuje predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

BSK predpokladá, že práce by sa mohli spustiť už na začiatku budúceho roka a trvať by mohli približne dva roky. Investícia by mala dosiahnuť približne 5,9 miliónov eur, z čoho budú 4 milióny tvorené dotáciou zo strany Ministerstva financií SR.

„Rekonštrukciou župného Divadla ARÉNA vznikne kvalitný moderný divadelný priestor pre rozvoj divadelného umenia, ktorý doplní súčasnú multifunkčnú ponuku,“ popisuje zámer Juraj Droba. „Zároveň zmeny umožnia skvalitnenie divadelnej tvorby pre divadlo ARÉNA. V neposlednom rade, bude to mať prínos aj pre verejnosť, pretože sa skvalitní verejný priestor v spojitosti na Sad Janka Kráľa, pešiu zónu a vybudované nábrežie na petržalskej strane Dunaja v budúcnosti.“

Architektom projektu bude Gabriel Drobniak, ktorý sa v minulosti podieľal napríklad na rekonštrukcii Reduty. V prípade divadla Aréna prípade sa obnoví historická hmotová kompozícia budovy, kedže sa vybuduje veža povraziska a bočné trakty divadelného zázemia. Pre verejnosť to bude nový pohľad, ide však o pôvodný návrh objektu.

Dôležitými novinkami budú nové divadelné technológie – zmieňované povraziská, zmodernizované bude aj javisko či prevádzkové zázemie. Upravené budú vstupné priestory a foyer tak, aby zodpovedali súčasným nárokom a štandardom. Kapacita divadla bude 327 divákov pri klasickom rozpoložení (225 miest na prízemí a 102 miest na balkóne), hľadisko sa však bude po novom môcť zasúvať, takže pri stojacich divákoch bude kapacita zhruba 400 návštevníkov (300 stojacich, 102 na balkóne). Po modernizácii by malo byť divadlo schopné umožniť realizáciu oveľa zložitejších produkcií.

Zrekonštruovaný kultúrny stánok tak bude nielen funkčnejším, ale aj reprezentatívnejším a azda aj príťažlivejším doplnkom bratislavského nábrežia a bezprostredného okolia Sadu Janka Kráľa. Pozitívom projektu je, okrem iného, revitalizácia okolia a rekonštrukcia tehlovej veže, ktorá je súčasťou panorámy tejto časti nábrežia. Ďalšie prehliadané miesto Bratislavy tak získa novú tvár, pričom sa kompletne zachovajú a vyzdvihnú pôvodné hodnoty.

 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

 

Divadlo Aréna má z hľadiska budúceho vývoja strategickú polohu – umiestnenie v dotyku s najväčším mestským parkom v centre Bratislavy, nábrežím, kde sa očakáva vznik mestskej promenády, či električkovou traťou a zastávkou, vytvára predpoklady pre výrazné zvýšenie návštevnosti aj do budúcnosti. Kultúrna funkcia objektu je popri rekreačnom charaktere okolia ideálnym doplnkom.

Navyše, kultúrna identita tejto časti mesta by sa mohla do budúcna ešte posilniť. Už dlhšie sa hovorí o tom, že by Hlavné mesto rado obnovilo zničené PKO, teda multifunkčnú mestskú kultúrnu sálu, ktorá dnes v Bratislave v rozsiahlejšom meradle chýba. Podľa kusých informácií, ktoré sú k dispozícii, by táto hala mohla vyrásť práve niekde v okolí Tyršovho nábrežia. Presné umiestnenie nie je známe, kedže mesto nemá k dispozícii voľné pozemky za protipovodňovou hrádzou.

Tie aktuálne patria súkromnému vlastníkovi, firmám Green Park Byty a.s. a Green Park AB a.s., blízkym aktivitám podnikateľa a developera Ivana Kmotríka st. Už nejakú dobu sa tu pripravuje polyfunkčný projekt Green Park, s ohľadom na dlhšie trvajúce problémy investora, ktoré teraz vyeskalovali rozhodnutím štátu neodkúpiť Národný futbalový štadión, však neprekvapí, že projekt je podľa všetkého na predaj. Budúca podoba pozemku je tak nejasná.

Takmer určite tu však nevznikne žiadna kultúrna funkcia (resp. dominantná kultúrna funkcia). Ide o jeden z najlukratívnejších pozemkov pre výstavbu bytov v Bratislave – v dotyku s parkom, s výhľadom na historické centrum mesta, vo vynikajúcej dostupnosti centra mesta (ktoré bude týmto smerom expandovať spolu s výstavbou Nového Lida), nákupného centra Aupark, električkovej trate a obľúbených cyklotrás. Žiaden developer by si nenechal ujsť šancu vybudovať tu nadštandardný rezidenčný projekt, čo bude, predpokladám, osud tohto priestoru.

Divadlo Aréna je dnes trochu bokom, v dohľadnej budúcnosti však bude riadnou a aktívnou súčasťou jadra metropoly. Tak ako budova divadla, tak aj jeho okolie prejde radikálnymi zmenami, ktoré odstránia súčasný zanedbaný stav a zvýšia jeho úroveň. Pre Bratislavu ide o dobrú správu: nie je azda miesto, ktoré by viac potrebovalo revitalizáciu, ako mestské nábrežia. S ich premenou sa zmení celé slovenské hlavné mesto.

 

Viac o rekonštrukcii si môžete prečítať na stránke BSK.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Súvisiace články

Spustila sa rekonštrukcia Laurinskej 14

29.10.2020 17:30:44 Adrian Gubčo

Do rekonštrukcie ide jedna z výrazných budov bratislavského historického jadra. Administratívno-obchodný objekt na Laurinskej 14 zo 70-tych rokov 20. storočia bol dlhé roky prázdny, výnimkou bolo len populárne bistro na prízemí. Po obnove by sa mala obnoviť administratívna funkcia, v minulosti sa v nej etablovali dizajnové podujatia.  

Čítať viac

Chcú obnoviť vežu kostola na Kalvárii

27.10.2020 11:58:00 Adrian Gubčo

V meste sa objavila ďalšia iniciatíva s cieľom obnovy objektu, ktorý zanikol v nedávnej minulosti. Občianske združenie Obnovme vežu na Kalvárii chce opätovne vybudovať kostolnú vežu, zrovnanú so zemou v roku 1959, údajne kvôli tomu, že by svojou hmotou konkurovala vznikajúcemu pamätníku Slavín. Ide o vysoko kontroverzný zámer a jeho realizácia by bola chybou.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Pozrieť viac

YouTube