Author photoAdrian Gubčo 19.07.2019 10:00

N!do 2 sa blíži k realizácii

Projekt N!do, ktorý na nárožie Tomášikovej a Trnavskej cesty v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto priniesol zaujímavú a atraktívnu architektúru v novom rezidenčnom súbore, sa čoskoro rozrastie. Development od Iuris Group sa v ďalšej fáze rozšíri o ďalší dom a objekty s kanceláriami a obchodmi, ktoré uzavrú mestský blok z juhovýchodnej strany.

Zdroj: Iuris Group

Zdroj: Iuris Group

Na pozemku už v týchto týždňoch očividne prebiehajú prvé čistiace a prípravné práce. Projekt ako taký by však mal byť v územnom konaní, rozhodnutie zatiaľ vydané podľa všetkého nebolo, hoci mestská časť zverejnila na svojej úradnej tabuli stanovisko k investičnému zámeru, čo môže predznamenávať, že územné rozhodnutie je len otázkou času. Projekt však musí získať ešte stavebné povolenie.

N!do 2 svojim výrazom a členením viacmenej naviaže na prvú etapu, keďže ide o súčasť rozsiahlejšieho zámeru, v ktorom majú vzniknúť ešte ďalšie dve etapy. Druhá by však mala byť, podľa všetkého, najrozsiahlejšia, a priniesť najvýraznejšie hmoty a vstup do územia.

 

Pozrite si fotogalériu z prvej etapy

 

Rozdelená je na rezidenčnú (alebo presnejšie apartmánovú) pozostávajúcu z dvoch 5- až 15-podlažných objektov, a administratívno-obchodnú, kde vzniknú taktiež dva objekty s maximálne štyrmi nadzemnými podlažiami. Kancelárske objekty vytvoria bariéru voči rušnej komunikácii, jednotlivé rezidenčné jednotky tak budú odizolované s výhľadom do upokojeného vnútrobloku, ktorý by však mal byť, podľa všetkého, otvorený.

Čo sa týka rezidencií, s ohľadom na regulatívy územného plánu, umožňujúce bývanie len na 30% funkčnej plochy a ktoré boli vyčerpané prvou fázou, budú všetky deklarované ako apartmány. Vzniknúť by ich malo 105, z toho 17 jednoizbových, 49 dvojizbových, 22 trojizbových a 16 štvorizbových. Developer avizoval, že v ponuke sa objavia aj jednotky vo vysokom nadštandarde.  Spustenie predaja bude závisieť pravdepodobne od postupu vydávania povolení.

V prípade občianskej vybavenosti, očakávaný je vznik  3.775 metrov štvorcových kancelárií a 993 metrov štvorcových obchodov. Druhú časť komplexu obslúži 309 parkovacích miest, z toho 297 v podzemnej garáži. V rámci úprav bezprostredného okolia developer zrealizuje cyklotrasu od Tomášikovej aj Trnavskej cesty s celkovou šírkou 2,5 metra.

Architektúru spracováva, tak ako pri prvej etape, kancelária Grido, za ktorou stojí architekt Peter Sticzay-Gromski, držiteľ Ceny Dušana Jurkoviča a všeobecne oceňovaný architekt. Výrazu tak budú opäť dominovať mäkké zaoblené tvary jednotlivých objektov, hra s diferencovanými výškami a pri rezidenčných budovách kontrast bielych a čiernych plôch, doplnených estetickým tienením. Po architektonickej stránke patrí N!do k najzaujímavejším projektom v Bratislave.

Ak by skutočne mestská časť vydala v blízkej dobe územné rozhodnutie a následne čím skôr aj stavebné povolenie, výstavba by sa mohla spustiť ku koncu tohto alebo (pravdepodobnejšie na začiatku budúceho roka. N!do 2 by tak bolo dokončené pravdepodobne v priebehu roka 2022.

 

Zdroj: Grido

 

N!do predstavuje jeden z najpozitívnejších a najkvalitnejších zásahov v tomto území v poslednom období. Trnavská cesta východne od Bajkalskej ulice má napriek veľkorysým dimenziám stále skôr charakter výpadovky, čomu nepomáha ani často nekvalitná alebo nevhodná architektúra športových hál, nákupných komplexov a bývalých výrobných objektov. Projekt od Iurisu tak priniesol veľmi potrebnú zmenu myslenia.

Na takéto zmýšľanie reaguje aj odborná verejnosť, keďže prvá fáza projektu je nominovaná hneď na dve ocenenia – Stavba roka aj Cena za architektúru (CEZAAR) 2019, kde ju považujem medzi nominovanými dielami za favorita.

Druhá fáza ďalej rozvinie koncept zástavby v tejto exponovanej križovatke a vhodne do nej umiestňuje výškovú dominantu. Táto síce prevýši všetky budovy v najbližšom okolí, vďaka kvalitnej architektúre však bude fungovať ako orientačný bod – a tie sú v meste dôležité. Ďalšie etapy by podľa aktuálne známych informácií nemali N!do 2 prevýšiť.

Na úroveň nastavenú týmto projektom snáď budú reagovať aj ostatní developeri, keďže celé územie Pasienkov – teda medzi Bajkalskou, Trnavskou cestou, Tomášikovou a Vajnorskou ulicou – čakajú hlboké zmeny. Dnes existujúce exteriérové športové areály do istej miery zaniknú (haly by nemali) a uvoľnia priestor polyfunkčnej štvrti s bývaním, kanceláriami a obchodmi. Developermi by mali byť J&T Real Estate a Grafobal Group Development.

Je viac než zrejmé, že mnohí budú redevelopment tohto územia brať ako veľmi kontroverzný, až nevhodný, keďže strata športovísk a transformácia územia, ktoré bolo historicky vymedzené ako športovo-rekreačné, sa dotkne životného štýlu veľkého počtu obyvateľov Bratislavy. Na druhej strane stojí argument, že podobné obrovské monofunkčné areály sú už prežitok, čo by bolo akceptovateľnejšie, ak by mali obyvatelia a športovci k dispozícii lokálne kvalitné športoviská (čo majú len zriedka). Development tak musí presvedčiť inak: kvalitou architektúry a urbanizmu.

Zatiaľ nie sú známe žiadne detaily, okrem faktu, že na územie sa konala veľká urbanistická súťaž už pred niekoľkými rokmi s účasťou popredných slovenských ateliérov. Víťazom je údajne renomovaná kancelária Compass, ktorá zaujala konceptom „najväčšieho parku v Bratislave“ v podobe Kuchajdy a okolia, s ktorým bude zástavba jemne a prirodzene splývať.

Nádejne znejúce vyhlásenie musí byť potvrdené konkrétnymi návrhmi, ktoré sú zatiaľ verejne nedostupné. Bude to však pravdepodobne len otázka času, kedy bude známych viac informácií, keďže developeri budú nepochybne potrebovať aj zmeny v Územnom pláne.

Okolie N!da každopádne prejde v najbližšom desaťročí zmenami. Podarený projekt snáď bude slúžiť ako latka kvality, čo by mohlo urobiť z tohto územia jednu z najlepších štvrtí v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Grido
  • Zdroj: Iuris Group
  • Zdroj: Grido

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube