Author photoAdrian Gubčo 03.10.2023 14:27

Atraktívny projekt na výbornom mieste. JTRE štartuje Ganz House a hovorí o mestskom bulvári

Okolie projektu Eurovea, nazvané Eurovea City, sa postupne mení na modernú polyfunkčnú zónu, ktorá má byť jednou z najživších v meste. Srdcom lokality má byť nielen Námestie M. R. Štefánika alebo nábrežná promenáda, ale aj Pribinova ulica. Podľa developera J&T Real Estate sa zmenila na bulvár, čo sa posilní po dokončení najnovšieho projektu Ganz House.

Zdroj: J&T Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: J&T Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Eurovea II priniesla rozšírenie pôvodného polyfunkčného komplexu Eurovea o ďalších 400 metrov promenády, ale aj množstvo bytov, kancelárií a obchodných priestorov. Zástavba vyplnila veľkú časť priestoru medzi prvou etapou a Mostom Apollo, pričom dominantou je prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower so 168 metrami. Kompletne vyplnená bola aj južná časť Pribinovej ulice.

Samotná ulica východne od Slovenského národného divadla prešla komplexnou prestavbou. Vďaka dizajnu od španielskej architektky a urbanistky Beth Galí získala na atraktivite. Podľa developera teraz možno hovoriť o plnohodnotnom mestskom bulvári. Preferovaná je tu pešia a cyklistická doprava, automobilová je vedená do podzemia. V budúcnosti by tadiaľto mohla viesť električka.

V dohľadnej dobe má Pribinova získať v ešte silnejšej miere veľkomestský vzhľad. Na trojuholníkovom pozemku medzi SND a kancelárskym komplexom Pribinova 19 totiž vznikne polyfunkčný projekt Ganz House. JTRE potvrdilo, že s výstavbou začne už na začiatku budúceho roka, teda o niekoľko mesiacov. Zámer má k dispozícii právoplatné stavebné povolenie.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ganz House bude tvorený rezidenčnou časťou, obrátenou do Pribinovej, a kancelárskou v zužujúcom sa priestore medzi Pribinovou a Čulenovou. Rezidenčná časť prinesie na ôsmich podlažiach 58 bytov a 8 apartmánov rôznych veľkostí vo vysokom štandarde a na najvyšších podlažiach viacizbové byty s veľkorysými terasami. Administratívna časť poskytne na deviatich podlažiach 10-tisíc štvorcových metrov „butikových“ kancelárií s vlastnými terasami, ktoré majú spĺňať nároky na environmentálnu a spoločenskú zodpovednosť.

Okrem toho vzniknú v parteri projektu retailové priestory s výmerou 1.800 štvorcových metrov a v podzemnej garáži pribudne 200 parkovacích miest, vrátane nabíjacích staníc elektromobilov či cyklistického zázemia na prvom nadzemnom podlaží.

Developer naštartuje výstavbu prakticky okamžite po ukončení výstavby pokračovania Eurovey. „Po vyše troch rokoch stavebných prác je pokračovanie multifunkčného komplexu Eurovea vo finále a my pokračujeme plynulo ďalej s butikovým projektom Ganz House,“ potvrdzuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Výstavbu odštartujeme začiatkom budúceho roka. Vzhľadom na veľký záujem o bývanie v prvom slovenskom mrakodrape Eurovea Tower a v rezidenciách Riverside na nábreží sme presvedčení, že aj Ganz House je pre klientov rovnako atraktívny.“

Či to bude pravda, sa ešte len ukáže. Developer už začal so zberom dopytov, pričom potenciálnych klientov aktuálne láka najmä na lokalitu, ktorá prešla v posledných rokoch radikálnou transformáciou. Tam, kde bol desaťročie dozadu ešte len prázdne plochy, vyplnené parkoviskami alebo zvyškami starej zástavby, je dnes nové centrum mesta.

Výstavba sa začne v prvých mesiacoch budúceho roka prípravnými prácami na zabezpečení stavebnej jamy. Dokončenie projektu je naplánované na prvú polovicu roku 2026. JTRE pripomína, že za architektonickým riešením projektu stojí kancelária Compass Architekti. Odhalené vizualizácie prezentujú atraktívnu architektúru ostrých uhlov s vysokým materiálovým štandardom. Pokiaľ sa ho podarí zachovať, pôjde o jeden z najlepších bratislavských projektov developera.

Ako dodáva JTRE, názov developmentu je inšpirovaný značkou prvých bratislavských električiek od firmy Ganz Budapest, ktoré pred storočím premávali v tejto časti mesta. Neďaleko Ganz Housu stála aj Centrála pouličnej elektrickej dráhy (dnes je na tomto mieste parkovisko a predpokladá sa výstavba nového projektu Triangel 2). Zároveň názov vyjadruje kontinuitu s trojjazyčnou históriou mesta, pričom význam slova ganz vystihuje multifunkčnosť budovy.

 

Priestor pre Ganz House je pripravený na výstavbu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Urbanizácia predmetného pozemku prinesie dôležité funkčné aj vizuálne prepojenie medzi existujúcimi časťami zóny a skutočne jej dodá mestskejší charakter. V súčasnosti je očividné, že na tejto ploche chýba zástavba. Našťastie to bude platiť len krátko, pričom sa priestor prebuduje prostredníctvom kvalitne pôsobiaceho zámeru. Eurovea City zvýši svoju úroveň.

Developer plánuje urbanizovať aj väčšinu ostatných pozemkov v priestore medzi Landererovou a Dunajom. Výnimkou je predovšetkým blok medzi Dostojevského radom, Olejkárskou, Pribinovou a Krupkovou. Jednotlivé parcely tu postupne skupujú USA, ktoré tu pravdepodobne umiestnia svoju ambasádu. Projekt sa údajne už pripravuje v spolupráci špičkovej americkej kancelárie a slovenského partnera.

Druhým dosiaľ absolútne nedefinovaným priestorom je prázdna trávnatá plocha severne od SND popri Landererovej. Podľa starších informácií by ich chcela využiť priamo SND, pričom sa tu zvažovalo umiestnenie bývania pre hosťujúcich umelcov. Žiadne detaily ale nie sú známe a s ohľadom na súčasné investičné priority divadla – teda rekonštrukciu starej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí – to asi ani nebude aktuálne.

V každom prípade, Eurovea City aj Pribinova sa skutočne blížia k tomu, aby mali charakter veľkomestsky pôsobiacej ulice, obklopenej významnými komerčnými aj verejnými stavbami. Nové príťažlivé centrum Bratislavy bude s Ganz House opäť o krôčik bližšie k realite. Definitívou sa však stane až po plnom dokončení prestavby celej oblasti.

 

Fotografie z 10.9.2023. Sledujte výstavbu Ganz House vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube