Author photoAdrian Gubčo 26.11.2018 08:30

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Budova, ktorá sa aktuálne odstraňuje, slúžila roky ako sídlo banky Volksbank, no už nejakú dobu bola prázdna. Okrem časti obrátenej do ulice obsahuje aj dvorové krídlo, ktoré zaniká taktiež. Budova má sedem nadzemných podlaží, vybudovaná bola v postmodernom štýle.

Okrem tohto domu bol asanovaný aj susedný historizujúci objekt, v ktorom v 19. storočí žil a pôsobil pekár Kesselbauer, po ktorom sa rozhodol developer pomenovať celý projekt. Dom bol dlhodobo zanedbaný, čo sa podpísalo na jeho stave. Na ten sa pri demolácii odvolávala aj Proxenta, pôvodnú architektúru sa však rozhodla pripomenúť fasádnou replikou.

Nový projekt tak bude pozostávať z dvoch vizuálne odlišných celkov – nadstavaného historizujúceho objektu a modernejšej dostavby na mieste administratívnej budovy. V skutočnosti však ide viacmenej o jeden blok, ktorý bude mať odlišné len uličné fasády.

Súbor bude mať osem nadzemných podlaží a stavebne bude nadväzovať na nedávno dokončený projekt Weinhauer od toho istého developera. Celkovo by sa tu malo nachádzať 130 bytov, pre ktoré bude zriadených 155 parkovacích miest. Nie je známe, ako postupuje predaj, webstránka projektu hovorí o aktuálnych zmenách a „vylepšovaní“ projektu, údaji o predaji sú neprístupné.

Architektonický koncept projektu spracovala kancelária Verida, celkový dojem je rozpačitý. Len v zriedkavých prípadoch nedopadnú podobné pokusy s historizujúcou architektúrou paškvilom, v prípade Kesselbaueru však ešte nie je reálne čo hodnotiť.

Možno teda hovoriť o pozitívach – centrum sa skompaktní, pozemky dlho ležiace ladom sa využijú, do centrálnej mestskej oblasti sa vráti žiadúca funkcia bývania a vďaka aktívnemu parteru ožije aj ulica (resp. námestie). Kesselbauer je tak aj napriek estetickým nedostatkom vhodným a pozitívnym vstupom do lokality.

Výstavba by sa po odstránení všetkých objektov mala naplno rozbehnúť v priebehu budúceho roka. Dokončenie tak možno očakávať ku koncu roka 2020, resp. na začiatku roka 2021.

 

Fotografie z 16.11.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube