Author photoAdrian Gubčo 04.01.2018 10:00

Rozvoj v okolí Kuchajdy

Bratislavské jazerá (alebo skôr "jazerá") sú urbanistickým fenoménom, ktorý priťahuje čoraz viac obyvateľov. Na tento záujem reagujú aj developeri, ktorí sa obzerajú po pozemkoch v okolí jednotlivých jazier, aby na nich vybudovali rezidenčné komplexy. Silný rozvoj sa dá čakať predovšetkým v okolí Kuchajdy, kde boli medzi sviatkami odhalené dve novinky.

Zdroj: IURIS Group / EIA

Zdroj: IURIS Group / EIA

Prvou z nich, hoci nie až takou novinkou, je odhalenie druhej fázy projektu N!do, ktorý developuje spoločnosť Iuris prostredníctvom svojej SPV Pri Kuchajde 2, s.r.o. V rámci nej sa navrhuje vybudovanie dvoch apartmánových domov a dvoch kancelársko-obchodných objektov, pričom parkovanie bude riešené predovšetkým v podzemí. Označením domov za apartmánové objekty developer očividne reaguje na územný plán, ktorý nezmyselne prikazuje obrovské výmery občianskej vybavenosti.

Apartmánové domy s maximálne 15 nadzemnými podlažiami vzniknú vo dvore, ktorý ohraničia obchodno-kancelárske objekty, vďaka čomu sa rezidenčná časť komplexu odhluční od rušnej Trnavskej cesty. Projekt by mal architektúrou nadviazať na zatiaľ vydarene pôsobiacu prvú fázu od kancelárie Grido Architekti. Developer by rád naštartoval výstavbu už v tomto roku.

Druhý odhalený projekt je väčšou novinkou, hoci plány na zástavbu pozemku pred Železničnou stanicou Nové Mesto sú dlhodobé. Developer Merius, ktorý má za sebou inak vydarené projekty ako Eden Park či Meinl Residence, tu pripravuje dvojicu terasových polyfunkčných objektov so spoločnou podzemnou časťou, nazvaných Semiramis. Domy by mali mať 14 nadzemných podlaží, pričom podlažia budú ustupovať od piateho, celkovo majú obsahovať 278 jednotiek (114 bytov, 80 štúdií a 84 apartmánov) s prevahou dvojizbových bytov. Medzi jednotlivými domami by mala vzniknúť parkovo upravená plocha, na prízemí sa majú nachádzať obchodné prevádzky a služby. Realizácia je naplánovaná medzi rokmi 2018-2020.

V prípade plochy, kde majú Polyfunkčné domy Tomášikova vzniknúť, výnimočne napíšem, že by sa nemala vôbec zastavovať a oveľa vhodnejšie by bolo ju parkovo upraviť. Plochy pred železničnými stanicami si zaslúžia určitú veľkorysosť, to by však bolo v dôsledku realizácie tohto zámeru úplne potlačené a umiestnenie hodín na konštrukciu schodiska nepovažujem za dostatočnú záplatu. Projekt má aj ďalší problém - zo zákresu situácie sa zdá, že bude v rozpore s pripravovanou opravou trate a obratiska v rámci rekonštrukcie Vajnorskej radiály, nehovoriac o potenciálnej trati na Tomášikovej ulici v budúcnosti. To sú závažné skutočnosti, pre ktoré nepovažujem realizáciu projektu za vhodnú.

Každopádne, je to príkladom toho, nakoľko sú voľné pozemky v blízkosti jazier pre developerov zaujímavé. V budúcnosti sa v okolí Kuchajdy dá čakať ešte oveľa väčšia aktivita, ktorá bude mať pravdepodobne za následok premenu športovej lokality Pasienky na obytnú štvrť.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: IURIS Group / EIA
  • Zdroj: IURIS Group / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube