Author photoAdrian Gubčo 10.04.2024 19:00

Od dostupnejšieho bývania k luxusu. Ister Tower má nový harmonogram, označuje sa za kráľovnú downtownu

Nové centrum Bratislavy je tvorené viacerými výraznými už zrealizovanými, rozostavanými alebo plánovanými projektami. Pracujú na nich poprední developeri, ktorí si najímajú špičkových domácich aj európskych architektov. Do tohto exkluzívneho klubu sa teraz chce zaradiť aj investor zámeru Ister Tower, ktorý neskromne hovorí o „kráľovnej downtownu“.

Zdroj: Ister Tower

Zdroj: Ister Tower

Bratislavský downtown, vypĺňajúci južnú časť štvrte Nivy, sa za poslednú poldruha dekádu zmenil zo zanedbanej postindustriálnej lokality na čoraz atraktívnejšiu časť mesta. Kým v nedávnej minulosti jeho obraz tvorili opustené priemyselné areály, dnes sú to výškové budovy, bizniscentrá, nadštandardné bytové komplexy a upravené vonkajšie priestranstvá. Prestavba územia je pritom ešte len v polovici.

V najbližších rokoch by tu mali pribudnúť ďalšie veže od domácich alebo európskych architektov, teoreticky možno aj mrakodrapy. Najsilnejší bratislavskí developeri ohlasujú projekty s tisíckami bytov a novými kancelárskymi a obchodnými priestormi, ktoré budú doplnené o parkovo upravené plochy a teoreticky aj o električkovú trať. Pravdepodobne do konca tejto dekády by mohla byť ľavobrežná časť downtownu z veľkej časti vyplnená.

Kľúčová bude v tomto smere urbanizácia pozemkov medzi Landererovou, Chalupkovou a plochami vo vlastníctve ZSE. Naplánovaná tu je dvojica zámerov. Vo východnej časti je to Portum, v západnej Ister Tower. Práve ten jeho developeri, firmy DRFG a The Galata Group, označujú za jeden z najlepších projektov v celej štvrti.

Galéria

  • Zdroj: Ister Tower
  • Zdroj: Ister Tower
  • Zdroj: Ister Tower
  • Zdroj: Ister Tower
  • Zdroj: Ister Tower
  • Zdroj: Ister Tower

Ister Tower bude pomerne mohutný polyfunkčný súbor, tvorený trojicou prepojených objektov a jednou samostatnou budovou. K najvyššej veži s 33 podlažiami a výškou 103 metrov sa v zmysle oficiálnej dokumentácie pridá administratívno-bytový dom s ôsmimi podlažiami a dvanásťpodlažný hotel. Solitérny apartmánový hotel s ôsmimi podlažiami bude vklinený medzi vežu a areál ZSE.

Developeri už pred časom zverejnili oficiálny web, kde približujú niektoré detaily týchto objektov. Veža má napríklad ponúknuť „byty v najvyššom štandarde vhodné pre bývanie aj investíciu“. Celkovo ich bude 290 (bytov aj apartmánov), po novom je ale špecifikované, že ich súčasťou bude aj 25 jednotiek z kolekcie Signature Collection. Takto sú označené najexkluzívnejšie jednotky na najvyšších podlažiach, ktoré majú mať interiérové bazény a výhľady na Hrad.

Developeri premenovali objekt, orientovaný do uličky medzi projektom a areálom ZSE (kde vznikne aj budúca centrála tento spoločnosti). Kým predtým išlo o Ister Serviced Apartments, po novom ide o Ister Parkside. Názov odkazuje na susedstvo vnútroblokového parku. Domu bude mať maximálne 12 podlaží, obsahovať bude 125 apartmánov, určených najmä pre investorov. Tých chcú developeri lákať na kombináciu menších metráží bytov a terás, ale aj prítomnosť väčších rodinných jednotiek.

Popri Landererovej je naplánovaná dvojica objektov. Prvý vznikne medzi vežou a Portumom, nazvaný je Business Suites. Pôvodne bol pomenovaný Ister Business Residences. Má ísť o „najkomornejší objekt“ s dvoj- a trojizbovými „suitami“ s loggiami a veľkometrážnymi mezonetovými bytmi na vyšší podlažiach. Celkovo bude v maximálne osempodlažnej budove 44 bytov a apartmánov a 6 mezonetov.

Napokon štvrtý objekt sa podľa všetkého nijako nezmenil, a to názvom ani funkciou. Ister Boutique & Rental bude štvorhviezdičkový garni hotel (teda niečo medzi klasickým hotelom a penziónom). Umiestnených by tu malo byť 66 apartmánov na piatich podlažiach, hoci dokumentácia aj vizualizácie obsahujú osempodlažnú budovu.

Súčasťou projektu by mala byť aj dvojpodlažná podzemná garáž. Umiestnených by tu malo byť 608 parkovacích miest.

 

Projekt má obsahovať opulentné byty s interiérovými bazénmi. Zdroj: Ister Tower

 

Nové informácie jasne naznačujú, že sa developeri vzdali svojej pôvodnej ambície, podľa ktorej mali v rámci Ister Tower vzniknúť relatívne dostupnejšie byty. Práve naopak, všetko svedčí o stávke na luxus. „Kvalitný technologický štandard budovy doplní vkusný výber dizajnových interiérov, kde si prídu na chuť aj tí najnáročnejší,“ tvrdia developeri. „Ister Tower predstavuje prémiový produkt v lokalite, ktorá garantuje bezpečné uloženie a zhodnotenie vašich financií.“

Súčasťou projektu budú vymoženosti, typické skôr pre drahšie schémy. Hovorí sa o 24-hodinovej recepcii, rezidenčnej aplikácii, concièrge, fitness, škole, škôlke a developeri pripomínajú aj prítomnosť „jedného z najväčších vnútroblokových parkov v centre Bratislavy“. Najvyššiu úroveň samozrejme zažijú majitelia prémiových bytov vo veži, ktorí budú mať k dispozícii osobného asistenta, dedikovaný výťah, špeciálne miesta na parkovanie, interiéry bytov na mieru alebo umenie od „svetového sochára“ (pravdepodobne Jakuba Trajtera, známeho slovenského sochára a brata jedného z investorov).

Posun v nastavení projektu nie je ničím prekvapivý. Naznačovali to už vizualizácie, ktoré jasne prezentovali náročný projekt s drahšími riešeniami. Vybudovať navyše takýto rozsiahly súbor v náročnom území s prítomnou environmentálnou záťažou, ktorú treba pracne odstrániť, nie je jednoduché ani lacné. Výhodnejšie tak je dodať skôr drahšie byty.

Definitívne architektonické riešenie stavebníci zverili kancelárii A1 Architecture, vedenej skúseným architektom Branislavom Kaliským. Pôvodný koncept od kancelárie P.S. Arch sa do veľkej miery zachoval, radikálnou úpravou však prešli fasády. Išlo o výrazný posun, keďže Ister Tower tak získal originálnejšiu identitu. Predtým kopíroval architektúru mrakodrapu Aqua Tower v Chicagu.

Pred developermi tak zostávajú dve kľúčové úlohy: úspešne rozbehnúť predaj a rozbehnúť stavebné práce. Obe sú podmienené vydaním stavebného povolenia, ktoré sa pôvodne očakávalo už v prvom kvartáli tohto roka. Zatiaľ však neprichádza. Odhadované je na tretí kvartál.

Tento posun vedie aj k celkovej úprave harmonogramu. Až v treťom štvrťroku sa tak má rozbehnúť verejný predpredaj aj dekontaminácia územia. Samotná stavba sa začne na začiatku budúceho roka. Dokončenie sa predpokladá v prvej polovici roka 2027.

 

Zdroj: Ister Tower

 

Downtown tak pravdepodobne smeruje ku vzniku ďalšieho luxusného projektu. Podobne je z aktuálnych realizácií prezentovaný aj Metropolis od Mint Group, Sky Park Residence 4 a Sky Park Tower od Alto Real Estate či Eurovea Tower od JTRE. Najväčšou konkurenciou však bude Portum od Portum Towers, ktorý má s Isterom mnoho spoločného – okrem fyzickej blízkosti, vnútrobloku alebo architektov sú si rodinne blízke aj osoby investorov. Za Isterom stojí podnikateľ Matúš Trajter, za Portumom jeho brat Marek.

Oba zámery majú obsahovať niektoré z najprémiovejších bytov v Bratislave. Portum je v tomto smere o čosi ďalej, keďže už má povolenia, začal s dekontamináciou územia aj predajom. Aj on je však konfrontovaný s dopadom aktuálnej situácie na rezidenčný trh a súťažou s viacerými silnými a overenými firmami, ktoré sú v oblasti aktívne.

Cesta k dokončeniu veľkého mestského bloku tak bude ešte dlhá. Náročná bude aj obhajoba tvrdenia o kráľovnej downtownu. Na diskusiu totiž ostáva, či je firma, ktorá zatiaľ obdobný projekt nedodala, schopná tak náročný zámer zrealizovať v sľubovanej kvalite. Asi až kolaudácia ukáže, či si developeri nenabrali príliš veľké sústo.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube