Author photoAdrian Gubčo 25.08.2023 19:14

Rýchla cesta k veľkým zmenám. Bratislava zlepší ulice, pomôže si farbou

Hlavné mesto ohlásilo ambiciózne plány na zlepšenie a zvýšenie bezpečností ulíc v blízkosti škôl. Ide o súčasť iniciatívy Mesto pre deti, ktorá má zvýšiť zaužívané spôsoby prepravy detí do škôl a prispieť tým k zníženiu dopravnej záťaže, zlepšeniu verejného priestoru aj lepšej kvalite pohybu. Namiesto náročných riešení sa samospráva rozhodla pre nenáročné zásahy, no s veľkým dosahom.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Okolie bratislavských škôl patrí počas bežného rána cez školský rok k najnebezpečnejším miestam pre chodca v meste. Množstvo rodičov vtedy dopravuje svoje deti na vyučovanie – autami. Robia to z obavy pred nebezpečnou cestou do školy v dôsledku zvýšenej dopravy. Ide o začarovaný kruh, ktorý sa sám od seba neprelomí.

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), pre ktoré je zlepšenie verejného priestoru prioritou, identifikovali tento problém ako jednu z kľúčových výziev pre riešenie v najbližšom období. V rámci iniciatívy Mesto pre deti chcú zmeniť zaužívaný spôsob dopravovania detí do školy. Namiesto ciest automobilom by sa mali žiaci a študenti prepravovať ideálne pešky alebo bicyklami, čo by prispelo k zvýšeniu bezpečnosti, zníženiu emisií, zlepšeniu zdravia a koncentrácie a k zvýšeniu samostatnosti. Naostatok by to prispelo k zmene návykov do budúcna.

Spoločne s mestskou časťou Rača bol už preto otestovaný nový prístup v prípade Základnej školy Tbiliská. Do plánovania nového režimu bola zapojená komunita rodičov, zanalyzované bolo celé okolie a rozličné aktivity prebehli priamo s deťmi. Následne boli vypracované návrhy konkrétnych zmien, pričom niektoré z nich boli aj otestované. Stanú sa podkladom pre trvalé zmeny, ktoré sa majú zrealizovať v dohľadnej budúcnosti.

Galéria

  • Úpravy Vazovovej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Úpravy Vazovovej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Upravená Mýtna podľa staršej vízie. Zdroj: Martin Boleš / Mestské zásahy
  • Úpravy Mudroňovej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mesto neostalo len pri tejto jednej škole. Do pilotného programu totiž zaradilo deväť ďalších škôl, kde postupne organizuje aktivity a pri niektorých ukazuje aj konkrétne zásahy, ktoré chce v okolí zrealizovať.

Najnovším príkladom je spojená škola na Vazovovej ulici v Starom Meste. Už v priebehu zajtrajška tu prebehne podujatie Ulica na hranie – „susedský festival“, počas ktorého bude časť ulice úplne uzavretá a premenená na dočasnú pešiu zónu. Cieľom je ukázať potenciál verejného priestoru, ktorý vo väčšej miere slúži ľuďom. Z dlhodobého hľadiska ale ide o úvod ku konkrétnym úpravám, ktoré zvýšia bezpečnosť chodcov, študentov školy predovšetkým.

Časť z týchto úprav chce Bratislava zrealizovať už veľmi skoro. Na križovatke ulíc Mýtna a Vazovova sa zredukuje časť priestoru pre autá v prospech chodcov. Na nároží ulíc vznikne akési námestíčko, ktoré bude možné využiť na pobytové účely. „Vytvoríme miesta na bezpečné vystúpenie detí z auta, pridáme cyklopruhy, nový priechod a sprehľadníme križovatku,“ píše MIB. K vysokej atraktivite prostredia má dopomôcť „asphalt art“, teda maľba na vozovke.

Úpravy ovplyvnia aj blízke okolie. „Súčasťou zmien bude aj nový dopravný režim. Počas septembra upravíme taktiež križovatku Vazovovej a Radlinského, kde pribudne zákaz odbočenia vpravo. Cieľom úpravy je odľahčiť premávku na zastávke Blumentál, vďaka čomu bude jej využívanie bezpečnejšie,“ upozorňuje inštitút. Zastávka Blumentál je mimoriadne frekventovaná a prakticky dennodenne dochádza ku konfliktom medzi užívateľmi verejnej dopravy a motoristami. Najlepšie riešenie by bolo individuálnu automobilovú dopravu úplne vylúčiť, nateraz ale musí stačiť aj toto.

Na Vazovovej sa každopádne nové riešenie zrealizuje nie v priebehu mesiacov, ale skôr dní – a keď berieme samotnú dĺžku prác, pôjde o hodiny. Mesto chce totiž použiť princípy taktického urbanizmu, teda rýchle a dočasné intervencie s cieľom zlepšiť využívanie verejného priestoru. Pre chudobnú Bratislavu ide o vhodné riešenie, ako rýchlejšie meniť mestské prostredie.

 

Úpravy Mudroňovej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Zásah na Vazovovej tak nebude jediný. V dohľadnej dobe sa takto upraví pravdepodobne aj okolie školy na Mudroňovej, úpravy sa zrealizujú na Tbiliskej a asphalt art pribudne aj na Nevädzovej v Ružinove. Všade sa takto veľmi jednoduchým spôsobom rozšíri priestor pre peších a zvýši ich bezpečnosť.

Stavebné úpravy sa zrealizujú pravdepodobne až v horizonte niekoľkých rokov, to je však v poriadku. Princípy taktického urbanizmu aplikujú aj omnoho väčšie, významnejšie a bohatšie mestá ako Bratislavy. Spája sa predovšetkým s New Yorkom, kde sa podarilo za pomoci farby, kvetináčov a prenosných stoličiek transformovať slávnu ulicu Broadway aj legendárne Times Square. Jednotlivé intervencie mali enormný úspech.

Dnes ide v šľapajach veľkých metropol aj Bratislava. Vzťah s New Yorkom nie je len v rovine inšpirácie, ale aj priamej spolupráce – na podpore bratislavských zásahov sa podieľa konzultačná spoločnosť Bloomberg Philantropies. Pracujú v nej niektorí z ľudí, ktorí stáli práve za premenou najväčšieho mesta v USA. Ďalším zdrojom inšpirácie je albánska Tirana, ktorá dosiahla v oblasti ukľudňovania ulíc v blízkosti škôl pozoruhodné výsledky.  

Bratislava má veľkú ambíciu – v nadchádzajúcich rokoch chce postupne zlepšiť okolie každej školy v meste. Dramaticky sa má zvýšiť podiel detí, ktoré chodia do školy peši alebo na bicykli, zmeniť sa má prístup v komunitách a zvýšiť kvalita prostredia. Ak sa to podarí, nepôjde o malé víťazstvo. Práve naopak, ide o jednu z najdôležitejších aktivít, ktoré sa dnes v tomto smere v Bratislave realizujú.

Ide o zásadný krok smerom k zlepšeniu kvality života. Výsledkom nebude len bezpečnejšie mesto, ale predovšetkým zdravší, samostatnejší a možno aj lepšie sa učiaci ľudia, ktorí budú pripravení na život v mestskom prostredí. Namiesto miliardového projektu pritom bude stačiť farba, voľné stoličky a odvaha k zmene.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube