YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.10.2019 15:35

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Zástupcovia spoločnosti dnes previedli po rekonštruovanej budove novinárov, na čo nadviaže prehliadka pre susedov aj širokú verejnosť. Prezentované budú mimoriadne zaujímavé priestory budovy, ktorá patrí k najvzácnejším zvyškom niekdajšej priemyselnej zóny na Nivách, kde dnes vzniká nové centrum mesta, ale aj vedľajšieho objektu Silocentrály, ktorá nie je pamiatkovo chránená. Spoločne budú tvoriť v Bratislave pomerne ojedinelý príklad transformovanej industriálnej architektúry.

Objekt pradiarne pochádza z roku 1900 a jej autorom bol Dávid Valentín Junk, cisársko-kráľovský stavebný radca a mestský stavebnýmajster, pôsobiaci vo Viedni. Výroba sa spustila v roku 1902 a v ďalších dvoch desaťročiach bola postupne rozširovaná. So svojou štvorpodlažnou hmotou bola ústrednou budovou Bratislavskej cvernovej továrne, developer dopĺňa, že bola dokonca prezývaná „Priemyselný palác“. Okolo roku 1920 už mala pradiareň viacmenej súčasnú podobu, resp. podobu, do ktorej je teraz rekonštruovaná.

Že sa bude Pradiareň rekonštruovať, bolo zrejmé už od roku 2015, keď sa developer YIT Slovakia dostal k celému areálu cvernovky a vyhlásil architektonickú súťaž, v rámci ktorej okrem zvyšku areálu – teda projektu Zwirn – riešil aj budúcnosť Pradiarne a Silocentrály. Víťazný tím z kancelárie Compass navrhol okrem rekonštrukcie pamiatky aj zachovanie Silocentrály.

Následná projektová príprava trvala dva a pol roka, kým sa od prvotného zámeru obnovy pamiatky začalo so samotnou rekonštrukciou. Medzičasom boli vybratí aj architekti obnovy, ktorými sa stali skúsení experti z kancelárie Bouda Masár Architekti, víťazi architektonickej súťaže. Projekt bol intenzívne koordinovaný s Krajským pamiatkovým úradom, výsledkom bude mimoriadne pozorne obnovený objekt s využitím viacerých pôvodných prvkov.

 

 

Nová Pradiareň 1900 bude očistená od viacerých nepôvodných prvkov a prinavráti sa jej originálna podoba z roku 1920. Developer pripomína, že viaceré prvky treba obnovovať pomocou starých techník (napríklad rímsu atiky), keďže dnešné postupy by už neumožňovali obnovu s takou mierou autenticity.

K najvýznamnejším zmenám patrí obnovenie pôvodných oblúkových okenných otvorov, ktoré boli odstránené v rámci veľkej rekonštrukcie pradiarne v 60-tych rokoch 20. storočia. Otvory aj s oknami sa zachovali len v prípade schodiskových šácht, tieto okná tak budú zrepasované a nanovo osadené. Ostatné okná budú nové, aby dosiahli súčasné nároky na energetickú efektívnosť, budú však mať pôvodný dizajn. Na Pradiarni je celkovo 505 okien, z toho 80 bude historických.

Okrem toho prechádza obnovou aj nosná konštrukcia pozostávajúca zo 403 liatinových stĺpov a jedného betónového, ktoré sú technickým unikátom. Časť stĺpov mala výzdobu v štýle art-deco, ktorá bude prezentovaná na stĺpoch vo vstupnej hale. V súčasnosti sú stĺpy vo vnútri stavby po vykonaní čistiacich prác (odstránené boli nepôvodné vrstvy farby) chránené pred poškodením.

K ďalším zachovaným prvkom patrí secesné točité schodisko, traverzový strop, ktorého kotvy vidno aj na fasáde Pradiarne, alebo dubové vlysy v podlahe. Na streche budú zreštaurované historické nádrže, ktoré slúžili ako zdroj vody v prípade požiaru. Kým jedna z nich bude mať výlučne formu exponátu, druhá by mala plniť svoju pôvodnú funkciu.

V tejto chvíli je už osadených vyše 60% nových okien, zvyšok by mal pribudnúť do konca roka. Zrealizovaných je 45% omietok, južná fasáda je už kompletne dokončená a čoskoro bude zrejme nasledovať susediaca časť východnej. V interiéri prebieha úprava stĺpov pieskovaním, neskôr (v 2Q 2020) budú na ne aplikované nové nátery. Budujú sa mezaníny na jednotlivých podlažiach, keďže vďaka vysokým stropom je možné takto rozšíriť podlažnú výmeru. Postupne sa inštalujú aj rozvody a technická infraštruktúra stavby.

 

 

YIT Slovakia zdôrazňuje, že okrem Pradiarne, ktorá bola za NKP vyhlásená v roku 2007 a musí tak byť veľmi pozorne zrekonštruovaná, bude obdobne postupovať aj pri Silocentrále, hoci v podstate nič spoločnosti nebráni ju zbúrať. Namiesto toho bude integrálne do projektu zakomponovaná a dodá mu aj menej komerčný aspekt.

Objekt pôvodne slúžil, už z titulu svojho názvu, ako miesto, kde sa produkovala elektrická energia pre zvyšok areálu. Kedysi tu boli parné stroje, dnes sa veľká centrálna hala premení na auditórium, ktoré má byť určené na kultúrno-spoločenské podujatia. Na fasáde vzniknú nové okná, ktoré sa tu v minulosti nenachádzali, v čom developer využije, že objekt nie je pamiatkou. S pradiarňou bude prepojený preskleným krčkom s prezentáciou pôvodných okien.

 

 

Developer očakáva, že z Pradiarne 1900 sa po rekonštrukcii stane akýsi „landmark“ lokality a srdce celého Zwirnu. Do územia má priniesť nielen kancelárie, ale aj pomerne rozsiahlu občiansku vybavenosť a zmieňovanú kultúru a spoločenské podujatia. V kontakte s Pradiarňou vznikne veľkorysé námestie so silnou prítomnosťou zelene, ktoré bude mimoriadne atraktívnym verejným priestorom a rušným mestským životom.

Pradiareň 1900 by mala poskytnúť približne 11.760 metrov štvorcových kancelárskych plôch a vyše 3-tisíc metrov štvorcových retailu a vybavenosti. YIT aktuálne hlási, že budova je už zaplnená približne z jednej tretiny, pričom s postupom prác záujem potenciálnych nájomníkov rastie. Budova bude spĺňať kritériá pre certifikáciu BREEAM Excellent, zamestnanci, ktorých bude asi 800, budú môcť využívať aj strešnú zelenú terasu s výhľadom na centrum mesta. YIT len do Pradiarne a Silocentrály investuje približne 23 miliónov eur.

Dokončenie rekonštrukcie sa očakáva už v 4Q roku 2020. V niečo neskôr, na začiatku roka 2021, by sa podľa predpokladov mohla dokončiť aj výstavba podzemnej garáže objektu, ktorá vyrastie pod priľahlou časťou námestia. To tak bude mať dokončenú svoju prvú časť. V dotyku s Pradiarňou bude aj umelecké dielo na mieste, kde sa pôvodne uvažovalo o vybudovaní objektu s tvarom pôvodnej chladiarenskej veže. Súťaž na nový artefakt plánuje YIT vypísať do konca tohto roka. V jeho susedstve vznikne fontána.

 

 

Očakávania developera nemusia byť vôbec prehnané. Už odhalené časti budovy ukazujú, že ide skutočne o mimoriadne príťažlivú stavbu, ktorá patrí k najšim najlepším príkladom industriálnej architektúry. Našťastie, nestihol ju osud iných budov a areálov, ktoré boli asanované, vďaka čomu bude mať teraz YIT vo svojom projekte prvok, ktorý mu dodá príťažlivejšiu identitu a charakter.

Sekundovať by mu mal aj samotný Zwirn. Ide o jeden z najkomplexnejších, ale aj najväčších súčasných projektov, ktorý sa taktiež postupne blíži k výstavbe. V trochu etapách rozdelených do trojice blokov tu vznikne vyše 900 bytov, ďalších 11-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 1.687 parkovacích miest. Zmeny čakajú aj okolitú infraštruktúru.

Vďaka dobre obsadenej súťaži sa podarilo získať výsledok, ktorý vynikajúco reaguje na lokalitu, v ktorej je projekt navrhovaný. Bloková štruktúra Zwirnu vytvorí optimálny prechod medzi novým centrom mesta, založenom na výstavbe solitérnych veží a súvisiacich budov, a Nivami s hustou rezidenčnou zástavbou. Táto časť Bratislavy tak získa chýbajúcu kontinuitu.

Pradiareň 1900 bude mať v tomto kontexte výnimočné miesto. Industriálna pamiatka bude predstavovať symbol úspešných čias Bratislavy – najprv prelomu 19. a 20. storočia, kedy bola priemyselným centrom Uhorska, až po súčasnosť a aktuálnu transformáciu na sebavedomé európske veľkomesto. Budúci rok bude v tomto ohľade pre Bratislavu kľúčový, a to aj vďaka tomuto projektu.

 

Viac o Zwirne a jeho budúcnosti v samostatnom článku. Pozrite si viac fotografií vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube