Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.10.2019 15:35

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Article Big

Zástupcovia spoločnosti dnes previedli po rekonštruovanej budove novinárov, na čo nadviaže prehliadka pre susedov aj širokú verejnosť. Prezentované budú mimoriadne zaujímavé priestory budovy, ktorá patrí k najvzácnejším zvyškom niekdajšej priemyselnej zóny na Nivách, kde dnes vzniká nové centrum mesta, ale aj vedľajšieho objektu Silocentrály, ktorá nie je pamiatkovo chránená. Spoločne budú tvoriť v Bratislave pomerne ojedinelý príklad transformovanej industriálnej architektúry.

Objekt pradiarne pochádza z roku 1900 a jej autorom bol Dávid Valentín Junk, cisársko-kráľovský stavebný radca a mestský stavebnýmajster, pôsobiaci vo Viedni. Výroba sa spustila v roku 1902 a v ďalších dvoch desaťročiach bola postupne rozširovaná. So svojou štvorpodlažnou hmotou bola ústrednou budovou Bratislavskej cvernovej továrne, developer dopĺňa, že bola dokonca prezývaná „Priemyselný palác“. Okolo roku 1920 už mala pradiareň viacmenej súčasnú podobu, resp. podobu, do ktorej je teraz rekonštruovaná.

Že sa bude Pradiareň rekonštruovať, bolo zrejmé už od roku 2015, keď sa developer YIT Slovakia dostal k celému areálu cvernovky a vyhlásil architektonickú súťaž, v rámci ktorej okrem zvyšku areálu – teda projektu Zwirn – riešil aj budúcnosť Pradiarne a Silocentrály. Víťazný tím z kancelárie Compass navrhol okrem rekonštrukcie pamiatky aj zachovanie Silocentrály.

Následná projektová príprava trvala dva a pol roka, kým sa od prvotného zámeru obnovy pamiatky začalo so samotnou rekonštrukciou. Medzičasom boli vybratí aj architekti obnovy, ktorými sa stali skúsení experti z kancelárie Bouda Masár Architekti, víťazi architektonickej súťaže. Projekt bol intenzívne koordinovaný s Krajským pamiatkovým úradom, výsledkom bude mimoriadne pozorne obnovený objekt s využitím viacerých pôvodných prvkov.

 

 

Nová Pradiareň 1900 bude očistená od viacerých nepôvodných prvkov a prinavráti sa jej originálna podoba z roku 1920. Developer pripomína, že viaceré prvky treba obnovovať pomocou starých techník (napríklad rímsu atiky), keďže dnešné postupy by už neumožňovali obnovu s takou mierou autenticity.

K najvýznamnejším zmenám patrí obnovenie pôvodných oblúkových okenných otvorov, ktoré boli odstránené v rámci veľkej rekonštrukcie pradiarne v 60-tych rokoch 20. storočia. Otvory aj s oknami sa zachovali len v prípade schodiskových šácht, tieto okná tak budú zrepasované a nanovo osadené. Ostatné okná budú nové, aby dosiahli súčasné nároky na energetickú efektívnosť, budú však mať pôvodný dizajn. Na Pradiarni je celkovo 505 okien, z toho 80 bude historických.

Okrem toho prechádza obnovou aj nosná konštrukcia pozostávajúca zo 403 liatinových stĺpov a jedného betónového, ktoré sú technickým unikátom. Časť stĺpov mala výzdobu v štýle art-deco, ktorá bude prezentovaná na stĺpoch vo vstupnej hale. V súčasnosti sú stĺpy vo vnútri stavby po vykonaní čistiacich prác (odstránené boli nepôvodné vrstvy farby) chránené pred poškodením.

K ďalším zachovaným prvkom patrí secesné točité schodisko, traverzový strop, ktorého kotvy vidno aj na fasáde Pradiarne, alebo dubové vlysy v podlahe. Na streche budú zreštaurované historické nádrže, ktoré slúžili ako zdroj vody v prípade požiaru. Kým jedna z nich bude mať výlučne formu exponátu, druhá by mala plniť svoju pôvodnú funkciu.

V tejto chvíli je už osadených vyše 60% nových okien, zvyšok by mal pribudnúť do konca roka. Zrealizovaných je 45% omietok, južná fasáda je už kompletne dokončená a čoskoro bude zrejme nasledovať susediaca časť východnej. V interiéri prebieha úprava stĺpov pieskovaním, neskôr (v 2Q 2020) budú na ne aplikované nové nátery. Budujú sa mezaníny na jednotlivých podlažiach, keďže vďaka vysokým stropom je možné takto rozšíriť podlažnú výmeru. Postupne sa inštalujú aj rozvody a technická infraštruktúra stavby.

 

 

YIT Slovakia zdôrazňuje, že okrem Pradiarne, ktorá bola za NKP vyhlásená v roku 2007 a musí tak byť veľmi pozorne zrekonštruovaná, bude obdobne postupovať aj pri Silocentrále, hoci v podstate nič spoločnosti nebráni ju zbúrať. Namiesto toho bude integrálne do projektu zakomponovaná a dodá mu aj menej komerčný aspekt.

Objekt pôvodne slúžil, už z titulu svojho názvu, ako miesto, kde sa produkovala elektrická energia pre zvyšok areálu. Kedysi tu boli parné stroje, dnes sa veľká centrálna hala premení na auditórium, ktoré má byť určené na kultúrno-spoločenské podujatia. Na fasáde vzniknú nové okná, ktoré sa tu v minulosti nenachádzali, v čom developer využije, že objekt nie je pamiatkou. S pradiarňou bude prepojený preskleným krčkom s prezentáciou pôvodných okien.

 

 

Developer očakáva, že z Pradiarne 1900 sa po rekonštrukcii stane akýsi „landmark“ lokality a srdce celého Zwirnu. Do územia má priniesť nielen kancelárie, ale aj pomerne rozsiahlu občiansku vybavenosť a zmieňovanú kultúru a spoločenské podujatia. V kontakte s Pradiarňou vznikne veľkorysé námestie so silnou prítomnosťou zelene, ktoré bude mimoriadne atraktívnym verejným priestorom a rušným mestským životom.

Pradiareň 1900 by mala poskytnúť približne 11.760 metrov štvorcových kancelárskych plôch a vyše 3-tisíc metrov štvorcových retailu a vybavenosti. YIT aktuálne hlási, že budova je už zaplnená približne z jednej tretiny, pričom s postupom prác záujem potenciálnych nájomníkov rastie. Budova bude spĺňať kritériá pre certifikáciu BREEAM Excellent, zamestnanci, ktorých bude asi 800, budú môcť využívať aj strešnú zelenú terasu s výhľadom na centrum mesta. YIT len do Pradiarne a Silocentrály investuje približne 23 miliónov eur.

Dokončenie rekonštrukcie sa očakáva už v 4Q roku 2020. V niečo neskôr, na začiatku roka 2021, by sa podľa predpokladov mohla dokončiť aj výstavba podzemnej garáže objektu, ktorá vyrastie pod priľahlou časťou námestia. To tak bude mať dokončenú svoju prvú časť. V dotyku s Pradiarňou bude aj umelecké dielo na mieste, kde sa pôvodne uvažovalo o vybudovaní objektu s tvarom pôvodnej chladiarenskej veže. Súťaž na nový artefakt plánuje YIT vypísať do konca tohto roka. V jeho susedstve vznikne fontána.

 

 

Očakávania developera nemusia byť vôbec prehnané. Už odhalené časti budovy ukazujú, že ide skutočne o mimoriadne príťažlivú stavbu, ktorá patrí k najšim najlepším príkladom industriálnej architektúry. Našťastie, nestihol ju osud iných budov a areálov, ktoré boli asanované, vďaka čomu bude mať teraz YIT vo svojom projekte prvok, ktorý mu dodá príťažlivejšiu identitu a charakter.

Sekundovať by mu mal aj samotný Zwirn. Ide o jeden z najkomplexnejších, ale aj najväčších súčasných projektov, ktorý sa taktiež postupne blíži k výstavbe. V trochu etapách rozdelených do trojice blokov tu vznikne vyše 900 bytov, ďalších 11-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 1.687 parkovacích miest. Zmeny čakajú aj okolitú infraštruktúru.

Vďaka dobre obsadenej súťaži sa podarilo získať výsledok, ktorý vynikajúco reaguje na lokalitu, v ktorej je projekt navrhovaný. Bloková štruktúra Zwirnu vytvorí optimálny prechod medzi novým centrom mesta, založenom na výstavbe solitérnych veží a súvisiacich budov, a Nivami s hustou rezidenčnou zástavbou. Táto časť Bratislavy tak získa chýbajúcu kontinuitu.

Pradiareň 1900 bude mať v tomto kontexte výnimočné miesto. Industriálna pamiatka bude predstavovať symbol úspešných čias Bratislavy – najprv prelomu 19. a 20. storočia, kedy bola priemyselným centrom Uhorska, až po súčasnosť a aktuálnu transformáciu na sebavedomé európske veľkomesto. Budúci rok bude v tomto ohľade pre Bratislavu kľúčový, a to aj vďaka tomuto projektu.

 

Viac o Zwirne a jeho budúcnosti v samostatnom článku. Pozrite si viac fotografií vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube