Author photoAdrian Gubčo 19.07.2018 15:00

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Zdroj: Slovenská národná galéria

Zdroj: Slovenská národná galéria

Okrem veľkého množstva výstav a možnosti bližšie sa zoznámiť s umením, bude súčasťou programu aj skvelá šanca prehliadnuť si práve rekonštruovaný komplex Slovenskej národnej galérie, a to za účasti a vedenia riaditeľky Alexandry Kusej. Stretnutie bude o 18:00 pred vchodom do galérie, teda pri vstupe do Esterházyho paláca na Námestí Ľudovíta Štúra.

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, ktorá aktuálne prebieha, je výsledkom dlhodobých snáh o zvýšenie úrovne tejto poprednej slovenskej kultúrnej inštitúcie v dôsledku zhoršujúceho sa fyzického stavu jednotlivých objektov, predovšetkým ikonického premostenia, ktoré bolo uzatvorené v roku 2001. Architektonická súťaž sa konala v roku 2005, víťazom sa stali Architekti BKPŠ. Tí prišli s návrhom, ktorý rozvíja pôvodnú architektúru od Vladimíra Dedečka, a viac otvára galériu verejnosti, pričom sa z komplexu stáva otvorený a užívateľsky príjemný areál so širokou škálou aktivít, teda v súlade s trendmi z vyspelého sveta. Samotná rekonštrukcia sa spustila na začiatku roka 2016.

Po dokončení bude mať galéria nielen rozľahlejšie expozičné priestory, ale aj nový depozit, priestory pre interaktívnejšie expozície, bude prístupnejšia vďaka vytvoreniu pasáží, ktoré ju spoja s okolím a vytvoria priečne väzby medzi historickým jadrom a nábrežím, a nadviaže na úspech Letného pavilónu SNG na pôvodnom nádvorí Vodných kasární. Celkové náklady dosahujú 48,7 miliónov eur, dokončenie rekonštrukcie je predpokladané v lete 2019.

V Bratislave sa často sťažujeme, že tu chýba kvalitná moderná architektúra. To však nie je pravda - Bratislava disponuje viacerými ikonickými stavbami špičkovej európskej úrovne, v mnohých prípadoch však trpia rokmi zanedbávania a nesprávneho využívania. To má za následok odpor časti verejnosti, ktorá dokonca presadzuje búranie týchto vzácnych stavieb. Bola by to však kultúrna strata, porovnateľná so zánikom Podhradia a iných historických štvrtí.

Našťastie, komplexu Slovenskej národnej galérie sa tomuto osudu podarilo ujsť, a tak už čoskoro získa Bratislava obnovenú budovu verejnej inštitúcie, ktorá sa stane jej pýchou.

 

Odkaz na podujatie na tomto linku

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube