YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.07.2019 10:00

N!do 2 sa blíži k realizácii

Projekt N!do, ktorý na nárožie Tomášikovej a Trnavskej cesty v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto priniesol zaujímavú a atraktívnu architektúru v novom rezidenčnom súbore, sa čoskoro rozrastie. Development od Iuris Group sa v ďalšej fáze rozšíri o ďalší dom a objekty s kanceláriami a obchodmi, ktoré uzavrú mestský blok z juhovýchodnej strany.

Zdroj: Iuris Group

Zdroj: Iuris Group

Na pozemku už v týchto týždňoch očividne prebiehajú prvé čistiace a prípravné práce. Projekt ako taký by však mal byť v územnom konaní, rozhodnutie zatiaľ vydané podľa všetkého nebolo, hoci mestská časť zverejnila na svojej úradnej tabuli stanovisko k investičnému zámeru, čo môže predznamenávať, že územné rozhodnutie je len otázkou času. Projekt však musí získať ešte stavebné povolenie.

N!do 2 svojim výrazom a členením viacmenej naviaže na prvú etapu, keďže ide o súčasť rozsiahlejšieho zámeru, v ktorom majú vzniknúť ešte ďalšie dve etapy. Druhá by však mala byť, podľa všetkého, najrozsiahlejšia, a priniesť najvýraznejšie hmoty a vstup do územia.

 

Pozrite si fotogalériu z prvej etapy

 

Rozdelená je na rezidenčnú (alebo presnejšie apartmánovú) pozostávajúcu z dvoch 5- až 15-podlažných objektov, a administratívno-obchodnú, kde vzniknú taktiež dva objekty s maximálne štyrmi nadzemnými podlažiami. Kancelárske objekty vytvoria bariéru voči rušnej komunikácii, jednotlivé rezidenčné jednotky tak budú odizolované s výhľadom do upokojeného vnútrobloku, ktorý by však mal byť, podľa všetkého, otvorený.

Čo sa týka rezidencií, s ohľadom na regulatívy územného plánu, umožňujúce bývanie len na 30% funkčnej plochy a ktoré boli vyčerpané prvou fázou, budú všetky deklarované ako apartmány. Vzniknúť by ich malo 105, z toho 17 jednoizbových, 49 dvojizbových, 22 trojizbových a 16 štvorizbových. Developer avizoval, že v ponuke sa objavia aj jednotky vo vysokom nadštandarde.  Spustenie predaja bude závisieť pravdepodobne od postupu vydávania povolení.

V prípade občianskej vybavenosti, očakávaný je vznik  3.775 metrov štvorcových kancelárií a 993 metrov štvorcových obchodov. Druhú časť komplexu obslúži 309 parkovacích miest, z toho 297 v podzemnej garáži. V rámci úprav bezprostredného okolia developer zrealizuje cyklotrasu od Tomášikovej aj Trnavskej cesty s celkovou šírkou 2,5 metra.

Architektúru spracováva, tak ako pri prvej etape, kancelária Grido, za ktorou stojí architekt Peter Sticzay-Gromski, držiteľ Ceny Dušana Jurkoviča a všeobecne oceňovaný architekt. Výrazu tak budú opäť dominovať mäkké zaoblené tvary jednotlivých objektov, hra s diferencovanými výškami a pri rezidenčných budovách kontrast bielych a čiernych plôch, doplnených estetickým tienením. Po architektonickej stránke patrí N!do k najzaujímavejším projektom v Bratislave.

Ak by skutočne mestská časť vydala v blízkej dobe územné rozhodnutie a následne čím skôr aj stavebné povolenie, výstavba by sa mohla spustiť ku koncu tohto alebo (pravdepodobnejšie na začiatku budúceho roka. N!do 2 by tak bolo dokončené pravdepodobne v priebehu roka 2022.

 

Zdroj: Grido

 

N!do predstavuje jeden z najpozitívnejších a najkvalitnejších zásahov v tomto území v poslednom období. Trnavská cesta východne od Bajkalskej ulice má napriek veľkorysým dimenziám stále skôr charakter výpadovky, čomu nepomáha ani často nekvalitná alebo nevhodná architektúra športových hál, nákupných komplexov a bývalých výrobných objektov. Projekt od Iurisu tak priniesol veľmi potrebnú zmenu myslenia.

Na takéto zmýšľanie reaguje aj odborná verejnosť, keďže prvá fáza projektu je nominovaná hneď na dve ocenenia – Stavba roka aj Cena za architektúru (CEZAAR) 2019, kde ju považujem medzi nominovanými dielami za favorita.

Druhá fáza ďalej rozvinie koncept zástavby v tejto exponovanej križovatke a vhodne do nej umiestňuje výškovú dominantu. Táto síce prevýši všetky budovy v najbližšom okolí, vďaka kvalitnej architektúre však bude fungovať ako orientačný bod – a tie sú v meste dôležité. Ďalšie etapy by podľa aktuálne známych informácií nemali N!do 2 prevýšiť.

Na úroveň nastavenú týmto projektom snáď budú reagovať aj ostatní developeri, keďže celé územie Pasienkov – teda medzi Bajkalskou, Trnavskou cestou, Tomášikovou a Vajnorskou ulicou – čakajú hlboké zmeny. Dnes existujúce exteriérové športové areály do istej miery zaniknú (haly by nemali) a uvoľnia priestor polyfunkčnej štvrti s bývaním, kanceláriami a obchodmi. Developermi by mali byť J&T Real Estate a Grafobal Group Development.

Je viac než zrejmé, že mnohí budú redevelopment tohto územia brať ako veľmi kontroverzný, až nevhodný, keďže strata športovísk a transformácia územia, ktoré bolo historicky vymedzené ako športovo-rekreačné, sa dotkne životného štýlu veľkého počtu obyvateľov Bratislavy. Na druhej strane stojí argument, že podobné obrovské monofunkčné areály sú už prežitok, čo by bolo akceptovateľnejšie, ak by mali obyvatelia a športovci k dispozícii lokálne kvalitné športoviská (čo majú len zriedka). Development tak musí presvedčiť inak: kvalitou architektúry a urbanizmu.

Zatiaľ nie sú známe žiadne detaily, okrem faktu, že na územie sa konala veľká urbanistická súťaž už pred niekoľkými rokmi s účasťou popredných slovenských ateliérov. Víťazom je údajne renomovaná kancelária Compass, ktorá zaujala konceptom „najväčšieho parku v Bratislave“ v podobe Kuchajdy a okolia, s ktorým bude zástavba jemne a prirodzene splývať.

Nádejne znejúce vyhlásenie musí byť potvrdené konkrétnymi návrhmi, ktoré sú zatiaľ verejne nedostupné. Bude to však pravdepodobne len otázka času, kedy bude známych viac informácií, keďže developeri budú nepochybne potrebovať aj zmeny v Územnom pláne.

Okolie N!da každopádne prejde v najbližšom desaťročí zmenami. Podarený projekt snáď bude slúžiť ako latka kvality, čo by mohlo urobiť z tohto územia jednu z najlepších štvrtí v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Grido
  • Zdroj: Iuris Group
  • Zdroj: Grido

Súvisiace články

Nová architektonická dominanta. N!do 2 je dokončené a mení dôležitú križovatku

03.03.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Okolie rekreačného areálu Kuchajda v mestskej časti Nové Mesto je v poslednom období predmetom intenzívneho záujmu developerov. Postupne tu pribúdajú alebo sa pripravujú viaceré projekty. Výnimočné miesto má medzi nimi N!do od IURISu, ktoré si vyslúžilo prestížne architektonické ocenenie. Dokončená bola jeho druhá etapa.

Čítať viac

N!do 2 rýchlo postupuje, väčšina objektov je v štádiu hrubej stavby

23.06.2021 16:40:33 Adrian Gubčo

Pokračovanie atraktívneho projektu N!do na rohu Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice rýchlo napreduje. Developer IURIS Group nadväzuje na oceňovanú prvú časť, a to konceptom i architektúrou. Oproti staršej časti projektu však pridáva občiansku vybavenosť alebo upravené exteriérové priestranstvá, ktoré budú prístupné aj pre širokú verejnosť.

Čítať viac

N!do 2 spustilo predaj apartmánov

22.10.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer jedného z najpríťažlivejších projektov v Bratislave rozbehol po stavebných prácach aj oficiálny predaj apartmánov v druhej etape developmentu. IURIS tak na trh prináša bývanie, ale aj občiansku vybavenosť na dôležitej mestskej križovatke, ktorá teraz získa svoju hmotovú aj architektonickú dominantu.

Čítať viac

N!do 2 ide do výstavby

23.09.2020 11:18:00 Adrian Gubčo

Po naštartovaní prípravných prác na realizácii spodnej stavby sa onedlho pravdepodobne rozbehne aj výstavba samotného polyfunkčného komplexu N!do 2. Pokračovanie úspešného a laickou i odbornou verejnosťou dobre prijatého projektu získalo stavebné povolenie a do transformačnej lokality v Novom Meste prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody.

Čítať viac

Príprava N!da 2 štartuje

23.07.2020 09:35:00 Adrian Gubčo

V dohľadnej dobe by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného bratislavského projektu – druhej etapy podareného komplexu N!do, ktorý okrem bývania prinesie aj občiansku vybavenosť v podobe obchodov či kancelárií. Developer IURIS Group už obdržal stavebné povolenie na úpravu infraštruktúry, samotné domy sa začnú stavať o niečo neskôr.

Čítať viac

N!do 2 spúšťa predpredaj bytov a blíži sa k výstavbe

12.02.2020 09:02:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie úspešného projektu N!do je čoraz bližšie realite. Developer IURIS Group očakáva už v dohľadnej dobe správoplatnenie územného rozhodnutia, po ktorom rozbehne oficiálny predaj apartmánov, ako aj predstaví definitívnu podobu developmentu. Jeho výstavba by sa mohla spustiť ešte pred letom.

Čítať viac

N!do 2 má územné rozhodnutie

30.10.2019 15:20:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa atraktívneho projektu N!do od developera Iuris Group získala územné rozhodnutie. Ide o zásadný krok na ceste k realizácii projektu, ktorý do exponovanej lokality na nároží Trnavskej cesty a Tomášikovej ulice prinesie nové bývanie, kancelárie a obchody vo vizuálne veľmi príťažlivej podobe.

Čítať viac

Construction update: N!do, 20.6.2018

02.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Finálnu podobu už pomaly získava aj projekt, ktorý oprávnene priťahuje záujem mnohých - a v tomto prípade z pozitívnych dôvodov. V Novom Meste, v blízkosti jazera Kuchajda, sa dokončuje prvá fáza projektu N!do.

Čítať viac

Rozvoj v okolí Kuchajdy

04.01.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavské jazerá (alebo skôr "jazerá") sú urbanistickým fenoménom, ktorý priťahuje čoraz viac obyvateľov. Na tento záujem reagujú aj developeri, ktorí sa obzerajú po pozemkoch v okolí jednotlivých jazier, aby na nich vybudovali rezidenčné komplexy. Silný rozvoj sa dá čakať predovšetkým v okolí Kuchajdy, kde boli medzi sviatkami odhalené dve novinky.

Čítať viac

Construction update: N!do, 12.11.2017

20.11.2017 08:05:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa výstavby projektu N!do dosiahla hrubú stavbu. Zreteľné sa už začína črtať elegantná architektúra tohto obytného súboru od developera Iuris Group.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube