Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.05.2017 13:00

HB Reavis pripravuje súťaž na Námestie Slobody

Developer HB Reavis pripravuje v spolupráci s mestom Bratislava a mestskou časťou Staré Mesto architektonickú súťaž na preriešenie Námestia Slobody, ako aj jeho revitalizáciu. Projekt vzniká v rámci marketingových aktivít developera, ktorý v Bratislave realizuje masívne investície v podobe obchodno-administratívnych komplexov Stanica Nivy a Twin City Tower.

Article Big

V rámci tlačovej besedy predstavili zástupcovia mesta, mestskej časti aj súkromnej spoločnosti ideu revitalizácie námestia, ktorá bude v prvej časti pozostávať z úprav súčasných verejných priestranstiev, zahŕňajúcich obnovu mobiliáru a zelene. Súčasťou tejto fázy bude aj technický prieskum námestia, vrátane fontány Lipový kvet, ktorá je najväčšou fontánou na Slovensku, no dlhé roky nefunguje.

V tom istom čase, v júni, HB Reavis plánuje spoluorganizovať architektonickú súťaž, ktorá bude vyhodnocovaná medzinárodnou porotou s účasťou expertov z Veľkej Británie a otvorená pre slovenských architektov, vrátane študentov. Nie je ešte ujasnené, či pôjde o jednokolovú alebo dvojkolovú súťaž, mala by však každopádne byť uzavretá na jeseň, keď budú známe výsledky.

Následne bude investor schopný vyhodnotiť finančné náklady a zrealizovať projektovú prípravu, ktorú by chcel dokončiť na jar 2018. V priebehu budúceho roka by sa tak mala spustiť aj samotná rekonštrukcia. Developer prisľúbil investovať zatiaľ 500-tisíc eur, prípadné ďalšie náklady by chcel hradiť zo zisku z fundraisingu, otvoreného pre korporátnych darcov. 

Námestie Slobody patrí k najvýznamnejším verejným priestranstvám v Bratislave a svojou polohou v blízkosti viacerých kľúčových vládnych a vzdelávacích inštitúcií tvorí zásadný bod v kostre verejných priestranstiev mesta. Jeho súčasný stav je však v príkrom kontraste k jeho významu aj potenciálu.

Ak by bola jeho revitalizácia spravená naozaj kvalitne, je celkom možné, že by to mohlo prispieť k úplnému mentálnemu prenastaveniu mesta, podobne ako revitalizácia Gorkého parku v Moskve zmenila ruskú metropolu či premena nevyužitého železničného viaduktu v newyorskej štvrti Chelsea, dnes známeho ako High Line, naštartovala západný Manhattan.

Hoci je škoda, že súťaž podľa všetkého nebude medzinárodná, v prípade, že HB Reavis a partneri pripravia kvalitné podklady a zostavia špičkovú porotu, môže táto architektonická súťaž prispieť k radikálnemu zlepšeniu výzoru a fungovania námestia a k transformácii významnej časti centra Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ako napreduje rekonštrukcia Námestia slobody?

22.04.2021 13:02:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v poslednom období predstavuje nové a nové projekty rekonštrukcií a úprav verejných priestorov. Z minulosti však pochádzajú aj staršie zámery, ktorých realizácia zatiaľ pokrivkáva. Najvýraznejšou je rekonštrukcia Námestia slobody, výsledok jednej z mála architektonických súťaží v minulom období. Aký je jej stav?

Čítať viac

Na Námestí Slobody vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

22.11.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu budúceho roka by mohol na Námestí Slobody vzniknúť nový pamätník. Iniciatíva za Pamätník demokratickej revolúcie 1989 predstavila pred niekoľkými dňami návrh pripomienky na revolučné udalosti, ktorú chce Hlavné mesto podporiť a pamätník čoskoro zrealizovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube