YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.01.2018 08:30

Nová štvrť na Kopčianskej

Nový rok štartujeme predstavením zámeru (resp. urbanistickej štúdie) polyfunkčnej zóny Kopčianska - Juh, ktorá by mala vyrásť v tesnej blízkosti vojenského cintorína a štátnej hranice. Developer Fundus, s.r.o., napojený na spoločnosť Lucron (developujúcu Urban Residence či Malé Krasňany), predstavil zámer v rámci hodnotenia EIA.

Zdroj: Lucron / EIA

Zdroj: Lucron / EIA

Projekt by mal vzniknúť na mieste, ktoré sa v rámci plánovania nazýva IV. kvadrant, teda v území medzi dnešnou zástavbou Petržalky a rakúskou hranicou, kde sa dlhodobo predpokladá ďalšia expanzia mesta. Kopčianska - Juh sa bude nachádzať na mieste súčasného poľa a skládky stavebného odpadu a mala by byť viacmenej samostatnou štvrťou, usporiadanou okolo hlavnej osi naviazanej na Kopčiansku ulicu a tvorenou blokmi aj solitérnymi objektami, medzi ktorými sa nachádzajú verejné priestranstvá.

Kľúčovou funkciou je bývanie (na základe plošnej výmery obytných plôch by to mohla byť vyše tisícka bytov), doplnené prechodným bývaním v objektoch ako sú študentské internáty či domov seniorov. Doplnkovou funkciou je občianska vybavenosť v podobe maloobchodných prevádzok, hotela a ďalších služieb, pričom väčšina z nich má byť koncentrovaná v okolí centrálneho námestia, ďalšie v parteri domov. Kvalitnej zeleni a exteriérovým plochám je taktiež ponechaného pomerne dosť priestoru, EIA navyše odporúča budovať variant s vyšším zastúpením zelene oproti spevneným plochám. Parkovanie je riešené skôr v podzemí, kde bude 1600 miest, na povrchu ďalších 500. Autormi štúdie sú skúsené a kvalitné architektonické kancelárie šujan_štassel, Vallo Sadovsky Architects a Compass Architekti. Realizácia prvej fázy je naplánovaná medzi rokmi 2020-2025, druhej 2025-2030. Odhadované náklady sú 90 miliónov eur.

Kvalita oslovených architektonických ateliérov sa odráža aj vo vysokej úrovni návrhu. Vizualizácie odhaľujú mestsky pôsobiacu štvrť s dobrou mierkou a kvalitnými spoločnými priestormi, kde vzniká dobrá perspektíva pre vytvorenie príjemného života. Lucron už dokázal, že vie budovať aj pomerne veľké obytné súbory, ktoré sú navyše oceňované zákazníkmi aj odborníkmi.

Priamo voči návrhu teda možno nájsť len málo výhrad (azda len okrem rozsahu parkovania, čo je ale dané normou). Tou jedinou zásadnejšou je len lokalita - je škoda, že takýto pekný zámer sa objavuje v území, pomerne odlúčenom od inej zástavby, a že nejde skôr o niečo, transformujúce zle nastavené či zanedbané lokality, ktorých je aj v Petržalke neúrekom (zvlášť v blízkosti Kopčianskej).

Na druhej strane, ide o neklamný znak toho, že prorokovaná expanzia Bratislavy smerom k rakúskej hranici je konečne tu, a preto sa dá čakať, že v blízkej dobe uvidíme ešte ďalšie zámery, ktoré sa v tomto území objavia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA

Súvisiace články

Prvá nízkouhlíková štvrť získava prvé domy. Nesto napreduje v rozvoji

16.09.2022 15:28:00 Andrej Sárközi

Zmestili by sa doňho Kežmarok alebo Skalica. V petržalskom projekte Nesto bude žiť na 47 hektároch 15-tisíc ľudí. Developer Lucron chce na území medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom vytvoriť komplexnú štvrt s bývaním, kanceláriami, retailom či občianskou vybavenosťou. Toto mesto v meste má byť navyše aj príkladom ekologického a inovatívneho prístupu k tvorbe urbánneho prostredia.

Čítať viac

Nesto odhaľuje svoj koncept co-livingu

21.01.2022 17:44:09 Adrian Gubčo

V Petržalke sa postupne rozbieha výstavba projektu Nesto od developera Lucron. Táto vlajková loď spoločnosti prichádza s ambíciou vytvoriť namiesto banálneho obytného súboru živú a kreatívnu komunitu, ktorá bude priťahovať široké skupiny obyvateľstva. Nástrojom k tomu majú byť aj developermi zriedka využívané koncepty bývania – vrátane co-livingu, teda špecifického typu nájomného bývania.

Čítať viac

Lucron prezrádza prvé detaily o urbanistickej súťaži na Nesto Sever

02.12.2021 15:03:06 Adrian Gubčo

Spoločnosť Lucron postupne rozbieha realizáciu mohutného developmentu Nesto, ktoré vznikne na západnom okraji Petržalky, priamo pri štátnej hranici s Rakúskom. Ide však o rozvoj len prvej, južnej časti projektu. Koncepciu severnej hľadá v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, do ktorej údajne prizvala popredné európske pracoviská. Výsledky súťaže by mali byť známe na jar budúceho roka.

Čítať viac

Výstavba projektu Nesto začína

14.10.2021 14:53:30 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa oficiálne spustila výstavba projektu Nesto, do budúcna jednej z najväčších developerských schém v Bratislave. V petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom, by mala v najbližších rokoch vzniknúť štvrť s až 15-tisíc obyvateľmi. Developer Lucron navyše vyhlasuje aj urbanistickú súťaž, v ktorej hľadá koncepciu severnej časti developmentu.

Čítať viac

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

04.10.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube