Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.07.2018 15:00

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Article Big

Zdroj: Slovenská národná galéria

Okrem veľkého množstva výstav a možnosti bližšie sa zoznámiť s umením, bude súčasťou programu aj skvelá šanca prehliadnuť si práve rekonštruovaný komplex Slovenskej národnej galérie, a to za účasti a vedenia riaditeľky Alexandry Kusej. Stretnutie bude o 18:00 pred vchodom do galérie, teda pri vstupe do Esterházyho paláca na Námestí Ľudovíta Štúra.

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, ktorá aktuálne prebieha, je výsledkom dlhodobých snáh o zvýšenie úrovne tejto poprednej slovenskej kultúrnej inštitúcie v dôsledku zhoršujúceho sa fyzického stavu jednotlivých objektov, predovšetkým ikonického premostenia, ktoré bolo uzatvorené v roku 2001. Architektonická súťaž sa konala v roku 2005, víťazom sa stali Architekti BKPŠ. Tí prišli s návrhom, ktorý rozvíja pôvodnú architektúru od Vladimíra Dedečka, a viac otvára galériu verejnosti, pričom sa z komplexu stáva otvorený a užívateľsky príjemný areál so širokou škálou aktivít, teda v súlade s trendmi z vyspelého sveta. Samotná rekonštrukcia sa spustila na začiatku roka 2016.

Po dokončení bude mať galéria nielen rozľahlejšie expozičné priestory, ale aj nový depozit, priestory pre interaktívnejšie expozície, bude prístupnejšia vďaka vytvoreniu pasáží, ktoré ju spoja s okolím a vytvoria priečne väzby medzi historickým jadrom a nábrežím, a nadviaže na úspech Letného pavilónu SNG na pôvodnom nádvorí Vodných kasární. Celkové náklady dosahujú 48,7 miliónov eur, dokončenie rekonštrukcie je predpokladané v lete 2019.

V Bratislave sa často sťažujeme, že tu chýba kvalitná moderná architektúra. To však nie je pravda - Bratislava disponuje viacerými ikonickými stavbami špičkovej európskej úrovne, v mnohých prípadoch však trpia rokmi zanedbávania a nesprávneho využívania. To má za následok odpor časti verejnosti, ktorá dokonca presadzuje búranie týchto vzácnych stavieb. Bola by to však kultúrna strata, porovnateľná so zánikom Podhradia a iných historických štvrtí.

Našťastie, komplexu Slovenskej národnej galérie sa tomuto osudu podarilo ujsť, a tak už čoskoro získa Bratislava obnovenú budovu verejnej inštitúcie, ktorá sa stane jej pýchou.

 

Odkaz na podujatie na tomto linku

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube