Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.09.2019 15:30

Kaufland na Trnavskej ceste sa bude ďalej rozširovať, pribudne parkovací dom a škôlka

Komplex nákupného centra Kaufland na Trnavskej ceste sa bude opäť rozširovať. Okrem supermarketu, dvojice administratívnych budov a parkovacieho domu by mali pribudnúť ďalšie parkovacie kapacity a materská škola. Celý súbor tak začína pripomínať akýsi kampus tejto maloobchodnej siete.

Article Big

Zdroj: Kaufland / EIA

Aktuálny zámer výstavby nových objektov nadväzuje na poslednú dokončenú časť komplexu v podobe šesťpodlažnej administratívnej budovy od Trnavskej cesty. Projekt je aktuálne v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), predložený bol v dvoch variantoch.

Stavby vzniknú severovýchodne od novšej administratívnej budovy, v dotyku s obytným súborom N!do. Bližšie k bytovému domu bude parkovací dom, polyfunkčná budova s materskou školou je zasunutá dovnútra pozemku. V oboch variantoch má škôlka dve nadzemné podlažia a parkovací dom päť (plus dve podzemné), výška parkovacieho domu sa však vo Variante 2 mení tak, aby sa šetril investičný náklad a uľahčila výstavba. Hromadná garáž by tak bola vyššia o 2,7 metra.

Stavba parkovacieho domu bude slúžiť výlučne pre potreby parkovania, vznikne tu 313 parkovacích miest (z toho 116 v podzemných podlažiach). Polyfunkčná budova so škôlkou však bude obsahovať aj ďalšie priestory: na prvom podlaží vznikne showroom, kde bude Kaufland testovať rôzne typy predajných regálov a vystavovanie tovaru, ako aj archív spoločnosti, kým materská škola bude na druhom nadzemnom podlaží, bude mať kapacitu 50 detí a bude slúžiť zamestnancom Kauflandu.

Architektúra oboch objektov má byť jednoduchá, v prípade škôlky „hravá“, kým parkovací dom budú ozvláštňovať jedine ľahké panely, smerom k N!du riešené ako zazelenené. V porovnaní s týmto príťaživým komplexom, nominovaným na CEZAARa, bude polyfunkčný objekt pôsobiť nevhodne, v prípade parkovacieho domu až násilne. Autorom architektonického návrhu je kancelária Bobek Jávorka.

Napriek tomu, zámer je v súlade s ešte starším urbanistickým zámerom, ktorá zahŕňa tak aktuálne budované objekty, ako aj N!do I a pripravované N!do II. Realizácia nových častí areálu Kauflandu je plánovaná medzi jarou 2020 a jarou 2021, čo je skôr optimistické. Optimálny variant je Variant č. 1, ktorý nie je taký konfliktný voči susednému rezidenčnému súboru. Odhadované náklady sú 8,2 milióna eur.

 

Miesto, kde vyrastie zmieňovaný parkovací dom, a nová časť administratívy Kauflandu

 

Kaufland by mal týmto projektom dobudovať svoju čoraz väčšiu centrálu, ktorá narástla z pôvodne obyčajného supermarketu na mohutný komerčný komplex. Nákupná sieť patrí k lídrom vo svojom segmente na Slovensku, čo by mohlo byť predpokladom k tomu, aby centrála spĺňala aj špičkové urbanistické a architektonické kritériá.

Nanešťastie tomu tak nie je, hoci štandard kancelárskych objektov nie je ani najhorší. Každopádne, v lokalite, ktorá je na pokraji masívneho rozvoja a premeny na polyfunkčnú mestskú štvrť, kde vznikne množstvo nových bytov aj komerčných (kancelárskych aj retailových) priestorov, ako aj niekoľko moderných športovísk, to nestačí.

Pasienky sa totiž budú čoskoro meniť, a to na základe veľkej urbanistickej súťaže (workshopu), ktorá sa na územie konala ešte v roku 2011. V nej sa stretli viaceré známe kancelárie, napríklad Grido (autori N!da), A.M. Architects (Zuckermandel), Vallo Sadovsky Architects (Nádvorie v Trnave) alebo Compass Architekti.

Podľa posledných známych informácií, posledný menovaný ateliér by mal byť aj víťazom, s konceptom založeným na tvorbe veľkého parku v okolí Kuchajdy a komponovaní zástavby po jeho okrajoch. Aktuálnejšie informácie nie sú známe, ak však má Compass aj naďalej na starosti architektúru, kvalita štvrte môže byť veľmi dobrá. 

Je škoda, že v tomto kontexte bude tá najexponovanejšia časť zástavby – okolie Trnavskej cesty, ktorá má paramatre pre to, aby sa stala veľkým mestským bulvárom – disponovať tou najbanálnejšou úrovňou architektúry (s výnimkou N!da), vhodnou pre logistické centrum na predmestí. Kaufland tomu veľmi nepomohol a najnovším zásahom ani nepomôže.

Galéria

  • Zdroj: Kaufland / EIA
  • Zdroj: Kaufland / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube