YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.05.2020 17:05

Na návšteve v Pradiarni 1900

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne a priľahlej Silocentrály tak ide do finále päť rokov odvtedy, ako developer kúpil celý areál a po niekoľkoročnej pamiatkovej a projektovej príprave, ako aj povoľovacom procese. Stavebné práce sa spustili v roku 2018, dokončené by mali byť do konca roka 2020. Súčasťou tejto časti projektu je aj výstavba podzemných garáží a priľahlej časti námestia, ktorá sa však kvôli problémom počas povoľovania natiahne a bude dokončená v roku 2021.

V tejto chvíli je už z prevažnej časti dokončená obnová fasád Pradiarne a práce sa sústredia na interiér, kde sa pripravujú priestory pre budúcich nájomníkov. V budove vznikne 11.760 metrov štvorcových kancelárskych plôch a 3.110 metrov štvorcových obchodných priestorov. K potvrdeným nájomníkom patrí gastronomická skupina Medusa, ktorá tu bude mať aj mohutnú reštauráciu, a samotné YIT Slovakia, ktoré obsadí časť najvyššieho, štvrtého podlažia.

Nido

Developer a architekti – experti na rekonštrukcie pamiatok z kancelárie Bouda Masár Architekti – sa museli vyrovnať s náročnou úlohou, ako do starej budovy vložiť súčasné technológie bez narušenia pamiatkových hodnôt. Napriek tomu sa im to podarilo a Pradiareň 1900 bude ašpirovať na certifikát BREEAM Excellent.

Špeciálnym prípadom je budova Silocentrály, ktorá nie je NKP a nemusela byť ani zachovaná. Developer sa ju však rozhodol ponechať a dnes ju rekonštruuje – podľa vlastných slov – tak, ako by pamiatkou bol. Silocentrála sa z veľkej časti vracia k pôvodnej podobe a bude obsahovať, tak ako pradiareň, kancelárske priestory spolu s retailom. S pradiarňou bude spojená preskleným krčkom.

Pradiareň 1900 bude mať k dispozícii podzemný parking pre 278 automobilov, pričom garáž začala vznikať len nedávno. Na povrchu vznikne časť budúceho námestia, ktoré bude vymedzené Pradiarňou 1900, ako aj jednotlivými etapami Zwirnu. Oproti Páričkovej ulici bude mierne vyvýšené, čo je však dôležité aj preto, lebo úroveň podlahy samotnej budovy je vyššie. Námestie dotvorí zeleň, fontána, sedenie alebo umelecké dielo na streche výstupného objektu z garáží.

Pozrime sa teraz podrobnejšie na jednotlivé časti projektu.

 

Fasáda Pradiarne 1900 sa už dokončuje, pokračuje sa Silocentrálou a začalo s podzemnou garážou

 

Vnútri Pradiarne 1900

YIT avizuje, že aj po dokončení rekonštrukcie nebude budova uzavretá, práve naopak, bude do veľkej miery prístupná pre verejnosť. Týkať sa to bude nielen parteru s retailom, ale aj niektorých kancelárií, ktoré budú mať charakter showroomu či galérie. Návštevník tak uvidí príťažlivé industriálne priestory, keďže niektoré firmy si očividne uvedomili, že priestor je mimoriadne reprezentatívny a spoločnosť predstaví v dobrom svetle.

Hlavný vstup do Pradiarne od Svätoplukovej bude lokalizovaný v strednej časti budovy, kde bude recepcia a koridor, spájajúci tento vchod s vchodom od námestia, južne od Silocentrály. V tomto priestore sa nachádza aj jedna z dvojice výťahových šácht. Obchodná pasáž bude vedená po obvode budovy od námestia, jednotlivé prevádzky sa budú otvárať do Svätoplukovej. Výnimkou sú priestory na severnom a južnom okraji budovy. Na severnom bude reštaurácia od Medusy s odhaleným pôvodným tehlovým murivom v interiéri, na prízemí Silocentrály bude kaviareň.

Jednotlivé podlažia majú svetlú výšku až 4,8 metra, čo je dostatok pre doplnenie mezanínu. Ten je umiestnený v strede dispozície, lebo aj napriek dobrému presvetleniu vďaka veľkým oknám – z ktorých sú viaceré zrepasované – svetelné podmienky tu neumožňujú zriadiť trvalé kancelárie. Preto tu vzniká ideálny priestor pre umiestnenie zasadačiek, skladov, kuchyniek, toaliet alebo relaxačných častí. Niektorí klienti napriek tomu uprednostnili zriadenie priestoru bez mezanínu, aby vynikla svetlá výška podlažia. Týkať by sa to malo napríklad aj jedného z budúcich showroomov.

 

Pohľad do budúcej reštaurácie od Medusa

 

Samotné YIT by malo sídliť na štvrtom podlaží Pradiarne 1900 s najlepším výhľadom na nové centrum mesta, ale aj Bratislavský hrad. V určitej dobe tu vznikne predajné centrum jednotlivých projektov, už teraz je tu však zariadená modelová kancelária. Ostatné priestory sú v tejto chvíli odovzdávané na fit-outy jednotlivým klientom.

Pradiareň 1900 by mala byť aktuálne naplnená približne z polovice a YIT pripúšťa, že pandémia koronavírusu COVID-19 bude mať na trh kancelárskych priestorov vplyv. Vo výsledku však predpokladá, že s ohľadom na nepopierateľné kvality projektu – budova totiž skutočne vyniká industriálnym geniom loci (aj keď bez pocitu akejsi špinavosti, čo k tomu patrí) – sa čoskoro naplní. Väčšina kancelárií síce nemá výhľad ako veže naokolo (hoci k dispozícii bude strešná terasa prispôsobená pre prácu či mítingy), na druhej strane ale bude bývalá fabrika s okolím pravdepodobne pôsobiť ďaleko mestskejším dojmom.

Developer pripomína, že rekonštrukcia bola skutočne náročná a obnovená bola väčšina pôvodných prvkov. Zachované sú klenbové stropy, liatinové stĺpy s hlavicami, podložky priečnych tiahel (viditeľné zvonka), časť historických okien z roku 1920 s dotvorenými novými, vyrobenými na mieru, alebo liatinové schodiská.

Investor predpokladá, že už ku koncu leta bude podstatná časť prác dokončená a dobudovaná by mala byť aspoň menšia časť priľahlých verejných priestorov. Ak všetko pôjde v súlade s harmonogramom, YIT má záujem opäť ukázať budovu verejnosti, pravdepodobne v priebehu októbra.

 

Vzorová kancelária

 

Zwirn

V tomto čase by už snáď mala byť vo výstavbe aj prvá etapa Zwirnu. Konečne tak začne reálne vznikať polyfunkčná mestská štvrť, ktorá nadviaže na existujúcu urbanistickú štruktúru a prepojí ju s rozvíjajúcim sa downtownom. Masívny development prinesie do územia výrazné zmeny, dá sa však predpokladať, že pôjde o zmeny k lepšiemu.

Okrem bývania – v prvej etape Zwirnu vznikne 201 bytov a 66 apartmánov – pribudne aj vysoký objem občianskej vybavenosti a nový verejný priestor. Parter pozdĺž celého prvého bloku (z troch) bude aktívny, čo oživí Košickú ulicu, jeden z potenciálnych bratislavských bulvárov, aj námestie, ktoré by malo byť na bratislavské pomery pomerne veľkorysé. Vnútroblok bude skôr pokojnejší, parkovo upravený a určený predovšetkým pre rezidentov.

V prvej etape by malo vznikúť aj akési predĺženie Oravskej ulice, kde bude vjazd do podzemnej garáže. Developer tu vybuduje podobný podzemný kruhový objazd, ako sa nachádza neďaleko pri Stanici Nivy, prístup do garáže však bude možný aj od Páričkovej ulice. Ešte pred dokončením prvej etapy by mala byť dokončená úprava Páričkovej, ktorá bude celá zrekonštruovaná a doplnená obojsmernou cyklotrasou na južnej strane ulice. Tá nadviaže na ďalšiu trasu na západnej strane Košickej.

 

Garáž bude prístupná podzemným kruhovým objazdom

 

Architektúra projektu vychádza z pera kancelárie Compass, ktorá zvíťazila v urbanisticko-architektonickej súťaži na riešenie celého územia. Koncept Compassu dokázal najlepšie reagovať na charakteristiky lokality a vytvoriť štruktúru, ktorá ju vhodne dotvorí, zároveň však vytvorí atraktívne podmienky pre bývanie. Jednotlivé objekty budú vizuálne odrážať industriálnu minulosť územia vo forme masívneho využitia tehál na fasáde. Ak však bude mať táto časť projektu nejakú chybičku, je to existencia predelov medzi novou a pôvodnou zástavbou, čo developer vysvetľuje komplikovanosťou vzťahov v území.

Ako bolo povedané, výstavba by sa mala spustiť už v priebehu najbližších mesiacov, ešte predtým začne približne v júni alebo júli zanikať posledná pôvodná súčasť pôvodného industriálneho areálu s výnimkou Pradiarne a Silocentrály – administratívna budova na Košickej, odkiaľ sa už vysťahovali všetci nájomníci. Bratislava tak príde o ďalšiu ohavnú budovu.

Prvá etapa Zwirnu by mohla byť dokončená v prvej polovici roka 2023. O rok na to by sa mala dobudovať tretia, ktorej súčasťou bude 14-podlažná kancelárska budova na nároží Košickej a Svätoplukovej, a nakoniec v roku 2025 bude hotová aj druhá etapa, ktorá vyplní priestor medzi prvou a treťou a dotvorí aj nové bratislavské námestie.

Metropola sa tak blíži ku vzniku jedného z najkomplexnejších a najlepšie navrhnutých developmentov, ktoré urobia mesto viac kontinuálnym, živým a príťažlivým. Už jeho prvá časť – Pradiareň 1900 so Silocentrálou, ktoré sa čoskoro ukážu ako jedny z najkrajších budov v Bratislave – urobí z tejto štvrte atraktívnu zónu. Po celkovom dokončení vznikne kúsok mesta, ako má byť.

 

Fotografie z 15.5.2020. Pozrite si všetky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Pradiareň 1900
 • Pradiareň 1900 a rozostavaná podzemná garáž
 • Silocentrála
 • Kontrast dôb
 • Modelová kancelária
 • Modelová kancelária
 • Modelová kancelária
 • Lobby
 • Kaviareň v prízemí Silocentrály
 • Kancelárie Medusa
 • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube