Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.11.2018 08:30

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Article Big

Budova, ktorá sa aktuálne odstraňuje, slúžila roky ako sídlo banky Volksbank, no už nejakú dobu bola prázdna. Okrem časti obrátenej do ulice obsahuje aj dvorové krídlo, ktoré zaniká taktiež. Budova má sedem nadzemných podlaží, vybudovaná bola v postmodernom štýle.

Okrem tohto domu bol asanovaný aj susedný historizujúci objekt, v ktorom v 19. storočí žil a pôsobil pekár Kesselbauer, po ktorom sa rozhodol developer pomenovať celý projekt. Dom bol dlhodobo zanedbaný, čo sa podpísalo na jeho stave. Na ten sa pri demolácii odvolávala aj Proxenta, pôvodnú architektúru sa však rozhodla pripomenúť fasádnou replikou.

Nový projekt tak bude pozostávať z dvoch vizuálne odlišných celkov – nadstavaného historizujúceho objektu a modernejšej dostavby na mieste administratívnej budovy. V skutočnosti však ide viacmenej o jeden blok, ktorý bude mať odlišné len uličné fasády.

Súbor bude mať osem nadzemných podlaží a stavebne bude nadväzovať na nedávno dokončený projekt Weinhauer od toho istého developera. Celkovo by sa tu malo nachádzať 130 bytov, pre ktoré bude zriadených 155 parkovacích miest. Nie je známe, ako postupuje predaj, webstránka projektu hovorí o aktuálnych zmenách a „vylepšovaní“ projektu, údaji o predaji sú neprístupné.

Architektonický koncept projektu spracovala kancelária Verida, celkový dojem je rozpačitý. Len v zriedkavých prípadoch nedopadnú podobné pokusy s historizujúcou architektúrou paškvilom, v prípade Kesselbaueru však ešte nie je reálne čo hodnotiť.

Možno teda hovoriť o pozitívach – centrum sa skompaktní, pozemky dlho ležiace ladom sa využijú, do centrálnej mestskej oblasti sa vráti žiadúca funkcia bývania a vďaka aktívnemu parteru ožije aj ulica (resp. námestie). Kesselbauer je tak aj napriek estetickým nedostatkom vhodným a pozitívnym vstupom do lokality.

Výstavba by sa po odstránení všetkých objektov mala naplno rozbehnúť v priebehu budúceho roka. Dokončenie tak možno očakávať ku koncu roka 2020, resp. na začiatku roka 2021.

 

Fotografie z 16.11.2018.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube