Author photoRED 14.11.2022 16:23

Dúbravka bude lepšie miesto pre život. Známa škola získa zmodernizovaný areál

Bratislavský samosprávny kraj podporuje športovanie deti a mládeže. Trochu agitačne znejúci slogan, ktorý zažiaril na oficiálnej stránke župy v úvode článku len tri dni pred komunálnymi voľbami, nemohol spochybniť, že modernizácia vnútorných školských priestorov a vonkajších športovísk má čoraz systematickejší charakter, čo dokazuje ďalší projekt. 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Dominantou futbalové ihrisko pre deti i juniorov

Správu, že rekonštrukcia súčasného športového areálu na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej Karola Adlera v bratislavskej Dúbravke sa v minulých dňoch rozbehla, prijali študenti aj verejnosť s radosťou a zadosťučinením. Na ploche s celkovou rozlohou 13.780 m2 má totiž vzniknúť kvalitné a moderné športovisko s vynikajúcimi podmienkami pre rozvoj pohybových aktivít.

Podľa BSK tu okrem novovybudovaného multifunkčného športového areálu pre potreby školského zariadenia, športových tímov a širšej verejnosti vznikne niekoľko samostatných ihrísk. Dominovať medzi nimi bude riadne futbalové ihrisko s rozmermi 90x45 metrov pre detské a juniorské futbalové súťaže, vybavené striedačkami, odvodnením, bránkami s ochrannými sieťami vzadu, osvetlením a pevnou tribúnou s kapacitou približne 70 miest. Umiestnené bude v centrálnom priestore. Do areálu zakomponujú aj exteriérové prvky a mobiliár na posedenia, relax a športové vyžitie.

Kompletnou rekonštrukciou prejde okrem terajších spevnených i nespevnených plôch aj antukový bežecký ovál. Namiesto neho bude vybudovaných 300 metrov EPDM oválu so 4 dráhami, rozbehovou dráhou na beh s dĺžkou 100 m a s rozbežiskom na skok do diaľky. Neodmysliteľnou súčasťou rekonštrukcie areálu sa stane výsadba stromov, revitalizácia jeho sadových úprav a výstavba workoutového cvičiska napojeného na systém osvetlenia. Areál bude doplnený dráhou pre rekreačných korčuliarov, ako aj kontajnermi so zázemím, ktoré sa budú využívať ako šatne.

Galéria

  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Obrovský prínos pre žiakov i Dúbravčanov

Celkové náklady na rekonštrukciu multifunkčného ihriska, ktorá by mala byť dokončená do januára 2024, dosiahnu vyše 1,3 milióna eur. „Bude to veľký prínos nielen pre žiakov a našu školu, ale aj pre Dúbravčanov, ktorí si sem môžu prísť zašportovať a urobiť tak niečo pre seba a svoje zdravie. Areál bude otvorený stále, cez týždeň aj víkendy. Vznikne tu moderný priestor pre aktívny pohyb, ako aj pre kolektívne alebo individuálne športy,“ uviedol pre BSK riaditeľ Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Karola Adlera Daniel Adamko.

„Jedným z nových projektov, do ktorých sme sa pustili, je športovisko na Adlerke. Verím, že tento krásny školský dvor sa stane navštevovaným a obľúbeným miestom. Základom zdravia je pohyb. Preto rekonštruujeme školské športoviská a otvárame ich aj pre verejnosť,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Autorom štúdie športovo-rekreačného areálu v Dúbravke je architektonická kancelária AT26 architects na čele s trojicou lídrov Petrom Kukučkom, Branislavom Loskotom a Jaroslavom Takáčom. Spomedzi realizácií majú najväčšie zastúpenie interiéry, architekti však zvíťazili v architektonickej súťaži na projekt výškovej budovy Pri Mlynoch, ktorá vznikne v transformujúcej sa časti Nív. Ide o jednu z renomovaných slovenských architektonických kancelárií. 

Modernizácia a otvorenie areálu je v súlade s trendom rozvoja športovísk a verejných priestorov, patriacich ku školám. Skrýva sa v nich mimoriadny potenciál pre zvýšenie kvality života pre obyvateľov sídlisk, ako aj rozvoj komunitného života. Preto sa postupne rekonštruujú a získavajú nové funkcie. Pekné športovisko sa nachádza napríklad pri spojenej škole na Novohradskej alebo spojenej škole na Metodovej (obe v Ružinove), ambiciózny projekt sa pripravuje na Plickovej v Rači a revitalizácia po troškách prebieha na Vazovovej v Starom Meste. 

Školy budúcnosti nie sú o len vzdelávaní počas ostro určených hodín, ale aj o širokej ponuke aktivít pre celú komunitu a všetky vekové generácie. Bratislavské školy sú v tomto smere ešte stále pozadu, napriek tomu sú očividné náznaky, že sa vývoj posúva. Metropola by tak mohla získať množstvo kvalitných verejných priestorov a vybavenosti, slúžiacej všetkým ľuďom.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube