Author photoAdrian Gubčo 13.07.2020 10:35

Kesselbauer má stavebné povolenie

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Zdroj: Proxenta

Zdroj: Proxenta

Projekt bol prvýkrát predstavený ešte v roku 2017 pod názvom Rezidencia medzi hviezdami. Developer chcel týmto zámerom nadviazať na svoju realizáciu v podobe rezidenčného komplexu Weinhauer na Jozefskej ulici, s ktorým bude nový development prepojený. Projekt bol prijatý rozpačito, keďže mal do prestížnej lokality Hlavného mesta priniesť architektonicky slabý súbor, ktorého súčasťou mala byť replika fasády historického objektu.

Medzičasom však Proxenta pôvodný výzor vylepšila a projekt premenovala na Kesselbauer. Nový dom bude z Námestia 1. mája pôsobiť ako dve rozličné budovy, v skutočnosti však ide o mohutný objekt s vlastným vnútroblokom. Neskôr Proxenta prikúpila aj pozemok od Banskobystrickej, kde plánuje ďalší polyfunkčný dom, nazvaný Vila Biela.

Zámer však narazil na odpor časti susedov, ktorí napadli územné rozhodnutie, vydané v lete 2019, potom, ako bola so zemou zrovnaná pôvodná zástavba – vrátane historického objektu tzv. Kesselbauerovej pekárne, ktorá bola staticky narušená. Riešenie odvolania sa natiahlo až do tohto roku, stavebné konanie sa spustilo na jar. V týchto dňoch bolo definitívne ukončené a Proxenta môže konečne rozbehnúť výstavbu.

Ako developer uvádza, v týchto dňoch dokončuje asanačné práce a po oficiálnom nadobudnutí platnosti stavebného povolenia plánuje okamžite spustiť výstavbu. Do realizácie ide celý súbor, teda moderná aj historizujúca časť budúceho bloku. V zmysle stavebného povolenia by mal byť projekt dokončený najneskôr do polovice roka 2023

 

Vnútroblok. Zdroj: Proxenta

 

Projekt svojou hmotou vytvorí veľké vnútorné átrium alebo nádvorie, ktoré by malo byť verejne prístupné, keďže tu budú na prízemí umiestnené komerčné prevádzky. Na základe požiadaviek mesta sa údajne tento dvor zväčšoval. Jednotlivé časti súboru budú mať maximálne osem nadzemných podlaží, do ulice by to malo byť o jedno, resp. tri podlažia menej, aby sa dodržala charakteristická výška zástavby.

Naplánovaný je vznik 116 bytov a apartmánov, hoci pôvodné číslo bolo 130. Developer avizuje, že z prvej vlny predaja sa podarilo vypredať všetko už v priebehu niekoľkých mesiacov, ďalšiu vlnu však zatiaľ spustiť neplánuje. Štandard jednotiek oficiálna webstránka projektu bližšie nešpecifikuje, k pár známym detailom patrí len to, že byty a apartmány budú mať hliníkové okná a takmer všetky byty by mali mať balkón, terasu alebo loggiu. Proxenta ďalej zdôrazňuje, že pod súborom bude veľká podzemná garáž so 155 parkovacími miestami a vybavením pre cyklistov.

Kombináciu do centra vhodnej funkcie a vytvorenia otvorených plôch vo vnútrobloku, spoločne s vyplnením stavebnej prieluky, možno označiť za najväčší benefit zámeru. Architektonická úroveň, podľa všetkého, až taká vysoká nebude, kedže napriek redizajnu nepôjde o niečo, čo by dosahovalo úroveň žiadanú od danej lokality. Rozpaky vyvoláva najmä nadstavba historizujúceho objektu, ktorá má nadväzovať na pôvodný štýl.

Proxenta však pripomína, že dané riešenie je konzultované s pamiatkarmi. „Všetky kroky sme konzultovali s pamiatkovým úradom a výsledná podoba repliky historického domu odzrkadľuje jeho pôvod v najvyššej možnej miere. Zostane zachovaný nielen pôvodný architektonický štýl, ale aj farebné riešenie,“ hovorí Pavol Kožík, generálny riaditeľ Investičnej skupiny Proxenta. V prípade modernejšej časti developer konštatuje, že jeho cieľom bolo nadviazať na modernú architektúru, ktorá v okolí existuje alebo práve vzniká. Architektom je kancelária Beionde.

 

Zdroj: Proxenta

 

Výstavbou tohto projektu sa každopádne dobuduje severná strana Námestia 1. mája, ktorá takto získa celistvý veľkomestský charakter. Okrem realizácie od Proxenty k tomu dopomôže predovšetkým susedný Metropolitan Star, ktorý sa aktuálne postupne zahaľuje do fasády, a The Corner, ktorý nedávno prekvapil veľmi kvalitne pôsobiacou fasádou a decentnou architektúrou od poprednej kancelárie Architekti BKPŠ. Aktivovať by sa mal parter, čo ďalej prospeje oživeniu lokality.

Proxenta plánuje okrem Kesselbaueru vybudovať v štvrti ešte tretí projekt, zmieňovanú Vilu Bielu, ktorá má byť najmenším a najluxusnejším developmentom z trojice zrealizovaných projektov. V prípade tohto zámeru termíny zatiaľ špecifikované neboli, dôležité však je, že sa ním spraví krok k dobudovaniu inej ulice, tentoraz Banskobystrickej, ktorá, napriek tomu, že sa nachádza priamo naproti záhrade Prezidetnského paláca, nepôsobí vôbec dobre. V susedstve rastie zadná strana Metropolitan Star, ktorá je taktiež na solídnej úrovni.

Azda už v dohľadnej dobe tak dôjde k dobudovaniu ďalšieho mestského bloku, ktorý bol v zlom stave celé desaťročia. „Veríme, že po dokončení Kesselbaueru a Vily Bielej sa táto lokalita opäť stane zaujímavou pre Bratislavčanov, ale aj turistov,“ hovorí Pavol Kožík, generálny riaditeľ Investičnej skupiny Proxenta. Hoci nevidím dôvod, prečo by mala lákať zahraničných návštevníkov, faktom je, že dobudovanie skutočne prinesie silnejšiu aktivitu, čo je však pozitívne.

Ide o ďalší príklad trendu, v rámci ktorého súčasný development prispieva k naprávaniu chýb a negatívnych zásahov z minulosti. Bratislava sa pomaly stáva kompaktnejším a tým aj lepším mestom. V nastúpenom sa smere musí pokračovať aj naďalej.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube