Author photoAdrian Gubčo 23.05.2017 13:00

HB Reavis pripravuje súťaž na Námestie Slobody

Developer HB Reavis pripravuje v spolupráci s mestom Bratislava a mestskou časťou Staré Mesto architektonickú súťaž na preriešenie Námestia Slobody, ako aj jeho revitalizáciu. Projekt vzniká v rámci marketingových aktivít developera, ktorý v Bratislave realizuje masívne investície v podobe obchodno-administratívnych komplexov Stanica Nivy a Twin City Tower.

V rámci tlačovej besedy predstavili zástupcovia mesta, mestskej časti aj súkromnej spoločnosti ideu revitalizácie námestia, ktorá bude v prvej časti pozostávať z úprav súčasných verejných priestranstiev, zahŕňajúcich obnovu mobiliáru a zelene. Súčasťou tejto fázy bude aj technický prieskum námestia, vrátane fontány Lipový kvet, ktorá je najväčšou fontánou na Slovensku, no dlhé roky nefunguje.

V tom istom čase, v júni, HB Reavis plánuje spoluorganizovať architektonickú súťaž, ktorá bude vyhodnocovaná medzinárodnou porotou s účasťou expertov z Veľkej Británie a otvorená pre slovenských architektov, vrátane študentov. Nie je ešte ujasnené, či pôjde o jednokolovú alebo dvojkolovú súťaž, mala by však každopádne byť uzavretá na jeseň, keď budú známe výsledky.

Následne bude investor schopný vyhodnotiť finančné náklady a zrealizovať projektovú prípravu, ktorú by chcel dokončiť na jar 2018. V priebehu budúceho roka by sa tak mala spustiť aj samotná rekonštrukcia. Developer prisľúbil investovať zatiaľ 500-tisíc eur, prípadné ďalšie náklady by chcel hradiť zo zisku z fundraisingu, otvoreného pre korporátnych darcov. 

Námestie Slobody patrí k najvýznamnejším verejným priestranstvám v Bratislave a svojou polohou v blízkosti viacerých kľúčových vládnych a vzdelávacích inštitúcií tvorí zásadný bod v kostre verejných priestranstiev mesta. Jeho súčasný stav je však v príkrom kontraste k jeho významu aj potenciálu.

Ak by bola jeho revitalizácia spravená naozaj kvalitne, je celkom možné, že by to mohlo prispieť k úplnému mentálnemu prenastaveniu mesta, podobne ako revitalizácia Gorkého parku v Moskve zmenila ruskú metropolu či premena nevyužitého železničného viaduktu v newyorskej štvrti Chelsea, dnes známeho ako High Line, naštartovala západný Manhattan.

Hoci je škoda, že súťaž podľa všetkého nebude medzinárodná, v prípade, že HB Reavis a partneri pripravia kvalitné podklady a zostavia špičkovú porotu, môže táto architektonická súťaž prispieť k radikálnemu zlepšeniu výzoru a fungovania námestia a k transformácii významnej časti centra Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube