Author photoAdrian Gubčo 23.04.2019 09:50

Eurovea City má novú webstránku a známe ďalšie detaily

Developer J&T Real Estate s postupom prípravných prác na výstavbe projektu Eurovea II odhaľuje čoraz viac informácií nielen o samotnom projekte, ale o celej vízii Eurovea City, ktorá premení zónu medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj na kľúčovú časť nového centra mesta. Po nedávnej prezentácii pred zástupcami médií je teraz zverejnená aj oficiálna webstránka zámeru.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Nová webová prezentácia koncepcie Eurovea City zhŕňa viaceré už známe informácie a bilancie, prichádza však aj s novinkami, ktoré doteraz neboli presne špecifikované. K tým patria najmä údaje, týkajúce sa kancelárskych častí zóny, keďže Eurovea City sa má stať v podstate jadrom komerčných aktivít v Bratislave, hoci v tomto smere má projekt v metropole výraznú konkurenciu.

Na začiatok však treba pripomenúť, že Eurovea City pozostáva zo štyroch základných funkcií – rezidenčnej, administratívnej, nákupnej a rekreačno-spoločenskej. Jednotlivé projekty zapadajú do rámca týchto kategórií v rozličnej miere. Funkcii v princípe odpovedá aj umiestnenie daných celkov. V praxi to znamená, že rezidencie budú orientované predovšetkým na nábrežnú promenádu, kým kancelárskej priestory hlavne na Pribinovu ulicu – hoci aj tu sú výnimky.

 

Výhľad z Eurovea Tower. Zdroj: J&T Real Estate

 

V prípade rezidencií, v rámci Eurovea City má vzniknúť ešte minimálne 551 rezidenčných jednotiek, z toho 66 v Ganz House, pôvodne nazývanom Triangel, 96 v Eurovea Riverside, čo je priame pokračovanie už existujúcej bytovej časti Eurovey, a nakoniec 389 v Eurovea Tower, novej najvyššej budove krajiny. Developer uvádza, že v rámci prvého bratislavského mrakodrapu vznikne aj 20 luxusných bytov a mezonetov.

Tieto nové byty sa tak pripoja k 256 už existujúcim v prvej fáze Eurovey a 606 jednotkám v Panorama Towers. Spoločne by tak malo priamo v zóne žiť približne 3-tisíc obyvateľov, hoci dosiaľ ešte nie sú presne známe plány pre pozemky severne od Pribinovej ulice a západne od SND. Predaj nových rezidencií sa ešte oficiálne nespustil, hoci developer už eviduje záujem potenciálnych kupujúcich.

 

Kancelárie budú naviazané predovšetkým na Pribinovu ulicu. Zdroj: J&T Real Estate

 

Ešte významnejší je však objem nových kancelárskych priestorov. Priamo v rámci Eurovea II vzniknú kancelárske komplexy Pribinova X a Pribinova Y, s 18-tisíc, resp. 22-tisíc metrov štvorcových. Prvá menovaná budova, ktorá bude tvoriť severnú hranu nákupného centra, okrem toho bude obsahovať asi 500 metrov štvorcových retailu, 280 parkovacích miest a bude ašpirovať na energetickú certifikáciu BREEAM Excellent. Druhá, vyššia budova s 15 nadzemnými podlažiami pri moste Apollo bude mať parkovacích miest 464, no developer uvádza, že certifikácia bude BREEAM Outstanding, čo je najvyššia možná úroveň.

Zďaleka najväčšou novopostavenou kancelárskou budovou v Eurovea City však bude komplex East Tower & Congress (pôvodný názov Eurovea Congress Tower) východne od Tower 115, s 25 podlažiami a prenajímateľnou plochou presahujúcou 39-tisíc metrov štvorcových. Okrem toho tu má vzniknúť aj kongresové centrum s 8-tisíc metrami štvorcovými a ambíciou hostiť aj významné medzinárodné podujatia. Počet parkovacích miest je 600, certifikácia by mala byť BREEAM Excellent.

Hoci s nižšou podlažnosťou, ale s väčším rozsahom objemu kancelárskej plochy, bude táto veža veľmi pripomínať susednú budovu Tower 115. Ide o nemenej ambiciózny projekt – pôjde nielen o ďalšiu bratislavskú výškovú budovu, ale aj o doplnenie funkcie, ktorá Bratislave doteraz výrazne chýbala. Úspech konceptu kongresového centra však bude závisieť aj od budúceho operátora tohto centra, keďže špičkové kongresové centrá si vyžadujú vlastné skúsené vedenie.

East Tower & Congress aktuálne už žiada Hlavné mesto o záväzné stanovisko, komplex by mal byť  dokončený v roku 2023. Posledným dokončeným projektom však bude pravdepodobne Ganz House, kde okrem bývania vzniknú aj ďalšie kancelárske kapacity, a to vo výmere 10,5-tisíc metrov štvorcových, s doplnením 99 parkovacích miest a certifikáciou BREEAM Excellent. Dokončenie je tiež očakávané k roku 2023.

 

East Tower & Congress (predtým známa ako Eurovea Congress Tower). Zdroj: J&T Real Estate

 

Hlavným atraktorom v zóne však bude rozšírené nákupné centrum, ktoré získa ďalších 25-tisíc metrov štvorcových plochy, vrátane väčšieho foodcourtu, nových kinosál a promenády od nábrežia s novými reštauráciami. Obchodné jednotky sa majú nachádzať aj v parteri viacerých objektov orientovaných do Pribinovej ulice, čo by jej mohlo dodať živší charakter.

Práve to, či sa developerovi podarí pritiahnuť do územia život, bude pre úspech Eurovea City kľúčový – a životom nie je myslený len pohyb zamestnancov kancelárskych projektov počas pracovných dní a niekoľkých rezidentov, ale aj návštevníkov, ktorých bude lákať bohatá ponuka trávenia voľného času. JTRE pripomína, že v rámci projektu rozšíri nábrežný park a vybuduje väčší počet športovísk v priestore pod mostom Apollo. Okrem toho vzniknú aj menšie námestia v okolí jednotlivých projektov, napríklad medzi Tower 115 a East Tower & Congress.

Atraktivita Eurovea City bude teda priamo úmerná kvalite verejného priestoru a mobility v novej štvrti. Developer sa v tomto ohľade tvári vážne – koncepciu verejných priestranstiev spracováva významná európska architektonická kancelária BB+GG, ktorá navrhuje nielen novú podobu Pribinovej či námestí v jej okolí, ale spracúva aj manuál pre všetky verejné priestranstvá v území medzi Landererovou a Dunajom. Ak sa ho developer bude držať a podľa neho pretvorí všetky priestranstvá v okolí s ich následnou údržbou, dá sa predpokladať, že kvalita zóny významne narastie.

 

Rozšírené nákupné centrum ostane hlavným atraktorom v lokalite. Zdroj: J&T Real Estate

 

O niečo menej ikonická je už napriek marketingovým posolstvám architektúra jednotlivých projektov v zóne, azda s výnimkou Ganz House, ktorého úroveň je vyššia. Autorsky sa na takmer všetkých zámeroch v oblasti v poslednom období podieľa najmä kancelária GFI, ktorá síce navrhla dizajny, ktoré pôsobia na bratislavské pomery dobre, vzhľadom na význam projektu by si to však zasluhovalo kvalitu európskeho rozmeru.

Developer onoho času zorganizoval vyzvanú súťaž pre viaceré ateliéry, vrátane významných svetových kancelárií, napríklad Zaha Hadid Architects alebo ateliéru Daniela Libeskinda, nakoniec sa však rozhodol pre overené domáce štúdio. Hoci je tento postup plne v rukách súkromného investora, Eurovea II od Daniela Libeskinda by bola nepochybne príťažlivejším symbolom Bratislavy.

Na druhej strane, rozsah Eurovea City a fakt, že jeho súčasťou bude podľa všetkého aj 46-podlažná a 160 metrov (resp. 168 metrov po architektonický vrchol) vysoká veža, štvrti tento status zabezpečí. V blízkej dobe nie je očakávaný vznik vyššej budovy, Eurovea Tower by tak mala ostať do veľkej miery ikonou Hlavného mesta.

Developer sa spustením webstránky pripravuje na predpokladaný skorý začiatok riadnej výstavby projektu, čo sa očakáva už v priebehu niekoľkých mesiacov, napriek problémom s povoľovaním. Vzhľadom na fakt, že voči územnému rozhodnutiu došlo niekoľko odvolaní, vo veci rozhoduje Okresný úrad.

Je však málo dôvodov predpokladať, že Eurovea II nakoniec nebude povolená v danej podobe, keďže by mala plne dodržiavať Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy. Magistrát tento súlad opakovane potvrdil.

Hlavným problémom sa tak javí dopravná obsluha, kde má byť kľúčom električková trať po Pribinovej a Košickej ulici. Dátum jej realizácie ešte nie je jasný, keďže výhodnosť vedenia trate aktuálne posudzuje Hlavné mesto, ktoré jej vo výsledku musí dať zelenú. Ak však aj zámer odsúhlasí, stále bude aktuálnou otázka financovania výstavby. JTRE opakovane potvrdilo svoj záväzok na výstavbu trate významne prispieť.

 

Kvalitné verejné priestranstvá či výstavba električkovej trate sú predpokladom pre úspech projektu a jeho lepšie zapojenie do života mesta. Zdroj: J&T Real Estate

 

Do roku 2023 tak vznikne v novom centre Bratislavy ucelená mestská zóna s významnou koncentráciou bývania, kancelárií aj obchodov, doplnená modernými verejnými priestranstvami a výškovými budovami. Predĺži sa nábrežná promenáda, teoreticky začne vznikať nová električková trať a metropola bude mať svoj prvý mrakodrap.

Developer hovorí, že Bratislava sa tak na prvý pohľad výrazne zmení. S prihliadnutím na celkový stav mesta je asi nutné povedať, že naozaj len na prvý pohľad, zároveň je ale pravdou, že impakt Eurovea City na mesto ako celok môže byť veľmi významný. Hoci pri zámeroch daného rozsahu je vždy čo vytknúť a od dokonalosti majú rozhodne ďaleko, dôsledky pre Bratislavu nemusia byť vôbec negatívne.

Najviac bude závisieť od serióznosti investora a jeho snahe svoje vlajkové projekty na patričnej úrovni zrealizovať. Mesto by v tomto ohľade malo byť nápomocné a nielen dohliadať nad kvalitou projektu, ale aj samo prispieť podporou pozitívnych zámerov, ktoré toto „nové srdce Bratislavy“ skutočne dobre prepoja so zvyškom metropoly.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Výhľad z Eurovea Tower. Zdroj: J&T Real Estate
  • Výhľad z Eurovea Tower. Zdroj: J&T Real Estate
  • Eurovea Riverside. Zdroj: J&T Real Estate
  • Pribinova X. Zdroj: J&T Real Estate
  • Pribinova X. Zdroj: J&T Real Estate
  • East Tower & Congress. Zdroj: J&T Real Estate
  • East Tower & Congress. Zdroj: J&T Real Estate
  • East Tower & Congress. Zdroj: J&T Real Estate
  • Pribinova Y. Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube