Author photoAdrian Gubčo 09.10.2018 08:30

Dokončený projekt: Kubik

V mestskej časti Nové Mesto, v blízkosti sídliska na Nobelovej ulici, bola dokončená rekonštrukcia niekdajšej slobodárne na byty, za ktorou stojí developer VI Group. Projekt s názvom Kubik vyvolal v priebehu realizácie kontroverzie. Ako vyzerá výsledok?

Pôvodná slobodáreň mala podobu dlhého, štvorpodlažného doskového objektu, kde boli jediným architektonickým prvkom vystupujúce balkóny. Developer na tomto štýle až tak veľa nezmenil, prestavbou však doplnil nové balkóny, ktoré zatraktívňujú vzniknuvšie byty. Tých je celkovo 59, plus 6 apartmánov, väčšinou išlo o dvojizbáky. Štandard odráža fakt, že má ísť predovšetkým o dostupné bývanie, je ho možné teda nazvať iba priemerným, napriek tomu (či vďaka tomu) sa predali všetky byty aj apartmány. Súčasťou budovy je deväť obchodných prevádzok na prízemí, priamo v okolí budovy sa nachádza desať parkovacích miest. Architektúru spracoval sám developer, ktorý je zároveň aj architektonickým štúdiom.

Na prvý pohľad sa Kubik môže zdať ako bezproblémový projekt, ktorý využil v podstate len slabo využitý objekt a priniesol na trh tak potrebné dostupnejšie bývanie, pričom zároveň hravou architektúrou oživil okolie. Rekonštrukcia starších objektov pre daný účel je v tomto smere ideálna, keďže sa tým v podstate zrecykluje budova. Rizikom však je, že rekonštrukcie starých budov, pôvodne slúžiacich iným účelom, vždy obsahujú určité kompromisy.

V tomto prípade to je absencia parkovacích miest, daná nedostatkom miesta na pozemku a nemožnosťou budovať podzemné garáže. Developer sa pokúsil situáciu riešiť prenájmom neďalekého parkoviska, čo sa stretlo s odporom časti miestnych, čo sa snažili využiť miestni politici. Z developera sa stal obetný baránok, zodpovedný za zlú situáciu s parkovaním v okolí.

Skutočným zodpovedným je však samospráva, ktorá nebola v takto zaťaženej lokalite schopná pripraviť regulované parkovanie, ako ani ponúknuť rezidentom alternatívu vo forme spoľahlivej verejnej dopravy. Keby tomu tak bolo, z Kubiku by sa naopak mohol stať pozitívny príklad toho, ako sa konečne začíname odkláňať od prehnaného parkovania a využívania osobných automobilov, ktoré zbytočne zaťažuje investorov, ale hlavne mesto a jeho obyvateľov.

Kubik však má aj ďalší problém, ktorý možno považovať za oveľa väčší, a to je kvalita vyhotovenia remeselných detailov, ktorá je podľa ohlasov viacerých klientov na nízkej úrovni (udávané je zlé odvodnenie strechy, zatekajúce časti stien, problémový výťah alebo krivé steny a podlahy).

Pri súčasnom stavebnom boome je v Bratislave akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v stavebníctve, čo sa môže odrážať na nízkej úrovni finalizácie bytov, predovšetkým u projektov, ktoré nepatria k nadštandardným. Ide o memento pre všetkým klientov, nielen u tohto developera, ale u všetkých – zmluvy treba nastavovať ideálne po konzultácii s právnikom a byty treba dať preveriť expertom, ktorí môžu upozorniť na vady a nedorobky. Výsledkom bude spokojnejšie bývanie bez nutnosti dlhých procesov a naťahovačiek s predajcami či developermi.

 

Fotografie z 29.8.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube