Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.10.2018 08:30

Dokončený projekt: Kubik

V mestskej časti Nové Mesto, v blízkosti sídliska na Nobelovej ulici, bola dokončená rekonštrukcia niekdajšej slobodárne na byty, za ktorou stojí developer VI Group. Projekt s názvom Kubik vyvolal v priebehu realizácie kontroverzie. Ako vyzerá výsledok?

Article Big

Pôvodná slobodáreň mala podobu dlhého, štvorpodlažného doskového objektu, kde boli jediným architektonickým prvkom vystupujúce balkóny. Developer na tomto štýle až tak veľa nezmenil, prestavbou však doplnil nové balkóny, ktoré zatraktívňujú vzniknuvšie byty. Tých je celkovo 59, plus 6 apartmánov, väčšinou išlo o dvojizbáky. Štandard odráža fakt, že má ísť predovšetkým o dostupné bývanie, je ho možné teda nazvať iba priemerným, napriek tomu (či vďaka tomu) sa predali všetky byty aj apartmány. Súčasťou budovy je deväť obchodných prevádzok na prízemí, priamo v okolí budovy sa nachádza desať parkovacích miest. Architektúru spracoval sám developer, ktorý je zároveň aj architektonickým štúdiom.

Na prvý pohľad sa Kubik môže zdať ako bezproblémový projekt, ktorý využil v podstate len slabo využitý objekt a priniesol na trh tak potrebné dostupnejšie bývanie, pričom zároveň hravou architektúrou oživil okolie. Rekonštrukcia starších objektov pre daný účel je v tomto smere ideálna, keďže sa tým v podstate zrecykluje budova. Rizikom však je, že rekonštrukcie starých budov, pôvodne slúžiacich iným účelom, vždy obsahujú určité kompromisy.

V tomto prípade to je absencia parkovacích miest, daná nedostatkom miesta na pozemku a nemožnosťou budovať podzemné garáže. Developer sa pokúsil situáciu riešiť prenájmom neďalekého parkoviska, čo sa stretlo s odporom časti miestnych, čo sa snažili využiť miestni politici. Z developera sa stal obetný baránok, zodpovedný za zlú situáciu s parkovaním v okolí.

Skutočným zodpovedným je však samospráva, ktorá nebola v takto zaťaženej lokalite schopná pripraviť regulované parkovanie, ako ani ponúknuť rezidentom alternatívu vo forme spoľahlivej verejnej dopravy. Keby tomu tak bolo, z Kubiku by sa naopak mohol stať pozitívny príklad toho, ako sa konečne začíname odkláňať od prehnaného parkovania a využívania osobných automobilov, ktoré zbytočne zaťažuje investorov, ale hlavne mesto a jeho obyvateľov.

Kubik však má aj ďalší problém, ktorý možno považovať za oveľa väčší, a to je kvalita vyhotovenia remeselných detailov, ktorá je podľa ohlasov viacerých klientov na nízkej úrovni (udávané je zlé odvodnenie strechy, zatekajúce časti stien, problémový výťah alebo krivé steny a podlahy).

Pri súčasnom stavebnom boome je v Bratislave akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v stavebníctve, čo sa môže odrážať na nízkej úrovni finalizácie bytov, predovšetkým u projektov, ktoré nepatria k nadštandardným. Ide o memento pre všetkým klientov, nielen u tohto developera, ale u všetkých – zmluvy treba nastavovať ideálne po konzultácii s právnikom a byty treba dať preveriť expertom, ktorí môžu upozorniť na vady a nedorobky. Výsledkom bude spokojnejšie bývanie bez nutnosti dlhých procesov a naťahovačiek s predajcami či developermi.

 

Fotografie z 29.8.2018.

Galéria

  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Bytový dom bez parkovacích miest: Katastrofa alebo skvelý nápad?

13.05.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Mestskou časťou Nové Mesto v posledných dňoch hýbe "kauza" bytového domu Kubik, kde developer VI Group realizuje rekonštrukciu a premenu pôvodnej slobodárne na rezidenčnú funkciu, pričom nevybuduje parkovacie miesta v "dostatočnom" objeme. Pre miestnych obyvateľov (a politikov) ide nepochybne o problematickú situáciu, celú debatu však treba vložiť do širšieho rámca diskusií o budúcnosti dopravy v Bratislave.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube