YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.01.2018 10:00

Rozvoj v okolí Kuchajdy

Bratislavské jazerá (alebo skôr "jazerá") sú urbanistickým fenoménom, ktorý priťahuje čoraz viac obyvateľov. Na tento záujem reagujú aj developeri, ktorí sa obzerajú po pozemkoch v okolí jednotlivých jazier, aby na nich vybudovali rezidenčné komplexy. Silný rozvoj sa dá čakať predovšetkým v okolí Kuchajdy, kde boli medzi sviatkami odhalené dve novinky.

Zdroj: IURIS Group / EIA

Zdroj: IURIS Group / EIA

Prvou z nich, hoci nie až takou novinkou, je odhalenie druhej fázy projektu N!do, ktorý developuje spoločnosť Iuris prostredníctvom svojej SPV Pri Kuchajde 2, s.r.o. V rámci nej sa navrhuje vybudovanie dvoch apartmánových domov a dvoch kancelársko-obchodných objektov, pričom parkovanie bude riešené predovšetkým v podzemí. Označením domov za apartmánové objekty developer očividne reaguje na územný plán, ktorý nezmyselne prikazuje obrovské výmery občianskej vybavenosti.

Apartmánové domy s maximálne 15 nadzemnými podlažiami vzniknú vo dvore, ktorý ohraničia obchodno-kancelárske objekty, vďaka čomu sa rezidenčná časť komplexu odhluční od rušnej Trnavskej cesty. Projekt by mal architektúrou nadviazať na zatiaľ vydarene pôsobiacu prvú fázu od kancelárie Grido Architekti. Developer by rád naštartoval výstavbu už v tomto roku.

Druhý odhalený projekt je väčšou novinkou, hoci plány na zástavbu pozemku pred Železničnou stanicou Nové Mesto sú dlhodobé. Developer Merius, ktorý má za sebou inak vydarené projekty ako Eden Park či Meinl Residence, tu pripravuje dvojicu terasových polyfunkčných objektov so spoločnou podzemnou časťou, nazvaných Semiramis. Domy by mali mať 14 nadzemných podlaží, pričom podlažia budú ustupovať od piateho, celkovo majú obsahovať 278 jednotiek (114 bytov, 80 štúdií a 84 apartmánov) s prevahou dvojizbových bytov. Medzi jednotlivými domami by mala vzniknúť parkovo upravená plocha, na prízemí sa majú nachádzať obchodné prevádzky a služby. Realizácia je naplánovaná medzi rokmi 2018-2020.

V prípade plochy, kde majú Polyfunkčné domy Tomášikova vzniknúť, výnimočne napíšem, že by sa nemala vôbec zastavovať a oveľa vhodnejšie by bolo ju parkovo upraviť. Plochy pred železničnými stanicami si zaslúžia určitú veľkorysosť, to by však bolo v dôsledku realizácie tohto zámeru úplne potlačené a umiestnenie hodín na konštrukciu schodiska nepovažujem za dostatočnú záplatu. Projekt má aj ďalší problém - zo zákresu situácie sa zdá, že bude v rozpore s pripravovanou opravou trate a obratiska v rámci rekonštrukcie Vajnorskej radiály, nehovoriac o potenciálnej trati na Tomášikovej ulici v budúcnosti. To sú závažné skutočnosti, pre ktoré nepovažujem realizáciu projektu za vhodnú.

Každopádne, je to príkladom toho, nakoľko sú voľné pozemky v blízkosti jazier pre developerov zaujímavé. V budúcnosti sa v okolí Kuchajdy dá čakať ešte oveľa väčšia aktivita, ktorá bude mať pravdepodobne za následok premenu športovej lokality Pasienky na obytnú štvrť.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: IURIS Group / EIA
  • Zdroj: IURIS Group / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA

Súvisiace články

Nová architektonická dominanta. N!do 2 je dokončené a mení dôležitú križovatku

03.03.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Okolie rekreačného areálu Kuchajda v mestskej časti Nové Mesto je v poslednom období predmetom intenzívneho záujmu developerov. Postupne tu pribúdajú alebo sa pripravujú viaceré projekty. Výnimočné miesto má medzi nimi N!do od IURISu, ktoré si vyslúžilo prestížne architektonické ocenenie. Dokončená bola jeho druhá etapa.

Čítať viac

N!do 2 rýchlo postupuje, väčšina objektov je v štádiu hrubej stavby

23.06.2021 16:40:33 Adrian Gubčo

Pokračovanie atraktívneho projektu N!do na rohu Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice rýchlo napreduje. Developer IURIS Group nadväzuje na oceňovanú prvú časť, a to konceptom i architektúrou. Oproti staršej časti projektu však pridáva občiansku vybavenosť alebo upravené exteriérové priestranstvá, ktoré budú prístupné aj pre širokú verejnosť.

Čítať viac

Semiramis pred ŽST Nové Mesto žiada o stavebné povolenie

20.01.2021 10:55:49 Adrian Gubčo

V mestskej časti Nové Mesto sa rozbehla aktivita na viacerých, na nejakú dobu pozastavených projektoch. Jedným z nich je aj Semiramis, polyfunkčný development, ktorý má vzniknúť na voľnej trávnatej ploche pred Železničnou stanicou Nové Mesto. Investor MERIUS, a.s., žiada o vydanie záväzného stanoviskastavebného povolenia, územné rozhodnutie už má k dispozícii.

Čítať viac

N!do 2 spustilo predaj apartmánov

22.10.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer jedného z najpríťažlivejších projektov v Bratislave rozbehol po stavebných prácach aj oficiálny predaj apartmánov v druhej etape developmentu. IURIS tak na trh prináša bývanie, ale aj občiansku vybavenosť na dôležitej mestskej križovatke, ktorá teraz získa svoju hmotovú aj architektonickú dominantu.

Čítať viac

N!do 2 ide do výstavby

23.09.2020 11:18:00 Adrian Gubčo

Po naštartovaní prípravných prác na realizácii spodnej stavby sa onedlho pravdepodobne rozbehne aj výstavba samotného polyfunkčného komplexu N!do 2. Pokračovanie úspešného a laickou i odbornou verejnosťou dobre prijatého projektu získalo stavebné povolenie a do transformačnej lokality v Novom Meste prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody.

Čítať viac

Príprava N!da 2 štartuje

23.07.2020 09:35:00 Adrian Gubčo

V dohľadnej dobe by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného bratislavského projektu – druhej etapy podareného komplexu N!do, ktorý okrem bývania prinesie aj občiansku vybavenosť v podobe obchodov či kancelárií. Developer IURIS Group už obdržal stavebné povolenie na úpravu infraštruktúry, samotné domy sa začnú stavať o niečo neskôr.

Čítať viac

N!do 2 spúšťa predpredaj bytov a blíži sa k výstavbe

12.02.2020 09:02:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie úspešného projektu N!do je čoraz bližšie realite. Developer IURIS Group očakáva už v dohľadnej dobe správoplatnenie územného rozhodnutia, po ktorom rozbehne oficiálny predaj apartmánov, ako aj predstaví definitívnu podobu developmentu. Jeho výstavba by sa mohla spustiť ešte pred letom.

Čítať viac

N!do 2 má územné rozhodnutie

30.10.2019 15:20:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa atraktívneho projektu N!do od developera Iuris Group získala územné rozhodnutie. Ide o zásadný krok na ceste k realizácii projektu, ktorý do exponovanej lokality na nároží Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody vo vizuálne veľmi príťažlivej podobe.

Čítať viac

N!do 2 sa blíži k realizácii

19.07.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt N!do, ktorý na nárožie Tomášikovej a Trnavskej cesty v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto priniesol zaujímavú a atraktívnu architektúru v novom rezidenčnom súbore, sa čoskoro rozrastie. Development od Iuris Group sa v ďalšej fáze rozšíri o ďalší dom a objekty s kanceláriami a obchodmi, ktoré uzavrú mestský blok z juhovýchodnej strany.

Čítať viac

Construction update: N!do, 20.6.2018

02.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Finálnu podobu už pomaly získava aj projekt, ktorý oprávnene priťahuje záujem mnohých - a v tomto prípade z pozitívnych dôvodov. V Novom Meste, v blízkosti jazera Kuchajda, sa dokončuje prvá fáza projektu N!do.

Čítať viac

Construction update: N!do, 12.11.2017

20.11.2017 08:05:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa výstavby projektu N!do dosiahla hrubú stavbu. Zreteľné sa už začína črtať elegantná architektúra tohto obytného súboru od developera Iuris Group.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube